Делегація КПІ ім. Ігоря Сікорського у квітні 2026 року взяла участь у навчальній поїздці до Королівства Данія, організованій у межах Програми українсько-данського енергетичного партнерства (UDEPP). Для студентів і викладачів це була гарна можливість побачити, як працюють сучасні підходи до енергоефективності не лише в теорії, а й у реальному житті.
Поїздка проходила в рамках освітньо-практичного проєкту "Енергоефективність: від ідеї до дії", основною метою якого було допомогти студентам краще зрозуміти сучасні енергетичні виклики, отримати практичний досвід та навчитися застосовувати свої знання у реальних проєктах.
Важливою частиною програми став обмін досвідом із данськими колегами, знайомство з успішними європейськими практиками та підготовка власних студентських ініціатив у сфері енергоефективності, які учасники планують реалізовувати вже в Україні. Основна ідея проєкту полягає в тому, щоб поєднати навчання, практичний досвід і командну роботу, показавши студентам, як сучасні енергоефективні рішення працюють на практиці та яку роль вони можуть відігравати у майбутньому розвиткові України.
До складу делегації від КПІ входили завідувачка кафедри електропостачання НН ІЕЕ Олена Бориченко, доцент кафедри електропостачання, директор Центру підготовки енергоменеджерів Анатолій Чернявський, студенти НН ІЕЕ Катерина Кононенко, Іван Кот, Дмитро Писаренко, Кирило Чернявський та студент НН ІАТЕ Дмитро Лєньков.
Програму перебування було вибудовано таким чином, щоб учасники мали змогу крок за кроком ознайомитися з усіма основними складовими сучасної системи енергоефективності – від державної політики та європейського законодавства до практичного використання інноваційних технологій у будівлях, промисловості та міській інфраструктурі. У межах візиту відбулися зустрічі з представниками Данського енергетичного агентства (ДЕА), муніципалітету Копенгагена, провідних університетів Данії тощо. Програма поєднувала лекції, практичні презентації, дискусії, воркшопи та відвідування сучасних енергетичних об'єктів, що дозволило учасникам отримати не лише теоретичні знання, а й цілісне розуміння того, як функціонує система енергоефективності в одній із найуспішніших країн Європи.
На фото: студенти КПІ ім. Ігоря Сікорського під час власної презентаціїПерший робочий день навчального візиту розпочався з ДЕА, де представники агентства ознайомили учасників із загальною програмою перебування в Данії. У свою чергу, студенти КПІ представили основні напрями діяльності університету у сфері енергоефективності, розповіли про студентські ініціативи, наукові проєкти та вже накопичений практичний досвід. Протягом дня вони дізналися про те, як функціонує сучасна енергетична система Данії, у який спосіб тут формується державна політика у сфері енергоефективності та чому саме енергоефективність сьогодні є одним із ключових елементів енергетичної безпеки та кліматичної політики. Окремо розглядалися питання енергоефективності будівель, сучасних підходів до скорочення енергоспоживання та ролі державних інформаційних кампаній, які допомагають формувати у громадян відповідальне ставлення до використання енергетичних ресурсів. Студентів зацікавив той факт, наскільки велику увагу приділяють у Данії не лише технологіям, а й роботі з людьми, їхньою мотивацією та зміною повсякденних звичок у сфері енергоспоживання.
Другий день було присвячено питанням енергоефективності у промисловості та муніципальному секторі. Учасники програми більше дізналися про те, як Данії вдалося суттєво знизити енергоємність виробництва та водночас забезпечити розвиток промисловості, активно впроваджуючи відновлювані джерела енергії та сучасні технології управління енергоспоживанням, а також інтеграцію енергоефективних рішень у виробничі процеси та системний підхід до модернізації промислового сектору. Затим відбулася зустріч у муніципалітеті Копенгагена, де членам делегації представили програму Energy Leap – спільну ініціативу міста та бізнесу, спрямовану на підвищення енергоефективності існуючих будівель. Під час презентації було продемонстровано, як у міському середовищі використовуються цифрові дані, системи дистанційного моніторингу та централізоване теплопостачання для оптимізації споживання енергії та скорочення викидів CO2. У другій половині дня делегація відвідала Університет Копенгагена, де її члени мали змогу побачити практичну роботу системи енергетичного менеджменту у великому університетському кампусі. На зустрічі було продемонстровано використання принципів ISO 50001, цифрових систем моніторингу, аналізу енергетичних даних та сучасних підходів до управління енергоспоживанням. Для студентів це стало гарним прикладом практичного впровадження енергоефективності в університетах. Третій день було присвячено питанням європейського законодавства у сфері енергетики та механізмам його впровадження на національному рівні. Експерти ДЕА детально розповіли, як формується енергетична політика Європейського Союзу, яку роль у цьому процесі відіграють європейські інституції та впровадження директив і нормативних вимог у законодавство окремих країн. Далі відбувся воркшоп за участю представників коледжу університету Копенгагена з питань державного управління та організації роботи публічного сектору. Під час зустрічі учасники ознайомилися з сучасними підходами до організації взаємодії державних установ, муніципалітетів і громадян у реалізації кліматичної та енергетичної політики. Слід відзначити принагідно, що данський підхід базується не лише на нормативних вимогах, а й на високому рівні довіри між державою та суспільством, що значно спрощує впровадження енергоефективних рішень.
Чи не найнасиченішим став четвертий день візиту. Делегація відвідала Технічний університет Данії, де студентам представили сучасні дослідження та освітні програми у сфері енергоефективності будівель, систем теплопостачання, сонячної енергетики, накопичення енергії та цифровізації інженерних систем. Члени делегації ознайомилися з матеріальною базою університету, навчальними стендами та лабораторіями, а також побачили, як новітні технології використовуються не лише в наукових дослідженнях, а й безпосередньо в освітньому процесі.
"Найбільше мені запам'ятався візит до Данського технічного університету. Було дуже цікаво побачити сучасні лабораторії, велику кількість навчальних стендів та як організовано сам навчальний процес. Особливо вразили технології акумулювання теплової енергії в розплавлених солях – раніше про це ми переважно читали лише в теорії, а тут була можливість побачити все значно ближче та краще зрозуміти перспективи розвитку систем накопичення енергії", – поділився своїми враженнями студент Дмитро Писаренко.
У другій половині того дня учасники відвідали Amager Resource Center (ARC) – сучасний енергетичний комплекс із переробки відходів у енергію. Це стало найяскравішим враженням поїздки. Студенти побачили, як у Данії реалізовано принцип циркулярної економіки, в якому побутові відходи розглядаються не як проблема, а як цінний ресурс для виробництва тепла та електроенергії. ARC став для студентів прикладом того, як сучасні технології можуть одночасно вирішувати енергетичні, екологічні та соціальні завдання. "Найсильніше враження на мене справив завод ARC. Було цікаво побачити, як на практиці звичайне побутове сміття може перетворюватися на електроенергію та тепло для міста, – розповіла студентка Катерина Кононенко. – Особливо сподобалося, що цей об'єкт поєднує сучасні технології, турботу про довкілля з комфортом для людей, адже це вже не просто завод, а частина міського простору".
Останній день візиту був насичений командною роботою та підготовкою студентських ідей щодо майбутньої інформаційної кампанії з розвитку енергоефективності у КПІ. Учасники працювали в командах, обговорювали власні концепції, ділилися враженнями від поїздки та напрацьовували ідеї, які в подальшому планується реалізовувати в університетському середовищі. Для студентів це стало хорошою можливістю не лише узагальнити отриманий досвід, а й спробувати застосувати нові знання на практиці, адаптуючи побачені в Данії підходи до українських реалій. Під час підсумкових презентацій вони представили власне бачення того, як можна популяризувати енергоефективність серед студентської молоді, використовуючи сучасні підходи до комунікації, цифрові інструменти та практичні приклади з данського досвіду.
Після завершення робочої частини програми члени делегації ознайомилися з міським середовищем Копенгагена під час екскурсії каналами міста. Це дозволило ще раз побачити, наскільки гармонійно в Данії поєднуються питання екології, енергетики, транспорту та міського розвитку, а також наочно переконатися, як філософія сталого розвитку пронизує усі сфери життя сучасного данського суспільства.
На фото: делегація КПІ ім. Ігоря Сікорського з сертифікатами учасників програмиЗавдяки поїздці студенти та викладачі КПІ змогли краще зрозуміти, чому ця країна сьогодні вважається одним із світових лідерів у сфері енергоефективності. Вони побачили, як у реальних умовах поєднуються відновлювані джерела енергії, системи централізованого теплопостачання, сучасні технології у будівництві та цифрові інструменти управління енергоспоживанням. Понад те, студенти змогли ознайомитися не лише з технічними рішеннями, а й зрозуміти роль державної політики, законодавства та ефективної комунікації з громадянами у досягненні високих результатів у сфері енергоефективності.
Візит також дав можливість по-новому подивитися на те, як європейський досвід можна адаптувати до українських умов, особливо в контексті відновлення та модернізації енергетичної інфраструктури України. Окрім нових знань, учасники отримали й важливий практичний досвід командної роботи, підготовки презентацій та розроблення власних інформаційних ініціатив з енергоефективності, які планують реалізовувати у КПІ. Вже найближчим часом ці нові знання та досвід будуть використовуватись у навчальному процесі, студентських проєктах та науковій роботі, а також стануть основою для реалізації інформаційної кампанії з енергоефективності в університеті. У ширшому сенсі цей досвід допоможе формувати нове покоління інженерів та енергоменеджерів, які мислять сучасно, розуміють глобальні енергетичні виклики та готові брати участь у відновленні й модернізації енергетичної системи України.