У Державному політехнічному музеї імені Бориса Патона відкрито виставку "П'єзоелектричні двигуни – створено в КПІ". Можливість організувати її з'явилася торік, коли співробітники музею під час дослідження одного окремого експонату музейної колекції – п'єзодвигуна отримали для поповнення музейного фонду окрім інформаційного матеріалу ще й унікальну колекцію зразків таких двигунів.
📰
П'єзодвигуни – це двигуни, в основі конструкції яких лежить використання властивостей п'єзоелектричної кераміки, високочастотні мікроскопічні коливання якої можна перетворити на обертальний або поступальний рух. Двигуни цього типу мають перевагу в деяких спеціальних застосуваннях, у яких ставляться особливі вимоги до точності, надійності, швидкості, крутного моменту та електромагнітної сумісності й екологічності. Отож нині вони використовуються в космічній, медичній, лабораторній, побутовій техніці та в деяких пристроях точної механіки.
Історія виникнення цього типу двигунів безпосередньо пов'язана з Київським політехнічним інститутом і його науковцями. У середині 1960-х років у КПІ, на кафедрі діелектриків і напівпровідників професора Михайла Некрасова, недавній її випускник В'ячеслав Лавріненко зробив винахід, який ліг у підгрунтя подальших робіт і, врешті-решт, забезпечив виникнення нового класу пристроїв.
Музею вдалося розшукати одного з перших учнів і однодумців Лавріненка – Володимира Вишневського, для якого п'єзодвигуни, так само, як і для його вчителя, стали справою професійного життя: він працював над цією тематикою спочатку в КПІ, а згодом у компанії Physik Instrumente GmbH в Німеччині. Саме завдяки його ентузіазму і теплим почуттям, які він зберіг до Alma mater, у нашому музеї створено колекцію п'єзодвигунів, представлену в експозиції.
Виставка п'єзодвигунів – це результат дослідження цих пристроїв від першої практичної конструкції до цілої низки унікальних експонатів, які відображають поступовий шлях наукового та інженерного пошуку. На стенді, присвяченому початковому етапу розвитку п'єзодвигунів, відвідувачі музею можуть наочно ознайомитися з етапами цього розвитку. Також тут представлено результати патентного та бібліографічного пошуку, дослідження в цій сфері наших науковців та аналіз публікацій іноземних дослідників з історії створення п'єзодвигунів. На виставці експонується і результат практичного застосування цих розробок – діапроектор "КИЇВ-66 АВТОМАТ", в якому використано сконструйовані в КПІ п'єзодвигуни.

Винаходи і розробки київських політехніків, пов'язані з п'єзодвигунами, широко визнаються в усьому світі, про що свідчать отримані співробітниками університету авторські свідоцтва і патенти десятків країн, а також посилання на них у публікаціях дослідників, які працювали над цією тематикою в інших країнах. На відзначення заслуг В'ячеслава Лавріненка в Україні в серії "Винаходи, які Україна подарувала світу" було випущено поштову марку, присвячену його винаходу – п'єзодвигуну. Вона також є тепер в експозиції музею.
Державний політехнічний музей КПІ ім. Б. Патона висловлює глибоку вдячність Володимиру Сергійовичу Вишневському за надані музею унікальні експонати та мемуари, які є безцінним внеском в історію КПІ.
Запрошуємо відвідати Державний політехнічний музей та оглянути першу виставку із серії "Створено в КПІ". Виставку, присвячену історії створення п'єзодвигунів та участі науковців КПІ у мейнстрімі розвитку технологій.