У березні 2025 року Науково-технічна бібліотека КПІ запропонувала дослідникам нову послугу "Стюард даних" (https://www.library.kpi.ua/open-science/styuard-danyh/).

Її впровадження стало можливим завдяки участі КПІ ім. Ігоря Сікорського у проєкті Erasmus+ Open4UA – Відкрита наука для системи вищої освіти.

Які переваги ця послуга надає дослідникам?

"Стюард даних" допоможе:

– заощадити час завдяки ефективним методам управління науковими даними;

– підготувати план управління дослідницькими даними відповідно до вимог грантодавців;

– покращити співпрацю з іншими дослідниками;

– забезпечити надійне довгострокове збереження та доступ до даних.

Як все починалося

У березні 2024 року дослідники КПІ ім. Ігоря Сікорського у складі делегації від України у межах проєкту Open4UA відвідали Делфтський технічний університет (Нідерланди), який має цінний досвід роботи з науковими даними. Там дослідникам допомагає команда стюардів даних укладати плани управління даними, знаходити існуючі набори даних, поширювати первинні дослідницькі дані

Координатор цієї команди працює в університетській бібліотеці, а на рівні факультетів дослідників підтримують фахівці, що добре орієнтуються в особливостях управління даними у своїх галузях. Саме тоді виникла ідея запровадити подібну послугу й для українських дослідників.

Стюарди даних – хто це такі

Стюарди даних  – це фахівці, які надають інформаційну підтримку дослідникам на всіх етапах життєвого циклу даних. Вони консультують науковців з різних питань щодо відкритої науки та управління дослідницькими даними, допомагають дотримуватися політик відкритої науки та управління даними установи, проводять освітні заходи, розробляють інформаційні матеріали.

На рівні бібліотек ці фахівці зосереджуються на питаннях метаданих, відкритих репозитаріїв даних та питаннях збереження і поширення дослідницьких даних. Стюарди даних допомагають створювати плани управління дослідницькими даними (Data management plan, DMP), навчають користуватися інституційними та міжнародними репозитаріями даних тощо.

На рівні факультетів чи інститутів стюарди працюють із дослідницькими даними в межах конкретних наукових галузей, адаптуючи загальні принципи до їх специфіки. Наприклад, у природничих науках фокус – на форматах даних для моделювання, що використовуються для моделювання та експериментальних досліджень, а в соціальних – на етиці та анонімізації персональних даних.

Основні функції стюардів

Розробка та впровадження політик. Стюарди даних беруть участь у розробці та впровадженні політик належного управління дослідницькими даними, наприклад, відповідно до принципів FAIR, забезпечують контроль відповідності дослідницьких даних регламентуючим документам, стандартам, цінностям установи.

Документування та метадані. Фахівці забезпечують оформлення метаданих відповідно до загальноприйнятих стандартів (Dublin Core, DataCite, ISO 19115 тощо), підтримують словники для упорядкування даних, допомагають використовувати ідентифікатори (DOI, ORCID, ROR) для покращення цитування та доступності даних.

Управління доступом до даних. Допомагають забезпечити потрібні рівні доступу до даних, відповідно до плану управління дослідницькими даними з дотриманням правил безпеки та етики. Координують процеси обміну даними та дотримання правил ліцензування (Creative Commons, Open Data Licenses тощо), взаємодіють з дослідниками щодо надання доступу до даних та їх повторного використання.

Взаємодія з дослідниками. Стюарди консультують щодо найкращих практик управління даними, допомагають у підготовці планів управління дослідницькими даними (DMP), проводять тренінги, популяризують відкриту науку та відкритий доступ.

Інтеграція та інтероперабельність. Забезпечують сумісність даних між системами (CRIS, репозитарії), впроваджують API-стандарти та протоколи (OAI-PMH, REST, JSON, XML).

Аналітика та моніторинг. Здійснюють моніторинг використання даних, аналізують якість, вплив і ключові показники (KPI) дослідницької діяльності, пов'язаної з даними.

У чому цінність послуги для академічної спільноти

Послугу "Стюард даних" вперше в Україні запроваджено саме в КПІ ім. Ігоря Сікорського. Це системна спроба впровадити підтримку дослідників у сфері управління науковими даними на інституційному рівні. Цей досвід:

– сприяє поширенню європейських підходів в українській практиці;

– підвищує якість досліджень і довіру до результатів;

– формує нову дослідницьку культуру, де дані – це не просто додаток до статті, а повноцінний результат наукової діяльності.

У Бібліотеці КПІ (https://www.library.kpi.ua/open-science/about-research-data-management) фахівець з управління дослідницькими даними вже розпочав консультування наших дослідників.

Також Бібліотека КПІ розробила, провела та надала доступ до низки вебінарів, що розкривають різні аспекти управління дослідницькими даними https://www.youtube.com/watch?v=v9AkXhHzkJc.

Як отримати послугу

Усі зареєстровані користувачі Бібліотеки КПІ можуть отримати комплексне інформаційне супроводження процесу управління дослідницькими даними. Наші фахівці консультують та організовують навчальні заходи з різних аспектів управління дослідницькими даними. Ця послуга безоплатна, доступна наживо та дистанційно.

Щоб отримати індивідуальну консультацію або замовити навчання, зверніться до фахівця з управління дослідницькими даними в зручний для вас спосіб:

– наживо: у бібліотеці (1 поверх, кімната 1.5);

е-поштою: data.library.kpi@gmail.com;

або замовте консультацію /освітній захід із використанням сервісу Zoom чи наживо.

Інф. НТБ

Дата події

Бібліотечка газети «Київський політехнік»

Бібліотечка газети «Київський політехнік» надає читачам доступ до книжкових видань, підготовлених співробітниками редакції та дописувачами газети. Деякі з них вже вийшли друком на папері, інші поки що можна прочитати лише в електронному варіанті. Це книжки з історії Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського», біографії великих науковців, збірки публікацій газети різних років з різноманітної тематики тощо. Редакція газети планує час від часу поповнювати бібліотечку. Про нові надходження ми повідомлятимемо в газеті та на її Інтернет-сторінках.