Люди, які зіткнулися з травматичними подіями – стали свідками або учасниками війни, терористичних актів, природних катастроф чи насильства, – можуть мати проблеми із психікою. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, кожна п'ята особа, яка мала травматичний досвід, потребує психологічної реабілітації. Одним із дієвих методів роботи з психотравмами є арттерапія.
❤️
Арттерапія передбачає використання різних видів творчості – малювання, ліплення, музики, танцю, – що дозволяють людині виразити свої почуття через символічні або візуальні форми, тобто виразити те, що важко сказати словами. "Терапія мистецтвом дозволяє у процесі творчості пережити конфлікти, тривогу, страхи, що турбують людину, знайти внутрішню гармонію та поліпшити психологічний стан", – вважають фахівці.
Зокрема, мистецькі акції, метою яких є психологічна реабілітація наших поранених воїнів засобами образотворчого мистецтва, з літа 2022 р. регулярно організовують Національний військово-медичний клінічний центр "Головний військовий клінічний госпіталь" (кураторка – к.мед.н., підполковник Інна Черненко), Національна академія мистецтв України за участю Національної спілки художників України та Навчально-науковий видавничо-поліграфічний інститут КПІ ім. Ігоря Сікорського. Постійними учасниками цих заходів є викладачі та студенти кафедри графіки НН ВПІ (куратори – професори Олексій Роготченко, Світлана Оляніна, канд. культурології Світлана Роготченко). Вони беруть участь у майстер-класах "Малюй з воїном" та здійснюють терапевтичний супровід, спілкуючись і малюючи разом з ветеранами.
"Мистецтво завжди мало великий вплив на психіку людини, – каже Інна Черненко. – Я переконана, що використання арттерапії в роботі з військовослужбовцями повинно стати необхідною складовою процесу підтримки їхнього психічного здоров'я та реабілітації. Тому що це дозволяє їм відновити психологічний добробут, знайти нові шляхи самовираження та виразити свої емоції без слів. Одужання людини починається з душі. На майстер-класах молоді митці навчають воїнів розкривати душу, виражати її на полотні, щоб відновити психіку, допомогти один одному зцілитися і розвиватися".
"Участь наших студентів у майстер-класах, – розповідає директор НН ВПІ Петро Киричок, – важлива як для них самих, так і для університету. Юні митці долучаються до психотерапії, яка заснована на мистецтві – мистецтві малюнка. Вони допомагають воїнам не тільки своїми знаннями, а й своїми флюїдами краще себе почувати.
До речі, для проведення майстер-класу у травні студенти і викладачі НН ВПІ зібрали кошти і придбали пензлі, полотна, мольберти. За допомогою цих матеріалів і відбувалася арттерапія. Додам, що дехто з військових після одужання має намір вступити до ВПІ, на кафедру графіки, щоб удосконалювати свою майстерність і входити в нормальний ритм життя".
Зауважимо, що мистецькі акції за участю студентів проходять на різних локаціях. Під час роботи створюється комфортний простір безпеки, що сприяє вивільненню негативних емоцій, почуттів, допомагає забути травматичні фактори, приглушити спогади про них та перевести свідомість у сприйняття прекрасного. Заняття у приміщенні іноді супроводжує жива музика. На природі, приміром на території Києво-Печерського заповідника, саме довкілля налаштовує на творчість.
"Малювання – це певний релакс, коли відключаються всі думки і відбувається повне занурення у творчий процес, – пояснює завідувачка кафедри графіки Світлана Оляніна. – Спочатку наші підопічні малюють війну та розруху, на картинах переважно агресивні чорні та червоні кольори. Згодом уже зображають нейтральні пейзажі, при цьому використовують фарби, які вказують на більш стабільний душевний стан. Це може свідчити про те, що вони позбулися страхів і жахів війни: спроєктували їх на полотно, а на душі переважає спокій".
Студенти зазначають, що їм подобається сам процес, "що ми це робимо разом", а ще – неймовірні години спілкування. Вони радо навчають воїнів. Їхні співавтори теж висловлюються позитивно: "Ти працюєш руками, а разом із цим також і мозком, усе в купі дає заспокійливий ефект".
Наприкінці заняття відбувається обговорення, участь у якому беруть митці і воїни, лікарі та мистецтвознавці. Тож це не просто малювання, а з наукової точки зору – досвід, який знаходить відображення в наукових публікаціях, присвячених здобуткам арттерапії. Варто додати, що 23 листопада в Музеї медицини відкрилася виставка художніх робіт військових, виконаних ними під час майстер-класів "Малюй з воїном".
Підсумовуючи, хочеться щиро подякувати тим, хто піклується про військових і ветеранів. Тим, хто пропонує їм ці ліки – творчість.