У березні в КПІ ім. Ігоря Сікорського відбувся традиційний Тиждень математики – серія заходів, що продемонстрували, наскільки цікавою, інтерактивною та сучасною може бути ця наука. Значущість події підтримав ректор КПІ Анатолій Мельниченко: він записав відеозвернення до учасників, у якому наголосив на важливості розвитку математичної культури серед молоді та її ролі у науково-технічному прогресі.

🚀

Організатором Тижня виступила кафедра математичного аналізу та теорії ймовірностей фізико-математичного факультету за підтримки Малої академії наук України (МАН). Під керівництвом голови організаційного комітету професора О.І.Клесова, доцентки О.А.Тимошенко та доцента А.В. Сиротенка було розроблено низку заходів, розрахованих на учасників різних категорій – студентів КПІ, школярів, абітурієнтів, а також для талановитої молоді з різних столичних університетів, у яких готують фахівців-математиків. Отож упродовж тижня студенти та школярі мали змогу випробувати свої знання у форматі змагань, розв'язувати нестандартні задачі та зануритися у світ математичної логіки.

Математичний бій: дуель розумів

Розпочався Тиждень математики з математичного бою –  це був внутрішній захід, змагання для команд з факультетів нашого університету. Завдання мали олімпіадний рівень складності, а учасники мусили не лише знайти правильну відповідь, а й аргументовано її захистити та проаналізувати рішення суперників. Перше місце у цьогорічних змаганнях виборола збірна фізико-математичного факультету і факультету інформатики та обчислювальної техніки "Гіперболічний кіт". Друге місце – команда Навчально-наукового інституту прикладного системного аналізу "Теорема сирості". Бронзовими призерами стали представники Навчально-наукового фізико-технічного інституту "Оггі й Фібоначчі".

Всеукраїнська математична квест-олімпіада: коли штучний інтелект впоратися не здатен

12 березня відбулася Всеукраїнська математична квест-олімпіада, що зібрала понад 315 школярів з різних регіонів України. Олімпіада проходила на дистанційній платформі "Сікорський", а для створення завдань використовувалася авторська система "Step by Step", розроблена викладачами кафедри математичного аналізу та теорії ймовірностей.

Ця квест-олімпіада вже стала легендою. ЇЇ чекають сотні українських шкіл, учні змагаються у розгадуванні математичних та логічних викликів. Організатори особливо ретельно підійшли до підбору завдань – їх було складено так, щоб з ними не міг впоратися штучний інтелект. Школярі мали застосовувати нестандартне мислення, аналізувати умови та шукати творчі підходи до розв'язку.

За успішну участь школярі отримали іменні сертифікати. Для найкращих учасників кафедра математичного аналізу та теорії ймовірностей разом з МАН підготували  пам'ятні подарунки.

Міжуніверситетський математичний брейншторм: боротьба ерудитів

Однією з найочікуваніших подій Тижня математики став Міжуніверситетський математичний брейншторм, який вдруге відбувся в рамках міжуніверситетських заходів. У ньому взяли участь команди п'яти провідних українських університетів: КПІ ім. Ігоря Сікорського, КНУ імені Тараса Шевченка, НаУКМА, Київського університету імені Бориса Грінченка та Українського державного університету імені Михайла Драгоманова.

Перед початком змагання студенти фізико-математичного факультету організували для гостей захопливу подорож у світ математики в межах Математичного ярмарку. Відвідувачі мали змогу дослідити дивовижні властивості стрічки Мебіуса, ознайомитися з інваріантами Ейлера, опанувати мистецтво створення фракталів, побачити на практиці методи Монте-Карло та випробувати свої сили в картково-математичній грі.

Змагання складалося з чотирьох тематичних раундів: логічні головоломки, математика та штучний інтелект, математика і мистецтво, а також фінальний бліц на швидкість мислення. Завдання, розроблені викладачами кафедри математичного аналізу та теорії ймовірностей, поєднували логіку, історію, креативність і навіть гумор. Це зробило брейншторм не лише складним, а й захопливим як для учасників, так і для глядачів.

Математичний брейншторм об'єднав найкращі інтелектуальні сили. Атмосфера змагання поєднувала напружену боротьбу розумів, емоційний підйом і потужну підтримку. Кожна команда мала своїх уболівальників – не лише друзів і однокурсників, але й деканів і викладачів факультетів, які прийшли підтримати своїх студентів.

За підсумками змагань перемогу здобула команда механіко-математичного факультету КНУ ім. Тараса Шевченка "Кути Бойлера", друге місце посіла команда з Києво-Могилянської академії, бронза ж дісталася нашій команді "Лінивці" з фізико-математичного факультету.

Під час перерв у змаганнях учасники могли обмінятися думками, проаналізувати попередні раунди та поспілкуватися в неформальній обстановці за кава-брейками. Отож подія стала не лише випробуванням математичних навичок, а й ще одним кроком до формування активної, талановитої математичної спільноти.

Наступного року організатори обіцяють ще більше викликів, нестандартних завдань та інтелектуальних змагань. КПІ доводить: математика – це престижно, цікаво і перспективно!

kpi imagesНа фото: Міжуніверситетський математичний брейншторм

Олена Тимошенко, кафедра МАтаТЙ

🛸 Майстер-класи, головоломки і квести з нагоди Міжнародного дня числа Пі

З нагоди Міжнародного дня числа Пі та в рамках Всеукраїнського тижня математики КПІ ім.Ігоря Сікорського проведе у закладах загальної середньої освіти з 10 по 29 березня 2025 року комплекс виїзних заходів.

Число π – одна з найвідоміших і найважливіших математичних констант у світі. Якби ми не знали числа π, не було б ані телевізора, ані радіо, ані телефонів, ми не могли б подорожувати літаком. Без формул, записи яких містять число π, неможливо було б розрахувати траєкторії польоту космічних кораблів. Одне слово, число π з'являється у формулах, що використовуються в найрізноманітніших сферах. Фізика, електротехніка, електроніка, теорія ймовірностей, будівництво та навігація – це далеко не повний їхній перелік.

Отож щороку математики усього світу відзначають 14 березня День числа π. Це свято запровадив фізик із Сан-Франциско Ларрі Шоу. Він запропонував започаткувати це святкування саме 14 березня, аджеця дата записується як 3/14, а саме 3.14 – перші три найбільш відомі цифри числа π. Крім того, саме 14 березня народився один із найвидатніших учених світу – Альберт Ейнштейн. З того часу святкування Дня числа π поступово набувало все більших масштабів, і у 2019 році ЮНЕСКО призначило 14 березня офіційним Міжнародним днем математики.

ПРОГРАМА ПРОВЕДЕННЯ ТИЖНЯ МАТЕМАТИКИ

Дата Назва заходу Місце та форма проведення Виконавці
Понеділок 10.03.2025 8.00-10.00 Мистецтво чарівника-будівника (розміщення геометричних фігур на площині) Гімназія №283 ІІ-ІІІ ступенів Деснянського району міста Києва Авдєєва Т.В., Єрьоміна Т.О., Вдовенко Т.І.
Понеділок  10.03.2025    11-00-12.15 Майстер-клас:  Відкриття числових Таємниць (3 класи) Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №307 з поглибленим вивченням природничих наук Деснянського району міста Києва Авдєєва Т.В., Чижская Т.Г., Штофель О.О.
Понеділок  10.03.2025    14-15-15.45 Головоломка.  Мистецтво та магія чарівника – пакувальника  (пакування на  площині, Танграми) (6 класи) Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №307 з поглибленим вивченням природничих наук Деснянського району міста Києва Авдєєва Т.В., Чижськая Т.Г., Штофель О.О.
Вівторок 11.03.2025 12.15-14.00 Пізнавальний квест:  Мистецтво чарівника-рахівника:  таємниці швидкісного обрахунку (6 класи) Політехнічний ліцей Національного технічного університету України "КПІ" м. Києва Авдєєва Т. В., Журавська Г.В., Козак В.І.
Четвер 13.03.2025 09.40-11.00 На  «крутих віражів»: Мистецтво побудова графіків функцій (10 класи) Ліцей "Наукова зміна" Дарницького району м. Києва Авдєєва Т.В., Листопадова В.В., Могилева В.В.
Четвер 13.03.2025 13.00-14.20   Справжнє мистецтво чарівника  або як обрахувати ймовірність  (теор.ймовірн. та комбінаторика) (9 класи) Ліцей "Наукова зміна" Дарницького району м. Києва,  проспект Петра Григоренка, 21В Авдєєва Т.В., Денисенко Н.Л., Поліщук О.Б., Селезнева Н.П.
Субота 29.03.2025 12-00-15.00 Квест"Математичні мініатюри" Приватна організація (заклад, устнанова) "Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступеня ліцей "Едюкейтер", проспект Берестейській, 65Г Авдєєва Т.В., Селезньова Н.П., Селіхов А.В., Шульга А.В., Скиба С.А., Примолена Я.М.
Дата події

Бібліотечка газети «Київський політехнік»

Бібліотечка газети «Київський політехнік» надає читачам доступ до книжкових видань, підготовлених співробітниками редакції та дописувачами газети. Деякі з них вже вийшли друком на папері, інші поки що можна прочитати лише в електронному варіанті. Це книжки з історії Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського», біографії великих науковців, збірки публікацій газети різних років з різноманітної тематики тощо. Редакція газети планує час від часу поповнювати бібліотечку. Про нові надходження ми повідомлятимемо в газеті та на її Інтернет-сторінках.