На фасаді першого корпусу КПІ ім. Ігоря Сікорського, який виходить на Музейну площу, 12 квітня відкрито незвичайну мініскульптурку. Називається вона "Цукровий бурячок" і присвячена київським купцям-цукрозаводчикам, які наприкінці ХІХ століття стали ініціаторами створення в Києві політехнічного інституту й власними коштами підтримали його будівництво та облаштування.

Отож "Цукровий бурячок" на стіні історичного корпусу №1 – це не просто ще один цікавий артоб'єкт на теренах Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського", а така собі символічна данина вдячності київським меценатам, які значну частину своїх доходів від цукрового виробництва віддавали на розвиток міста. І, так, його відкрито до 125-річного ювілею університету.

А ще, це вже тридцять дев'ята скульптурка, встановлена на київських вулицях у межах проєкту "Шукай!" відомої блогерки та екскурсоводки, яку ще називають "менеджеркою міста", Юлії Бевзенко.

"Ми знайомимо людей з історією Києва через бронзові мініскульптурки. Кожна з них присвячена одному конкретному факту з його минулого, – розповіла на церемонії відкриття "Бурячка" Юлія Бевзенко про свій проєкт. – Здавалося б, що тут такого складного: історія Києва дуже давня, фактів безліч – отож встановлюй скульптурки хоч щодня. Але ми дуже прискіпливо ставимося до вибору місця і вкладаємо ті сенси в наші скульптури, які дійсно того варті". А докладніше про проєкт та про історію кожного місця, де встановлено мініатюрки, можна дізнатися з сайту "Шукай". На нього легко перейти, відсканувавши QR-код на табличці, що розміщена поряд з "Бурячком".

Юлія Бевзенко та Дмитро Синенко - Цукровий бурячок

Меценатом створення саме цієї скульптури виступив випускник 2017 року Фізико-технічного інституту КПІ, підприємець і волонтер Дмитро Синенко. До проєкту він долучився восени минулого року, одразу після масштабного ракетного обстрілу Києва 10 жовтня. Минуло рівно пів року – і ось він разом з Юлією Бевзенко під оплески присутніх і ляпотіння весняного дощу розсунув червоні запони, які до пори приховували від цікавих очей новий артефакт у його альма-матер.

"Я приєднався до проєкту не тільки тому, що цього року університету виповнюється 125 років, але й тому, що тут навчався я, навчалася моя дівчина, навчалися мої батьки, – поділився він міркуваннями, що спонукали його допомогти реалізувати ідею щодо створення символічного бурячка. – Я вже кілька років допомагаю талановитій молоді на проєкті "Техно-Україна", на інших конкурсах. А ще я хочу, щоб кияни та гості столиці цікавилися історією Києва та вивчали її. Тому я впевнений, що "Цукровий бурячок" допоможе в цьому і приверне увагу людей до історії міста і саме цього місця".

Ідея встановити "Цукровий бурячок" на стіні Головного корпусу була дещо неочікуваною навіть для КПІшників. Про це говорила на відкритті проректорка університету з навчально-виховної роботи Наталія Семінська: "Коли вчора під час неформальної зустрічі зі студентами я в них запитала з якого овоча чи рослини, на їхню думку, почалася історія нашого університету, жоден із них не згадав про буряк. І коли я розповіла про його роль у створенні КПІ, це наштовхнуло їх на розуміння того, що все починається з простого. І як з простої речі можуть виростати великі справи".

Це вже третя бронзова мініатюра, яку встановили в Києві після повномасштабного вторгнення рф в Україну засновники і учасники проєкту. Символіка перших двох – "Привида Києва" та "Паляниці" – безпосередньо пов'язана з війною, яку веде сьогодні Україна проти агресора. Ну а "Цукровий бурячок" – це вже знову про історію Києва та, зокрема, найбільшого й одного з найвідоміших його вишів.

Але хоч цього разу тема мініскульптурки була суто мирною, війна на її створення таки наклала відбиток. І це були не лише відключення світла. На запитання журналістів про складнощі під час виготовлення цього веселого бурячка, її автор – скульптор і ювелір Юрій Білявський відповів: "Бувало: починаєш робити – ракетний обстріл. Так було не лише з "Бурячком", а й з "Паляницею": не встигли зробити – і тут кілька десятків ракет полетіло на Київ. Але життя продовжується, ми працюємо і даруємо киянам позитив".

Юрій Білявський - Цукровий бурячок

Для кожного з майже чотирьох десятків цих невеличких артоб'єктів автори проєкту вигадали якусь прикмету – щоб заохотити людей їх шукати. Скульптурка "Цукровий бурячок", за словами Юлії Бевзенко, запрошує: "Мене потри – свій внесок зроби". "Сьогодні ми знаємо, кому допомагати. Меценатами, благодійниками, волонтерами може бути будь-яка людина. Для цього не обов'язково бути мільйонером", – додала вона насамкінець.

Дмитро Стефанович

«Цукрова» історія КПІ

Бронзовий бурячок — нова окраса студмістечка. З'явився він на фасаді головного корпусу КПІ з боку Музейної площі.

Він частина урбаністичного проєкту «Шукай!», що розповідає історію Києва.

Мініскульптурка цукрового бурячка привертатиме увагу студентів, містян і гостей столиці до історії нашого закладу.

Дата події