Нещодавно в Навчально-науковому інституті енергозбереження та енергоменеджементу КПІ ім. Ігоря Сікорського було відкрито художню  галерею "Барвиста палітра". Церемонію відкриття організатори приурочили до 75-річчя з дня заснування інституту. В галереї представлено художні твори різних напрямів: живопис, графіку, колажі, декоративно-прикладне мистецтво, скульптуру тощо. Відтепер студенти та співробітники університету можуть тут ознайомитись з творчістю сучасних митців.

Організував створення галереї завідувач лабораторій кафедри геоінженерії ННІЕЕ Володимир Пушкін за сприяння директора інституту Сергія Денисюка. Слід додати, що Володимир Пушкін не лише завлаб, але й художній керівник галереї-клубу "ЕХО" (Енергія Художнього Образу), яка існує в ННІЕЕ вже понад 20 років. І сьогодні більшість експонатів в "Барвистій палітрі" – це роботи Володимира Павловича або твори  з його колекції.

А проте ім'я Володимира Пушкіна добре відоме багатьом КПІшникам. Він є заслуженим працівником  культури КПІ, лауреатом багатьох мистецьких конкурсів, визнаним майстром декоративно-прикладного мистецтва, поетом, музикантом і виконавцем власних пісень, і, звісно, постійним учасником і багаторазовим переможцем конкурсу "Таланти КПІ".

 У мене, кореспондента "Київського політехніка", залишились дуже приємні враження після знайомства з творчим доробком Володимира Пушкіна в галереї, а після особистого з ним спілкування я відчув неординарність його особистості й оцінив його непересічний талант і багату фантазію. Захоплююсь його різносторонньою діяльністю.

Описувати словами твори образотворчого чи декоративного мистецтва – справа невдячна. Краще пораджу читачеві відвідати галереї "ЕХО" і "Барвиста палітра", а при нагоді послухати пісні Володимира Пушкіна і його гітару. А зараз пропоную фотографії деяких його робіт і відповіді на кілька запитань стосовно життя і творчості.

– Як починалося ваше захоплення декоративним мистецтвом і  до чого з часом  воно вас привело?

– Починав ще в юному віці з того, що займався коренепластикою, різьбленням по дереву, створював декоративні пластини, тарілки. Потім спало на думку, що палітра з чистого дерева має певні межі і вирішив ці межі розширити. Почав додавати у роботі над художніми виробами шкіру, велюр, мотузки та інші предмети, які підходили до задуманої  композиції. Моє теперішнє декоративне мистецтво відрізняється від традиційного, прикрашувального. В своєму художньому виробі на перше місце ставлю саму ідею, яку хочу втілити, тому всі мої роботи наповнені смисловими мотивами. Філософія кожної роботи – це мої роздуми, моє самовираження. Звичайно, мені важливо, щоб глядачі зрозуміли мою філософію. І перший крок до цього розуміння – це придумати назву твору – просту і лаконічну. Намагаюсь, щоб і сам сюжет твору був простим та дохідливим.

В художній  галереї Барвиста палітра в  21 корпусі

– Галерею-клуб "ЕХО" створено на громадських засадах?

– Саме так, і все в клубі зроблено власним коштом, на безоплатній основі за підтримки друзів і шанувальників мистецтва.

– Як поєднуються ваша інженерна освіта та робота в КПІ з активною художньою творчістю?

– За освітою я гірничий інженер. За моєю посадою в КПІ мені підпорядковуються більше ніж два десятки аудиторій і лабораторій. Повірте, до своїх обов'язків я ставлюсь достатньо відповідально. А художня творчість –  у вільний від роботи час. Отож і в галереї часто засиджуюсь допізна. Намагаюсь привносити в лабораторії  певну гармонію в обладнанні, меблях, шторах, жалюзі, щоб студентам було затишно навчатися.

– Ваше ставлення до слави, визнання вас як художника?

– Кожному художнику, звичайно, хочеться визнання, позитивних оцінок. На мою думку, бажання визнання і слави особливо притаманне початківцям. З часом, після створення багатьох робіт почав розуміти, що коли вдається реалізувати якусь свою ідею, у мене з'являється чудове відчуття, що я таки це зробив. Ось це і є для мене головним! Знаєте, це коли хочеться бігати по кімнаті і трохи перефразовуючи поетичного генія повтроювати: "Ай да Пушкин, ай да молодец!" Думаю, основа всього – не слава, не гроші, а здійснення виплеканої ідеї.

– Знаю, що ви брали участь у започаткуванні конкурсу "Таланти КПІ".

– Доля звела мене зі Станіславом Тимченком, засновником Картинної галереї КПІ. Під час нашого з ним спілкування народилася ідея запропонувати студентам і співробітникам виставляти свої роботи для загального огляду, щоб глядач побачив, що КПІшники не тільки "технарі", а ще й художники. Так і народився конкурс "Таланти КПІ".

– Ви сімейна людина?

– Так, маю дружину, двох дітей, які вже дорослі і мешкають окремо, і п'ять онуків. Дружина з розумінням ставиться до мого захоплення. Хоча якихось доходів воно практично  не приносить.

В художній  галереї Барвиста палітра в ННІЕЕ

Під час розмови торкнулися ми й теми авторських пісень,  які створює і        виконує Володимир Пушкін. В його репертуарі українські козацькі пісні, лірика, блюзи,  романси, і про це захоплення ми розкажемо в одному з наступних номерів газети. А наприкінці нашої бесіди Володимир Павлович узяв у руки гітару і заспівав. Пісню цю він написав перебуваючи в Криму ще до його окупації. Ось її фрагмент:

Ой плила лебідка по синьому морі,
Пасли хлопці-чорноморці  в чистім полі коні.
Випивали меду-пива, ще й на кобзі грали.
Притомились, небом вкрились, та й позасинали.

Три орли стояли поряд, на Саур-могилі.
Несли мудрість віковічну через часу хвилі.
Хто в дорозі дні марнує – кониченька згубить.
І до віку, наче п'яний, битим шляхом блудить.

За горбочком паслись коні, сонечко вставало,
Буруни на морі грали, все лихе змивали.

Спілкувався Володимир Школьний

Бібліотечка газети «Київський політехнік»

Бібліотечка газети «Київський політехнік» надає читачам доступ до книжкових видань, підготовлених співробітниками редакції та дописувачами газети. Деякі з них вже вийшли друком на папері, інші поки що можна прочитати лише в електронному варіанті. Це книжки з історії Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського», біографії великих науковців, збірки публікацій газети різних років з різноманітної тематики тощо. Редакція газети планує час від часу поповнювати бібліотечку. Про нові надходження ми повідомлятимемо в газеті та на її Інтернет-сторінках.