Завершилися п'ятиденні навчання першої групи студентів КПІ за програмою національного спротиву. Про те, як забезпечувалася їхня організація, розповів кореспонденту "Київського політехніка" проректор з адміністративної роботи КПІ ім. Ігоря Сікорського Вадим Кондратюк.
– Історія щодо участі в програмі національного спротиву розпочалася ще влітку. Тоді курсанти нашої військової кафедри на завершення навчання мали пройти військово-польові збори. Зазвичай такі збори проводилися на майданчиках військових частин. Однак нині ці майданчики використовуються за іншим призначенням. Тому ми звернулися до Київської міської військової адміністрації з проханням розглянути варіанти виконання спільних програм з підготовки офіцерів запасу в інших місцях. Нам надали можливість проведення навчань на матеріальній базі, де тренуються військовослужбовці ЗСУ та різних силових структур. Це розміщені в Києві майданчики, створені за кошти наших міжнародних партнерів. На них у достатній мірі моделюються ситуації, що відбуваються в зоні бойових дій. Протягом місяця офіцери запасу пройшли підготовку й успішно склали присягу на вірність українському народові. Коли розпочалася інтенсивна робота з впровадження програми національного спротиву, ми мусили врахувати низку важливих чинників. По-перше, з початку нового навчального року ми залучили до навчання в очному режимі значну кількість студентів, а по-друге, у нас уже існує програма воєнно-патріотичного виховання молоді. І ми знову звернулись до КМВА з проханням надати нам можливість навчати і виховувати студентів з урахуванням як особливостей програми національного спротиву, так і названих чинників. Тобто провести навчання на базі тих само майданчиків.
– Як формувалися групи студентів для навчання за програмою національного спротиву?
– Ми поширили через медіаресурси університету оголошення й на добровільній основі набрали 200 охочих. Враховуючи можливості Центру професійної підготовки Сил муніципальної безпеки КМДА/КМВА, ми направили на п'ятиденне навчання першу групу з 36 студентів. Уже комплектується друга група.
– А за якими навчальними модулями проводилися заняття?
– Нам запропонували приблизно 15 видів програм. З них після обговорення з керівниками студентських організацій ми відібрали найбільш цікаві. Назву основні напрями навчань: основи національного спротиву, бойова та тактико-спеціальна підготовка, інженерна підготовка (мінна безпека), організація та основні види озброєння військових формувань ЗСУ, психологічна підготовка, інтерактивний мультимедійний тир, комплексні тактико-спеціальні навчання.
За підсумками п'ятиденних навчань усі студенти отримали сертифікат, який засвідчує проходження ними курсу програми національного спротиву з метою набуття теоретичних знань та практичних навичок, необхідних для виконання завдань територіальної оборони України. Слід зазначити, що цей сертифікат підтверджує певну їхню підготовленість до участі в обороні країни.
– Варто було б, щоб за цією програмою пройшли підготовку якомога більше політехніків. У який спосіб їх залучатимуть до участі в ній?
– Будемо забезпечувати якнайширше інформування університетської спільноти про програму. КПІмедіа зробила сюжет про підсумки навчань, який запустили на всіх медіаресурсах, буде публікація в "Київському політехніку". Про можливості долучення до навчання активно інформують вихователі студмістечка, певну роль відіграє сам факт отримання сертифікатів.
– Чи будуть залучені до навчання й співробітники КПІ?
– Сьогодні ми займаємося комплектуванням студентських груп. У перспективі до навчання за програмою національного спротиву, швидше за все, буде залучено й охочих співробітників. Коли розпочнемо – офіційно повідомимо.
Своїми враженнями від занять поділилися з "КП" кілька учасників програми.
Олексій Кобилінський (НН ІМЗ, 3-й курс): "Записався на навчання, бо вважаю, що пройшовши їх, буду краще підготовленим до тих ситуацій, які можуть трапитись в умовах нинішньої війни. Інструктори виявилися чудовими людьми, я почав дуже поважати їх після того, що вони розповіли й показали. Зросла моя повага до військових, які боронять нас у складі ЗСУ, розуміння того, як їм важко фізично і психологічно. Багато відкрив для себе нового стосовно тактичної медицини, спілкування з побратимами та ще чимало іншого. Без перебільшення вважаю, що таке навчання і підготовку повинен пройти кожний громадянин України".
Ніна Щур (НН ВПІ, 3-й курс): "Завжди хотіла пройти курс тактичної медицини, а тут отримала знання і досвід і з інших напрямів. Цікаво, що будучи свідомою, цікавлячись новинами, я певною мірою уявляла, що війна – це нелегко. Але примірявши на себе амуніцію, тримаючи півдня зброю, відчуваєш, що про справжню війну насправді нічого не знаєш. Вважаю, що кожна цивільна людина має пройти мінімальний курс вишколу, щоб бути готовою до тієї ситуації, яка може виникнути. І навіть якщо не доведеться воювати, отримати уявлення про ту титанічну роботу, яку щодня виконують наші військові. І почати більше донатити, краще розуміти, через що проходять наші люди".
Анастасія Сторожук (ФММ, 2-й курс): "Ми навчилися бути командою, адже на підготовку прийшли люди, які раніше ніколи не спілкувалися. І відбулося це завдяки нашим інструкторам. Набула досвіду і певною мірою зрозуміла, як відбуваються воєнні дії. Таку інформацію і навички, яких здобула, я порадила б отримати не тільки однокурсникам чи ровесникам, а й усім громадянам нашої країни".
Владислав Штандюк (НН ІМЗ, 3-й курс): "Вважаю, що навички, яких я набув під час цього навчання, можуть знадобитись мені при виникненні якихось обставин, пов'язаних з війною. Вони допоможуть мені, якщо буде потрібно захищати нашу країну, врятувати життя собі або іншій людині. Я порадив би кожному громадянину України пройти навчання на таких курсах, випробувати себе".
Добіг кінця пʼятиденний курс бойової підготовки КПІшників. Після фінального випробування студенти отримали сертифікати.