Чудова новина – команда  dcua від Лабораторії технічної інформаційної безпеки КПІ ім. Ігоря Сікорського на базі НН ФТІ здобула перемогу у масштабних змаганнях з кібербезпеки Hackfinity Battle  CTF 2025. Змагання зібрали понад 4 300 команд і понад 24 000 учасників з різних держав світу. Hackfinity Battle CTF (Capture the Flag) – це міжнародні змагання з кібербезпеки, які збирають найкращих фахівців і аматорів з усього світу. Кожна команда мала вирішити серію складних завдань з кібербезпеки, перевіряючи свої навички в реальних умовах. Завдання охоплюють різні галузі кібербезпеки: від криптографії до веб-безпеки та аналізу мереж. Кожне завдання мало один або декілька прапорців (рядків тексту), які слугували доказом досягнення мети, після чого отримувалися бали.

Докладніше про змагання та участь у них команди КПІ кореспонденту "КП" розповідає завідувач Лабораторії технічної інформаційної безпеки, доцент НН ФТІ Микола Ільїн:

– Такі змагання проводяться вже понад 30 років, реєстрація на більшість із них вільна. Проходило змагання на платформі TryHackMe, яка спеціалізується на навчанні та тренуванні у сфері кібербезпеки. Завдання, які ставляться учасникам, вимагають від них глибоких знань і розуміння сучасних кіберзагроз, а також здатності діяти швидко та ефективно. Від того, наскільки швидко і точно команда, використовуючи свої технічні знання та навички,  зможе вирішити поставлені завдання, залежить досягнення  успіху. Наша команда dcua в складі студентів ФТІ Дмитра  Кригіна, Олексія Бондаренка, Давида Шанідзе, Володимира Дудуладенка,  Юрія Приходька на цих змаганнях була найкращою. Як і на багатьох інших, з часу створення її в лютому 2012 року. У загальносвітовому рейтингу за версією CTFtime.org dcua входила до ТОП-10 кращих команд планети з 2013 по 2019 рік, а в 2016 році була чемпіоном світу. Багато гравців команди нині продовжують професійну діяльність, вирізняються унікальними здібностями, які потрібні для розв'язання задач, що стоять перед ними. У команді змінюються покоління, при цьому незмінними залишаються унікальні методи підготовки, тренувань і кращі в Україні результати.

Команда-переможець змагання отримала  1 000 USD, кожному учаснику вручено безпровідникові навушники Apple AirPods Pro 2, 12-місячна підписка TryHackMe, ваучер на екзамен SAL1 тощо. Платформа TryHackMe надає освітні послуги, навчальні матеріали та сертифікаційні екзамени, популярні у світі (в discord організації більше 200 000 користувачів) – частина призів у вигляді підписок і екзаменаційних ваучерів.                         

– У чому, на Ваш погляд, важливість перемоги на цих змаганнях для команди dcua, КПІ,  українського кіберпростору?

Участь і перемоги в подібних змаганнях наочно показують фактичний стан української освіти в галузі кібербезпеки. Кількість і якість результатів, що демонструють студенти на незалежних міжнародних змаганнях, – прямий наслідок рівня підготовки в університеті, узагальнена оцінка освітнього процесу, починаючи з відбору абітурієнтів, організації навчального процесу, включаючи неформальну освіту та самоосвіту, якість викладання і кваліфікацію викладачів. На змаганнях такого рівня не працює імітація, удавані досягнення і переваги – результат відображається на табло.

Важливість перемоги в тому, що вона наочно демонструє наявність якісної університетської освіти з кібербезпеки в Україні і наявність ЗВО, що таку освіту надають. Це також відповідь на поширені питання: 1) Де взяти більше кваліфікованих фахівців з кібербезпеки в Україні? – Збільшити обсяги підготовки в ЗВО, що надають якісну освіту; 2) Де стати кваліфікованим фахівцем з кібербезпеки? – Навчатися в ЗВО, що надають якісну освіту.

Отож на цих змаганнях КПІ ім. Ігоря Сікорського й продемонстрував своє місце серед університетів, які надають якісну освіту.

Спілкувався Володимир Школьний

Бібліотечка газети «Київський політехнік»

Бібліотечка газети «Київський політехнік» надає читачам доступ до книжкових видань, підготовлених співробітниками редакції та дописувачами газети. Деякі з них вже вийшли друком на папері, інші поки що можна прочитати лише в електронному варіанті. Це книжки з історії Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського», біографії великих науковців, збірки публікацій газети різних років з різноманітної тематики тощо. Редакція газети планує час від часу поповнювати бібліотечку. Про нові надходження ми повідомлятимемо в газеті та на її Інтернет-сторінках.