Кінець грудня будь-якого року традиційно вважається періодом підбиття підсумків усіх його попередніх місяців. Не став винятком і рік минулий. На останньому в 2022 році засіданні Адміністративної ради КПІ ім.Ігоря Сікорського з доповіддю про підсумки роботи університету в цьому надзвичайно важкому році виступив ректор університету академік НАН України Михайло Згуровський. Надаємо читачам її повний текст.

Завершився драматичний, алогічний 2022 рік. Війна докорінним чином змінила життя людей в Україні та роботу нашого університету.

Для київських політехніків це був рік напруженої праці в нестандартних умовах, рік важких людських втрат, рік консолідації і гуртування навколо всебічної допомоги ЗСУ. Нині у лавах захисників Вітчизни понад двісті київських політехніків і тисячі випускників минулих років. Вісімнадцять із них у 2022 році віддали своє життя за свободу і незалежність України.

Уже на другий день війни, 25 лютого, в КПІ було створено Оперативний та Гуманітарний штаби. Оперативний штаб у тісній співпраці з органами державного управління, національною поліцією та іншими державними інституціями забезпечив життєдіяльність і безпеку університету за усіма напрямами. Гуманітарний штаб здійснював постачання продуктів харчування, предметів першої необхідності, ліків для людей, які розміщувалися в укриттях і які підтримували життєдіяльність та функціонування університету. Важливу роль відіграв "Фонд підтримки КПІ", за рахунок якого здійснювалися закупівлі зазначених продуктів і послуг.

Після закінчення гарячої фази подій в м. Києві з 22 березня було відновлено діяльність КПІ за усіма напрямами. У визначені терміни і в повному обсязі успішно проведено атестацію і випуск здобувачів вищої освіти за ступенями бакалавр (3811 осіб) і магістр (1300 осіб).

Попри воєнний стан, з метою підвищення рівня практичної підготовки в цьому році укладено близько 70 загальноуніверситетських договорів з підприємствами на проведення практики здобувачів вищої освіти.

Продовжувалася робота з розвитку дуальної форми освіти. Станом на сьогодні університет має договори щодо організації дуальної форми здобуття вищої освіти з 48 компаніями за 66 освітніми програмами. Найбільш затребуваними напрямами підготовки фахівців за дуальною моделлю стали сфери енергетики та IT-індустрії.

Подальшого якісного розвитку набула інформатизація КПІ. Суттєво зросло використання платформи "Електронний кампус", платформи дистанційного навчання "Сікорський", системи електронного документообігу "Мегаполіс" та інших. Так, на сьогодні на платформі "Сікорський" маємо близько 5 тисяч сертифікованих дистанційних курсів.

Значні зусилля було спрямовано на поліпшення телекомунікаційної підтримки навчального та управлінського процесів. Зокрема, забезпечено телефонним зв'язком та Wi-Fi доступом до Інтернету укриття в 22 навчальних корпусах та 15 гуртожитках; забезпечено Wi-Fi доступом до Інтернету пункти незламності в 13 і 14-му гуртожитках, у корпусі ФБМІ та у першому корпусі.

В умовах воєнного стану університетські офіційні ресурси в месенджері "Телеграм" стали основним засобом комунікації в колективі КПІ. Сумарна кількість підписників офіційних університетських сторінок фейсбук перевищила 52 тисячі.

Цьогорічна вступна кампанія була достатньо складною для всіх її учасників. Частина вступників опинилась на окупованій території та у зоні активних бойових дій, частина з батьками виїхала за кордон, і ми мали зробити все, аби допомогти їм скористатися правом на освіту.

У середньому за всіма рівнями підготовки, за 302 освітніми програмами (бакалаврат – 115, магістратура – 138, аспірантура – 49) університет поповнився більш ніж 8 тисячами здобувачів вищої освіти усіх рівнів, тобто на загал були досягнуті показники 2021 року. Кількісно на бакалаврат зараховано 5128 абітурієнтів (3774 на бюджет і 1354 на контракт). До магістратури – 2686 студентів (1767 на бюджет і 919 на контракт). Варто зазначити, що кількість зарахованих до магістратури на контрактну форму збільшилася порівняно з минулим роком удвічі. До аспірантури зараховано 282 аспіранти, що на 4% більше, ніж торік.

Загалом КПІ став найбільшим виконавцем державного замовлення серед усіх закладів вищої освіти України за кожним рівнем вищої освіти.

Протягом року за рекомендаціями стейкхолдерів було оновлено 88 та запроваджено 5 освітніх програм. На наступний навчальний рік планується прийом за 280 ОП (бакалавр – 102, магістр – 133, доктори філософії – 45).

Протягом останніх років відбувалося поступове омолодження керівників усіх ланок університету. Середній вік деканів факультетів/директорів навчально-наукових інститутів знизився більш ніж на 10 років і тепер складає близько 58 років, завідувачів кафедр – майже на 20 років (нині близько 50 років). Протягом року проведено конкурсний відбір на заміщення приблизно 600 вакантних посад науково-педагогічних працівників.

У цьому році акредитовано 8 програм докторів філософії, 31 магістерська та бакалаврська програми. Нині в процесі акредитації знаходяться 7 програм магістрів. Загалом, за три останні роки за новою процедурою КПІ акредитував понад 100 освітніх програм, у тому числі 10 з визначенням "зразкова". До кінця поточного навчального року, тобто до липня 2023 року, заплановано акредитувати ще 87 освітніх програм.

Відповідно до запитів економіки та ринку праці, у 2022 році в КПІ відбулися деякі структурні зміни. Зокрема, створено Навчально-науковий інститут атомної та теплової енергетики на базі ТЕФ та кафедру штучного інтелекту в структурі НН ІПСА.

Розвиток науки та інновацій залишався одним із головних пріоритетів нашого університету. Структурними підрозділами на госпдоговірних засадах було виконано 63 угоди на загальну суму понад 41 млн грн. У 2022 році науковці університету виграли шість проєктів за програмою "Горизонт Європа", а всього за усіма програмами університет виграв 20 міжнародних проєктів. Серед інших переміг перший міжнародний проєкт студентського парламенту, поданий на конкурс програм Шведського інституту. Разом через міжнародні проєкти у 2022 році університет отримав фінансування у 8 разів більше, ніж у 2021-му (понад 34 млн грн).

Наприкінці року науковими групами підготовлено і подано на конкурси різного типу 56 НДР. Уже стало відомо, що за рамковою програмою ЄС з наукових досліджень та інновацій "Горизонт 2020" університет виборов п'ять проєктів на загальну суму 9 млн грн.

За результатами наукової атестації КПІ виконав договір з МОН на базове фінансування обсягом 8,3 млн грн. Основним призначенням фінансування стала комплексна космічна програма КПІ, до виконання якої було залучено різні структурні підрозділи університету. Сьогодні завершується створення наносупутників PolyITAN-НР-30, PolyITAN-3-PUT та PolyITAN-12U. 3 січня 2023 року планується виведення в космос апарата PolyITAN-НР-30 (запуск відбувся згідно з графіком – ред. «КП»). Інші два супутники мають бути виведені в космос протягом наступного року.

В умовах повітряного терору практично усіх міст України було проведено черговий, 11-й Фестиваль інноваційних проєктів "Sikorsky Challenge-2022", який був спрямований на вирішення актуальних запитів оборонно-промислового комплексу країни та на започаткування повоєнної програми інноваційної трансформації України.

У 2022 році вчені університету отримали одну Премію Президента України для молодих вчених, чотири Премії Верховної Ради України, дев'ять стипендій КМУ, одну Премію КМУ за розроблення і впровадження інноваційних технологій.

Навчально-виховна робота зі студентською молоддю була дуже активною та багатоплановою. Особливу шану ми маємо висловити тим нашим студентами, які стали на захист України. Деякі з них уже, на жаль, віддали своє життя за її свободу і незалежність. Саме такі студенти з перших днів війни самоорганізувалися в територіальну оборону КПІ, будували барикади на території університету і Солом'янського району, чергували на блокпостах як у нашому районі, так і в інших небезпечних куточках Києва. Після закінчення гарячої фази подій у Києві ці студенти добровільно продовжили виконувати багато інших важливих справ.

Ми вдячні Студентській раді КПІ, університетській профспілці, які перерахували Збройним силам України кошти в сумі 1,5 млн і 1 млн грн відповідно.

За ініціативою небайдужих студентів було організовано та проведено Літню школу "КПІ – школа креативності", організовано переселення студентів у гуртожитках університету для забезпечення їхнього проживання в нормальних умовах. 

Професійній орієнтації шкільної молоді сприяють дні відкритих дверей КПІАбітFest, які допомагають майбутнім абітурієнтам підготуватися до національного мультипредметного тесту, зорієнтуватися в переліку спеціальностей університету, розпочати вибудовувати майбутню кар'єру.

Адаптуватися до університетської спільноти першокурсникам допомагає серія заходів у рамках марафону KPI First Year, у тому числі започаткований у цьому році масштабний офлайн івент KПItalks "Твій перший рік у КПІ".

На новий рівень вийшов проєкт ТехноАртКПІ. Цього року він проводився у форматі конкурсу суспільно корисних ініціатив "Відновлення. Відбудова. Відродження" за участю не тільки української молоді, а й студентів із Польщі.

У міжнародній сфері університет увійшов до декількох Альянсів європейських університетів, зокрема: ENHANCE, CESAER, EPICUR, ATHENA. Це дає нам можливість більш успішно виступати в наукових та інноваційних програмах ЄС "Горизонт Європа", "Еразмус+" та інших.

Від зарубіжних партнерів надійшла допомога більше ніж на 2 млн гривень. Особливо варто відзначити Шеффілдський університет (Велика Британія), який надав 20 тисяч фунтів стерлінгів на реконструкцію бомбосховищ. Компанія "Хуавей Україна" передала безкоштовно 350 одиниць комунікаційного обладнання для організації інтернету в бомбосховищах та навчальних корпусах КПІ.

КПІ посилив свої позиції в низці світових рейтингів університетів – QS, Webometrix та інших. Посольство Італії в Україні передало КПІ новий артоб'єкт "Вируюча молекула творчої ДНК", який було встановлено біля Центру культури та мистецтв.

Господарська діяльність була спрямована на забезпечення життєдіяльності і безпеки університету.

З метою безпеки студентів і співробітників КПІ проведено підготовку та укомплектування майном трьох захисних споруд цивільного захисту, 15 укриттів у навчальних корпусах і 14 гуртожитків студмістечка загальною місткістю 6,5 тис. осіб та проведено їхню атестацію працівниками ДСНС і поліції.

Стаціонарні пости охорони було облаштовано системою відеонагляду прилеглої території біля корпусів №№ 1, 5, 6, 7, 12, 28. Загалом додатково встановлено 15 нових відеокамер на території кампусу.

Враховуючи зростання за минулий рік тарифів на енергоносії на 51% та воєнний стан у країні, було запроваджено систему дистанційного енергомоніторингу, що дозволило в онлайн-режимі проводити спостереження та фіксацію енергоспоживання об'єктами університету, своєчасно виявляти перевитрати та оперативно впливати на їхнє усунення.

Продовжувалася робота з модернізації індивідуальних теплопунктів у навчальних корпусах та гуртожитках з обладнанням їх сучасними контролерами та можливістю віддаленого керування. Зазначені заходи дозволили знизити витрати на комунальні послуги за минулий рік до 5,5% від бюджету КПІ при 10%, які передбачалися.

Активно тривали роботи з благоустрою території університету. Закладено новий парк уздовж вулиці Борщагівської та продовжено упорядкування скверу Піонерів авіації біля 1-го корпусу.

Загалом, у складних умовах університет продовжував успішно жити і працювати. Він у повному обсязі виконав державне замовлення на підготовку кадрів, здійснив широкий комплекс заходів, спрямованих на підтримку ЗСУ, вирішив усі покладені на нього завдання.

Попри зухвалу повномасштабну агресію рашистів, масовані ракетні атаки й блекаути, Київська політехніка тримає освітній фронт і є незмінним лідером технічної освіти в Україні.

Студенти й науковці здобували перемоги, представляли чергові розробки та інновації, КПІ започатковував нові спільні проєкти з європейськими університетами, розширював міжнародну співпрацю.

Понад дві з половиною сотні студентів і викладачів зі зброєю в руках боронять рідну землю від ворогів.

Київські політехніки невтомно працюють на своєму фронті, наближаючи нашу перемогу в новому, 2023 році!

Дата події