Ядерна енергетика й атомно-промисловий комплекс завжди були найвагомішими складовими економічної, енергетичної та екологічної безпеки України. Сьогодні ключовим питанням розвитку цієї галузі є підготовка кадрів. Серед трьох ЗВО України, в яких безпосередньо готують фахівців для атомної енергетики, КПІ ім. Ігоря Сікорського є найбільш потужним і стабільним, недарма ж рівень працевлаштування його випускників за фахом перевищує 60%.
📰
Для підготовки фахівців, діяльність яких буде пов'язана з експлуатацією атомних електростанцій, в Навчально-науковому інституті атомної та теплової енергетики, зокрема, успішно використовують багатофункціональний тренажер, наданий Аргонською національною лабораторією за підтримки Міністерства енергетики США. В ньому моделюються всі процеси, що відбуваються в ядерних реакторах. Постачання, монтаж та налаштування виконала американська компанія Western Services Corporation (WSC), яка має 20-річний міжнародний досвід у галузі тренажеробудування для АЕС. Це обладнання дає можливість суттєво підвищити практичну й теоретичну підготовку студентів та використовувати його для підвищення кваліфікації персоналу АЕС.
До речі, завдяки співпраці з "Енергоатомом" програмне забезпечення комплексу було налаштоване на модель ВВЕР-1000. Загалом можливості такого обладнання дозволяють виконувати підготовку фахівців не тільки для реакторних установок ВВЕР, а й для реакторів західного типу PWR.
Лабораторію з тренажером облаштовано у приміщені Науково-дослідного центру надійності та безпеки АЕС. Це потужний програмно-технічний комплекс, у складі якого 4 сервери, 12 робочих місць операторів-студентів (на кожному – по 2 монітори), робочі місця лаборанта й інструктора та 3 великі екрани. Навчання та тренування майбутніх операторів реакторної установки АЕС проходить у формі індивідуальних або групових занять, коли студенти відпрацьовують дії оперативного персоналу в певних ситуаціях. Завдяки такій підготовці молоді фахівці практично одразу після випуску з університету будуть більш наближеними до вирішення реальних завдань, які їх чекатимуть на виробництві, зазначають в НН ІАТЕ.
"Керівництво та працівники "Енергоатома" добре розуміють важливість підготовки кадрів. Між нами давно налагоджена плідна співпраця, зокрема минулого року в складі КПІ з'явилися спеціалісти, відряджені з НАЕК – фахівці Навчально-тренувального центру ЗАЕС, які нам дуже допомагають в освоєнні багатофункціонального тренажера ядерної установки", – зазначає директор НН ІАТЕ професор Євген Письменний.
Зауважимо, обидва спеціалісти, кожен з яких має професійний стаж понад 25 років, працювали в експлуатаційному підрозділі ЗАЕС і здолали певні сходинки оперативної роботи. Потім навчали персонал. Та через окупацію Запорізької АЕС військами рф, як і багато їхніх колег, були вимушені залишити свій дім та роботу. Коли надійшла пропозиція надати фахову допомогу КПІ, розпочався новий етап їхньої професійної історії. Запорізькі атомники – тепер інструктори багатофункціонального тренажера – розповідають, що нова діяльність для них цікава, хоча, звісно, навчальний симулятор має свою специфіку, так само, як і певні особливості має й робота зі студентами.
Керівник Науково-дослідного центру надійності та безпеки АЕС Сергій Клевцов говорить про нових колег: "Фахівці ЗАЕС – з реальним оперативним досвідом на реакторній установці ВВЕР-1000 та повномасштабному тренажері АЕС – значно підсилили нашу роботу. Вони добре володіють технологією навчання та розуміють, що саме має знати майбутній інженер-атомник. Їхні слушні пропозиції дали нам усвідомлення, як краще проводити заняття, опрацьовувати на практиці теорію тощо. За їхньою ініціативою у нас з'явився факультатив для студентів 3-5 курсів, які в позанавчальний час охоче приходять до лабораторії, під час самостійної підготовки консультуються безпосередньо у них – людей, які експлуатували енергоблок".
Такої ж думки і здобувачі освіти: "Лабораторні заняття на базі тренажера дуже допомагають для розуміння майбутньої роботи на АЕС. Виникає будь-яке питання – інструктори все пояснюють, змістовно, зрозуміло та цікаво, що додає інтересу до навчання та до майбутньої роботи на станції".
"Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" – оператор усіх українських АЕС, найбільший роботодавець у сфері атомної енергетики, прагне, щоб у багатотисячний колектив атомників вливалися кваліфіковані молоді кадри", – підтверджують у компанії міцні партнерські зв'язки з КПІ ім. Ігоря Сікорського.