Останнім часом під словом хаб розуміють такі поняття, як центр діяльності, центр подій, майданчик для впровадження проєктів, ідей тощо. Але функціонування Енерго-Інноваційного Хабу (далі – ЕнІнХаб) КПІ ім. Ігоря Сікорського (або Sikorsky Energy Innovation Hub), який було засновано у лютому 2024 року, значно розширює значення цього слова. Центр діяльності у сфері енергоефективного будівництва (відбудови України після завершення російсько-української війни) за новітніми стандартами і технологіями, про роботу якого ми говорили зі старшою викладачкою Навчально-наукового інституту атомної та теплової енергетики КПІ ім. Ігоря Сікорського Оленою Шевченко, функціонує понад рік. Отож можна підбити попередні підсумки діяльності цього енергетичного кластеру, що об'єднує три потужні наукові школи – Навчально-науковий інститут атомної і теплової енергетики, Навчально-науковий інститут енергозбереження та енергоменеджменту, факультет електроенергетики та автоматики. Крім того, до складу ЕнІнХаб увійшли ще Центр підготовки енергоменеджерів і Центр декарбонізації енергетики. Перелік підрозділів свідчить про те, що при заснуванні хабу його організатори прагнули створити центр, який би об'єднав науковців й інженерів у сфері енергоефективності.
У грудні 2023 року в межах проєкту Європейського союзу "Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС з енергоефективності в Україні", який реалізує Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Міністерства економічного розвитку та співробітництва Німеччини, громадська організація "Школа енергоефективності" оголосила конкурсний відбір Енерго-Інноваційних Хабів, що мали бути створеними на базі п'яти закладів вищої освіти України. Таке партнерство відкриває нові можливості для розвитку енергоефективних технологій та сталого відновлення енергетичної системи України. Тому команда науковців з НН ІАТЕ, НН ІЕЕ та факультету електроенерготехніки та автоматики КПІ ім. Ігоря Сікорського у складі Олени Шевченко, Інни Білоус, Євгена Письменного, Валерія Дешка, Олени Бориченко, Юрія Веремейчука, Анатолія Чернявського, Євгенія Троценка, Василя Будька підготувала заявку на конкурсний відбір і перемогла в ньому.
– А сьогодні, – ділиться інформацією Олена Шевченко, – разом з колегами працюємо над вирішенням проблем з підвищення рівня енергоефективності під час експлуатації будівельного фонду та промислового комплексу, над впровадженням відновлювальних джерел енергії, над створенням та впровадженням технологій "розумне місто". Мова про низку технологій, що перетворюють енергетичну інфраструктуру старого типу на сучасну цифрову систему, що має назву SmartGrid, а також про Microgrid (локальна електромережа з визначеними електричними межами, яка діє як єдине ціле). Система об'єднаних пристроїв, здатних виконувати дії і вирішувати певні повсякденні завдання без участі людини (або Smart Home – "Розумний дім"), – також перебуває у колі наших науково-технічних інтересів. Займаємося дослідженням інтелектуальних мереж керування інженерними системами, акредитацією спеціалістів у сфері енергоаудиту (Центр підготовки енергоменеджерів) тощо.
– Наша мета – перетворити навколишній простір у межах ЕнІнХабу в енергоефективний демонстраційний осередок, де його відвідувачі довідуватимуться про закони природи та спосіб життя, який оберігає навколишнє середовище, – продовжує розповідь Олена Шевченко. – Адже допитливих можливо зацікавити, якщо продемонструвати модель приміщення, будівлі, що не використовує для опалення і освітлення жодних мінеральних джерел та централізованих джерел енергії, а забезпечує свої потреби в енергії за рахунок власної генерації з відновлюваних джерел. Більше того, всі процеси, які відбуватимуться у цьому "розумному будинку", можна проаналізувати, діагностувати, створити на базі досліджень інноваційні моделі, стартапи для подальшого впровадження. Створення енергоефективної зони, де в мікросередовищі, зокрема столичного технічного університету, можна дослідити/відпрацювати процес та можливості впровадження принципів кліматично-нейтрального міста. Приміром, від проблем з управління розподілом енергетичних ресурсів до питань використання промислових відходів. Плануємо створити зону з демонстрації сучасного діючого енергетичного обладнання (тепловий насос, сонячна електростанція, геліоколектори тощо), навчальні аудиторії, бібліотеку, читальну залу для ознайомлення з періодикою від партнерів, практичний коворкінг у сфері енергоефективності, що працюватиме як мейкерський простір, відкритий для реалізації ідей цільових аудиторій, та перетворити простір ЕнІнХабу у, так би мовити, живу лабораторію, де можна дослідити процеси тепломасообміну в огороджувальних конструкціях, керувати роботою інженерних систем, обладнання тощо.
– Функціонування Енерго-Інноваційного Хабу дозволить створити умови для набуття практичного досвіду в наукової та інженерної молоді, у досвідчених фахівців у сфері реалізації власних ідей у сфері енергоефективності. І мова не лише про КПІ ім. Ігоря Сікорського. Ми прагнемо створити навчальну базу для фахівців з усієї України. А на початку організовуємо майданчик для зустрічей стейкхолдерів у сфері енергоефективності у північному регіоні України. В такий спосіб сприятимемо усуненню проблеми дефіциту професійних кадрів, впроваджуючи певні напрацювання в освітній процес університету та програми курсів підвищення кваліфікації для спеціалістів. Серед нагальних планів – створення консалтингового центру з надання послуг цільовій аудиторії у сфері енергоефективності. Стратегічними напрямами діяльності Енерго-Інноваційного Хабу є функціонування навчального і консалтингового центрів, центру підтримки стартапів. Серед цільових аудиторій ЕнІнХабу – здобувачі загальної середньої, професійної та вищої освіти, органи місцевого самоврядування, представники малого і середнього бізнесу та об'єктів промислового сектору й енергетики, – ділиться планами О. Шевченко.
– Тепер про перемоги команди та нові проекти. Центр декарбонізації енергетики та Енерго-Інноваційний Хаб КПІ ім. Ігоря Сікорського в його складі інтенсивно розвиваються. За трохи більше ніж рік існування Хаб уже досягнув низки стратегічних успіхів, – говорить Олена Шевченко. – Команда Центру під керівництвом доцентки кафедри теплової та альтернативної енергетики Інни Юріївни Білоус здобула перемогу в конкурсі молодіжних науково-дослідних проєктів, отримавши фінансування для реалізації проєкту "Розробка комплексу рекомендацій з реновації історичних будівель для досягнення показників nZEB на основі енергетичного моделювання". Що таке nZEB? Мова про будівлю з близьким до нульового рівнем енергоспоживання, в якій огороджувальні конструкції мають теплотехнічні показники вищі за встановлені мінімальні нормативні вимоги, та інженерне обладнання якої забезпечує побутові потреби людини й оптимальні мікрокліматичні умови для її перебування та/або проживання у приміщеннях такої будівлі за рахунок використання відновлюваних джерел енергії. Дослідження буде проводитися на прикладі будівлі 6-го корпусу КПІ ім. Ігоря Сікорського, де в одній з частин будівлі розташовано сам Хаб. Також відновлено співпрацю з компаніями BOSCH і Viessmann, що дозволило відновити роботу лабораторних стендів. Ближчим часом ці стенди знову будуть використовуватися в навчальному процесі університету.
– Серед інших важливих досягнень Центру декарбонізації енергетики назву такі: отримано демонстраційний стенд від компанії HERZ, виконано цифрове сканування простору Хабу для створення BEM-моделі, завершено виконання проєкту "Розроблення інтелектуальної низькотемпературної системи теплозабезпечення будівель на базі конденсаційної модульної котельні", в межах якого в Центрі розміщено дослідний зразок блоку інтелектуальної конденсаційної модульної котельні. Розширюємо матеріально-технічну базу. Остання значуща подія – отримання сучасного обладнання для енергоаудиту від партнерів GIZ у межах проєкту "Залучення дівчат і жінок до енергоефективного відновлення України через тренінги з енергоефективності", який реалізується ГО "Міжнародна фундація розвитку".
Це суттєво посилить можливості Хабу для навчання та наукових досліджень.
І це лише початок! Попереду ще більше нових проєктів, співпраці та інновацій.
Sikorsky Energy Innovation Hub у КПІ
Київські політехніки долатимуть наслідки ракетних ударів росіян по українській енергетиці.
У КПІ відкриють Sikorsky Energy Innovation Hub — місце, яке об’єднає всі енергетичні школи КПІ, наукові, освітні та інноваційні ресурси задля енергоефективної відбудови нашої держави. Простір працюватиме для студентів, школярів і бізнесу.
У межах роботи хабу планують осучаснити й створити нові освітні програми підготовки майбутніх енергоменеджерів та енергоаудиторів з огляду на потреби українського ринку.