Завершилася робота міжнародної виставки "Відкритий космос", яка впродовж року проходила в Литовській Республіці. На запрошення Етнокосмологічного музею Литовської Республіки участь у ній взяв і Державний політехнічний музей ім. Бориса Патона при КПI iм. Iгоря Сiкорського (ДПМ). З-поміж учасників цього культурного заходу Україну, окрім нашого університетського музею, представляв лише Житомирський музей космонавтики ім. С.П. Корольова.

Відкриття виставки відбулося у жовтні 2020 року. Його було приурочено до "Тижня космосу 2020". Експозицію, як і планувалося, відкрили для перегляду аж до жовтня 2021 року. Дуже професійно і сучасно облаштована, вона була надзвичайно цікавою і зрозумілою для відвідувачів, отож і мала великий успіх  як серед населення Литви, так і серед  туристів. І, звісно, в професійному середовищі фахівців космічної галузі. Кожен міг знайти на  ній щось цікаве для себе і дізнатися про історичні миті  історії дослідження космосу, про перших землян, які побували на космічних орбітах, побачити космічні прилади з усією їхньою складністю, красою та досконалістю. Попри карантинні обмеження, виставку відвідали понад 24,5 тисячі осіб.

Етнокосмологічний музей Литви

Тут доречно трохи відволіктися і розповісти про Етнокосмологічний музей, в якому працювала виставка. Напевно, іншого такого немає ніде у світі. Його споруджено на базі 125-річної астрономічної обсерваторії Вільнюського університету, розташованої на двохсотметровому пагорбі Кальдиняй за 60 кілометрів на північ від Вільнюса неподалік міста Молетай. Музей було відкрито для відвідувачів у 1990 р. Спочатку в його фондах були тільки астрономічнi прилади і пристрої (телескопи та iнше) й першi етнографічні експонати. Восени 1997 р. було введено в дію телескоп.

Експонати ДПМ на виставці Відкритий космос

Десять років по тому музей було реконструйовано. За задумом авторів проєкту Р. Криштапавічюса та А. Гудайтіса, його металево-скляні будівлі набули вигляду космічного корабля з майбутнього в оточенні лісів та озер. В архітектурі музейного комплексу втілено образ космічного світового дерева. Три  його  складові: підземна галерея з п'ятьма залами (коріння дерева), вежа обсерваторії (власне дерево) зі скляним оглядовим майданчиком і телескоп створюють враження потужної споруди, спрямованої в небо своїм оптичним оком. Розташована просто неба зовнішня експозиція з моделлю сонця та планет сонячної системи і старовинним кованим сонячним годинником додають враження цілісності й досконалості Всесвіту в різних його проявах.

Експонати ДПМ на виставці Відкритий космос

Сьогодні Етнокосмологічний музей – одне з найбільш привабливих для туристів місць Литви. Це сучасний культурно-просвітницький осередок, який доповнено новими будівлями. Тут наочно представлено концепцію "етнокосмології", яка презентує створену литовським народом модель Космічного світу, систему комунікації з ним і повагу до нього. Експозиції розповідають про давні традиції та обряди, про сучасні наукові й філософські теорії, які показують зв'язок людини з космосом. Тут зібрано уламки метеоритів, космічні артефакти. У 2010 р. музей почав працювати і з двома телескопами нічного спостереження. Експозиція супроводжується сучасними відеоефектами, що дає відвідувачам змогу мандрувати у часі й поринати в світ космосу.

Експонати ДПМ на виставці "Відкритий космос"

Ідеєю міжнародної виставки "Відкритий космос" було представлення важливості внеску першопрохідців у розвиток космічних досліджень. Значне місце в цьому контексті займає Україна. А отже – і Київський політехнічний інститут, який був і залишається потужною кузнею кадрів для космічної галузі. Запрошення від литовських колег узяти участь у виставці також було невипадковим, адже їм було відомо, що розділ "Космонавтика" в Державному політехнічному музеї при КПІ ім. Ігоря Сікорського складається з оригінальних експонатів, зібраних ветеранами космодрому Байконур, переданих безпосередньо учасниками запусків ракет, фахівцями центру підготовки космонавтів та самими космонавтами – Павлом Романовичем Поповичем (перший космонавт українського походження), Олексієм Архиповичем Леоновим (перший в історії космонавт, який вийшов у відкритий космос) та іншими.

Експонати ДПМ на виставці Відкритий космос

Для показу на виставці в Литві співробітники ДПМ відібрали з фондів музею вісімнадцять експонатів. Серед них – макет двигуна ракети-носія (РН) "Восток", блок гіроскопічних приладів і рульовий двигун РН "Союз", космічний секстант, експериментальний ракетний двигун ОРМ-52, програмний струморозподілювач системи управління ракети-носія, наповнювальне з'єднання для заправки ракет пальним, елемент крила орбітального корабля "Буран" з теплозахисними плитками, набір інструментів для роботи в космосі, бортова антена космічного апарата "Космос 01550", повсякденний формений кітель льотчика-космонавта, двічі Героя Радянського Союзу генерал-майора авіації П.Р. Поповича, медичний костюм для тренувань м'язів космонавта після повернення з космосу тощо.

Окрім речових експонатів, на виставку було передано цікаві фотодокументи, які відтворювали історичні події початку космічної ери людства. Це й світлини, які стосуються подій, що відбувалися на космодромі Байконур (ракета-носій "Восток" з першим штучним супутником Землі на старті (1957 р.), підготовка до запуску ракети-носія "Союз" (1984 р.), ракета-носій "Енергія" з космічним кораблем (КК) "Буран" на старті (1988 р.); і світлини-розповіді про людей (перший радянський космонавт з України П.Р.Попович вирушає у політ на КК "Восток-4" (Байконур, 12.08.1962 р.), прибуття П.Р. Поповича на космодром для участі у другому польоті в космос на кораблі "Союз-14", фото екіпажу космічного корабля "Восход-2" (П.І. Бєляєв та О.А. Леонов) з першим льотчиком-космонавтом СРСР Ю.О. Гагаріним (перед польотом у космос, Байконур, березень 1965 р.), фото льотчика-космонавта СРСР О.А.Леонова, який звітує про вихід у відкритий космос на засіданні Державної комісії (Байконур, березень 1965 р.), фото О.А. Леонова у КК "Союз-19" під час підготовки до спільного польоту за програмою "Союз" – "Аполлон" (Центр підготовки космонавтів ім. Ю.О. Гагаріна, березень 1975 р.). Серед інших було представлено і фотографії, які розповідали про візити космонавтів до Київської політехніки. Це, зокрема, світлини, де перший космонавт незалежної України, Герой України Леонід Костянтинович Каденюк та льотчик-космонавт, двічі Герой Радянського Союзу О.А. Леонов відвідують Державний політехнічний музей КПІ (14 березня 2010 р.); фото, на якому О.А. Леонов дарує свою картину ректорові КПІ М.З.Згуровському під час зустрічі зі студентами та викладачами університету (14 березня 2010 р.). І це ще не повний перелік...

Експонати ДПМ, які було представлено в Литві, вкотре засвідчили,  що Україна була, є й буде космічною державою з багатим минулим і значним потенціалом на майбутнє.

18 жовтня експонати було повернено до відділу авіації та космонавтики ДПМ. За підсумками роботи виставки отримано пропозиції щодо налагодження співпраці КПІ ім. Ігоря Сікорського з Вільнюським університетом і Вільнюським технічним університетом імені Гедимінаса.

Людмила Баштова, науковий співробітник ДПМ  ім. Б. Патона

Дата події

Бібліотечка газети «Київський політехнік»

Бібліотечка газети «Київський політехнік» надає читачам доступ до книжкових видань, підготовлених співробітниками редакції та дописувачами газети. Деякі з них вже вийшли друком на папері, інші поки що можна прочитати лише в електронному варіанті. Це книжки з історії Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського», біографії великих науковців, збірки публікацій газети різних років з різноманітної тематики тощо. Редакція газети планує час від часу поповнювати бібліотечку. Про нові надходження ми повідомлятимемо в газеті та на її Інтернет-сторінках.