Понад 650 проєктів фундаментальних та прикладних наукових досліджень, виконавцями яких є заклади вищої освіти й наукові установи, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки України, було подано на конкурс МОН. Після завершення експертиз та оцінювання в секціях, затверджено перелік із-понад 130 проєктів-переможців, які пройшли конкурсний відбір та фінансування яких розпочнеться цього року за кошти Державного бюджету України. Серед них і 8 проєктів, які будуть виконуватися в КПІ ім. Ігоря Сікорського впродовж найближчих трьох років.
📰
Фахівці відзначають, що цьогорічний конкурс мав суттєві відмінності, зумовлені адаптацією процедур для підготовки науковців до участі у міжнародних грантових програмах. Зокрема, кількість секцій і напрямів конкурсу скоротили з 23 до 14, що відповідає міжнародним класифікаціям та стандартам. Особливу увагу приділили дослідженням, орієнтованим на сучасні виклики, – зі сфери оборони, економічного відновлення та технологічного розвитку. Тож найбільше проєктів відібрано в секціях фізики, ядерної фізики та астрономії; інформаційних технологій та електроніки; інженерії та машинобудування; промислових і будівельних технологій, логістики, транспорту. На реалізацію досліджень, затверджених наказом МОН № 369, у 2025 році буде спрямовано майже 130 млн грн.
Дослідження, визначені до виконання в КПІ за кошти Держбюджету
У секції "Інформаційні технології та електроніка" переміг проєкт "Система моніторингу наземного покриву в задачах стратегічного управління територіями України в умовах множинних військових загроз" (науковий керівник – академік Михайло Захарович Згуровський, загальний експертний бал – 89,27).
У цій же секції відібрано проєкт "Джерела живлення для портативних електрохірургічних установок зварювання біологічних тканин нового покоління" (науковий керівник – доцент Олександр Федорович Бондаренко, кафедра промислової електроніки ФЕЛ, загальний експертний бал – 87,58).
У секції "Безпечна чиста енергетика та енергоефективність" кращим визначили проєкт "Декарбонізація будівельного сектору та систем енергозабезпечення з використанням технології цифрових двійників" (науковий керівник – професор Валерій Іванович Дешко, кафедра теплової та альтернативної енергетики НН ІАТЕ, загальний експертний бал – 94,73).
Також у цій секції відзначено проєкт "Розробка локальних коміркових електроенергетичних систем для підвищення рівня енергетичної безпеки країни через енергоефективне та збалансоване енергозабезпечення критичної інфраструктури" (науковий керівник – професор Сергій Петрович Денисюк, кафедра електропостачання НН ІЕЕ, загальний експертний бал – 90,93).
Ще один проєкт-переможець у цій секції – проєкт "Розробка фотоелектричних комірок та плівкових фотоперетворювачів на основі органічних абсорберів сонячного світла" (науковий керівник – доцент Тетяна Юріївна Обухова, кафедра мікроелектроніки ФЕЛ, загальний експертний бал – 85,47).
У секції "Механічна інженерія та машинобудування" переміг проєкт "Проектування та експериментальна перевірка надлегких маніпуляторів із віддаленою зоною обслуговування роботизованих механізмів для розмінування місцевості" (науковий керівник – професор Юрій Михайлович Данильченко, кафедра конструювання машин НН ММІ, загальний експертний бал – 92,41).
У цій же секції обрано проєкт "Розробка надміцного алюмінієвого сплаву з ультрадисперсною структурою для деталей авіаційного призначення, що працюють в екстремальних умовах" (науковий керівник – професор Михайло Михайлович Ямшинський, кафедра ливарного виробництва НН ІМЗ, загальний експертний бал – 86,09).
Серед кращих у цій секції і проєкт "Розробка основ технології газотермічного напилення ущільнюючих покриттів на основі модифікованих порошків для газотурбінних авіаційних двигунів" (науковий керівник – професор Ігор Володимирович Смирнов, кафедра зварювального виробництва НН ІМЗ, загальний експертний бал – 83,43).
"Київський політехнік" знайомить читачів з деякими із цих досліджень.