7 грудня 1988 в 11:00 41 хвилину за місцевим часом у Вірменії стався катастрофічний землетрус. Серія підземних поштовхів за 30 секунд практично знищила місто Спітак і зруйнувала міста Ленінакан (нині Гюмрі), Кіровакан (нині Ванадзор) і Степанаван. Всього від стихії постраждало 21 місто, а також 350 сіл (з яких 58 були повністю зруйновані).
В епіцентрі землетрусу - місті Спітаку - сила землетрусу досягла 10 балів (за 12-бальною шкалою), в Ленінакані - 9 балів, Кіровакані - 8 балів.
6-бальна зона землетрусу охопила значну частину території республіки, підземні поштовхи відчувалися в Єревані та Тбілісі. Хвиля, викликана землетрусом, обійшла Землю і була зареєстрована науковими лабораторіями в Європі, Азії, Америці та Австралії.
В результаті землетрусу, за офіційними даними, загинуло 25 тисяч людей, 140 тисяч стали інвалідами, а 514 тисяч людей втратили домівки.
Землетрус вивів з ладу близько 40 відсотків промислового потенціалу республіки. Були зруйновані або прийшли в аварійний стан загальноосвітні школи на 210 тисяч учнівських місць, дитячі садки на 42 тисячі місць, 416 об'єктів охорони здоров'я, два театри, 14 музеїв, 391 бібліотека, 42 кінотеатру, 349 клубів і будинків культури. Було виведено з ладу 600 кілометрів автодоріг, 10 кілометрів залізничних шляхів, повністю або частково зруйновано 230 промислових підприємств.
За оцінками експертів, катастрофічні наслідки Спітакського землетрусу були зумовлені низкою причин: недооцінкою сейсмічної небезпеки регіону, недосконалістю нормативних документів з сейсмостійкого будівництва, недостатньою підготовленістю рятувальних служб, неоперативність медичної допомоги, а також низькою якістю будівництва.
Комісію з ліквідації наслідків трагедії очолив голова Ради Міністрів СРСР Микола Рижков.
У перші години після катастрофи на допомогу постраждалим прийшли підрозділи Збройних сил СРСР, а також Прикордонних військ КДБ СРСР. З Москви до Вірменії в той же день вилетіла бригада з 98 висококваліфікованих медиків і військово-польових хірургів на чолі з міністром охорони здоров'я СРСР Євгеном Чазов. За кілька днів в республіці було розгорнуто 50 тисяч наметів і 200 польових кухонь.
Всього в рятувальних роботах, крім добровольців, брали участь понад 20 тисяч солдатів і офіцерів, на розчищенні завалів використовувалося понад три тисячі одиниць військової техніки. По всій країні активно проводився збір гуманітарної допомоги.
Трагедія Вірменії потрясла весь світ. В постраждалу республіку прибули лікарі та рятувальники з Франції, Швейцарії, Великобританії, ФРН, США. В аеропортах Єревану і Ленінакана приземлялися літаки з вантажем медикаментів, донорської крові, медичного обладнання, одягу та продовольства з Італії, Японії, Китаю та інших країн. Гуманітарну допомогу надали 111 держав з усіх континентів.
На відновлювальні роботи були мобілізовані всі матеріальні, фінансові та трудові можливості СРСР. Приїхали 45 тисяч будівельників з усіх союзних республік.
Інформація: © РИА Новости
[18.12.2013] Відзначення 25-их роковин Спітакського землетрусу
7 грудня цього року виповнюється 25 років від дня Спітакського землетрусу – страшного стихійного лиха у Вірменії, яке забрало десятки тисяч людських життів. У місті Ленінакан допомогу постраждалим внаслідок цього землетрусу надавав тоді загін студентів і співробітників Київського політехнічного інституту «Каскад».
18 грудня о 18-00 у Будинку кіно (вул. Саксаганського,6) відбудеться демонстрація документального фільму «Розділю твій біль» та зустріч з його авторами, які в ті дні працювали пліч-о-пліч із загоном КПІ.
Звертаємося до членів загону і учасників тих подій з проханням відгукнутися і взяти участь у відзначенні 25-их роковин трагедії.
Додаткова інформація за тел. 050-108-87-87 (командир загону «Каскад» Степанов Ігор Михайлович)