Ядерна енергетика й атомно-промисловий комплекс завжди були найвагомішими складовими економічної, енергетичної та екологічної безпеки України. Сьогодні ключовим питанням розвитку цієї галузі є підготовка кадрів. Серед трьох ЗВО України, в яких безпосередньо готують фахівців для атомної енергетики, КПІ ім. Ігоря Сікорського є найбільш потужним і стабільним, недарма ж рівень працевлаштування його випускників за фахом перевищує 60%.

📰

Для підготовки фахівців, діяльність яких буде пов'язана з експлуатацією атомних електростанцій, в Навчально-науковому інституті атомної та теплової енергетики, зокрема, успішно використовують багатофункціональний тренажер, наданий Аргонською національною лабораторією за підтримки Міністерства енергетики США. В ньому моделюються всі процеси, що відбуваються в ядерних реакторах. Постачання, монтаж та налаштування виконала американська компанія Western Services Corporation (WSC), яка має 20-річний міжнародний досвід у галузі тренажеробудування для АЕС. Це обладнання дає можливість суттєво підвищити практичну й теоретичну підготовку студентів та використовувати його для підвищення кваліфікації персоналу АЕС.

До речі, завдяки співпраці з "Енергоатомом" програмне забезпечення комплексу було налаштоване на модель ВВЕР-1000. Загалом можливості такого обладнання дозволяють виконувати підготовку фахівців не тільки для реакторних установок ВВЕР, а й для реакторів західного типу PWR.

Лабораторію з тренажером облаштовано у приміщені Науково-дослідного центру надійності та безпеки АЕС. Це потужний програмно-технічний комплекс, у складі якого 4 сервери, 12 робочих місць операторів-студентів (на кожному – по 2 монітори), робочі місця лаборанта й інструктора та 3 великі екрани. Навчання та тренування майбутніх операторів реакторної установки АЕС проходить у формі індивідуальних або групових занять, коли студенти відпрацьовують дії оперативного персоналу в певних ситуаціях. Завдяки такій підготовці молоді фахівці практично одразу після випуску з університету будуть більш наближеними до вирішення реальних завдань, які їх чекатимуть на виробництві, зазначають в НН ІАТЕ.

"Керівництво та працівники "Енергоатома" добре розуміють важливість підготовки кадрів. Між нами давно налагоджена плідна співпраця, зокрема минулого року в складі КПІ з'явилися спеціалісти, відряджені з НАЕК – фахівці Навчально-тренувального центру ЗАЕС, які нам дуже допомагають в освоєнні багатофункціонального тренажера ядерної установки", – зазначає директор НН ІАТЕ професор Євген Письменний.

Зауважимо, обидва спеціалісти, кожен з яких має професійний стаж понад 25 років, працювали в експлуатаційному підрозділі ЗАЕС і здолали певні сходинки оперативної роботи. Потім навчали персонал. Та через окупацію Запорізької АЕС військами рф, як і багато їхніх колег, були вимушені залишити свій дім та роботу. Коли надійшла пропозиція надати фахову допомогу КПІ, розпочався новий етап їхньої професійної історії. Запорізькі атомники – тепер інструктори багатофункціонального тренажера – розповідають, що нова діяльність для них цікава, хоча, звісно, навчальний симулятор має свою специфіку, так само, як і певні особливості має й робота зі студентами.

Керівник Науково-дослідного центру надійності та безпеки АЕС Сергій Клевцов говорить про нових колег: "Фахівці ЗАЕС – з реальним оперативним досвідом на реакторній установці ВВЕР-1000 та повномасштабному тренажері АЕС – значно підсилили нашу роботу. Вони добре володіють технологією навчання та розуміють, що саме має знати майбутній інженер-атомник. Їхні слушні пропозиції дали нам усвідомлення, як краще проводити заняття, опрацьовувати на практиці теорію тощо. За їхньою ініціативою у нас з'явився факультатив для студентів 3-5 курсів, які в позанавчальний час охоче приходять до лабораторії, під час самостійної підготовки консультуються безпосередньо у них – людей, які експлуатували енергоблок".

Такої ж думки і здобувачі освіти: "Лабораторні заняття на базі тренажера дуже допомагають для розуміння майбутньої роботи на АЕС. Виникає будь-яке питання – інструктори все пояснюють, змістовно, зрозуміло та цікаво, що додає інтересу до навчання та до майбутньої роботи на станції".

"Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" – оператор усіх українських АЕС, найбільший роботодавець у сфері атомної енергетики, прагне, щоб у багатотисячний колектив атомників вливалися кваліфіковані молоді кадри", – підтверджують у компанії міцні партнерські зв'язки з КПІ ім. Ігоря Сікорського.

Надія Ліберт, за інф. кафедри АЕ

Дата події

Бібліотечка газети «Київський політехнік»

Бібліотечка газети «Київський політехнік» надає читачам доступ до книжкових видань, підготовлених співробітниками редакції та дописувачами газети. Деякі з них вже вийшли друком на папері, інші поки що можна прочитати лише в електронному варіанті. Це книжки з історії Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського», біографії великих науковців, збірки публікацій газети різних років з різноманітної тематики тощо. Редакція газети планує час від часу поповнювати бібліотечку. Про нові надходження ми повідомлятимемо в газеті та на її Інтернет-сторінках.