Близько 60 років на кафедрі високотемпературних матеріалів та порошкової металургії навчаються майбутні спеціалісти з розробки нових матеріалів та ресурсозберігаючих технологій. Тут працюють над проривними технологіями, затребуваними виробництвом; до наукових досліджень залучають студентів та забезпечують їх всебічний розвиток, турбуються про молодшу зміну й співпрацюють з Малою академією наук України.

"На сьогодні наша кафедра є провідним в Україні закладом підготовки фахівців з розробки та використання композиційних і порошкових матеріалів, спеціальних матеріалів для нанесення покриттів, високоефективних емісійних матеріалів, конструкційних керамічних матеріалів практично для всіх галузей науки і техніки. Особливу увагу останнім часом ми приділяємо нанотехнологіям та комп'ютерному дизайну матеріалів", – з гордістю говорить в.о. завідувача кафедри д.т.н. Ю.І.Богомол.

З думкою про майбутнє

На кафедрі поряд з провідними вченими працює молодь. Разом вони створюють міцне підґрунтя для вдосконалення освітнього процесу і розвитку науки у сфері матеріалознавства. Зокрема, співробітники кафедри як експерти з матеріалознавства надали рекомендації та допомогли експонатами Музею науки, що відкрився на ВДНГ за підтримки МАН України. "Ми прагнемо відкрити дітям та їхнім батькам дивовижний світ науки, – поділився доц. Є.В.Солодкий. – На сторінці кафедри ми показуємо, яку важливу роль відіграє матеріалознавство в розвитку людства".

А нещодавно (6-7 листопада 2020 р.) доценти кафедри А.В.Мініцький, Є.В.Солодкий, Є.Г.Биба, І.Ю.Троснікова, О.В.Степанов та Ю.І.Богомол взяли участь у роботі журі ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України, що проходив на базі Міжнародного виставкового центру. У режимі Zoom-конференцій було заслухано багато цікавих робіт учнівської молоді в секції технічних наук.

 Є чим пишатися

"Варто відмітити підготовку наших студентів, які є лауреатами численних конкурсів та олімпіад", – поінформував Ю.І.Богомол. Так, у вересні 2020 р. серед переможців конкурсу "Інноваційні підходи в електрометалургії та споріднених галузях: від науки до виробництва", організованого Українською асоціацією виробників феросплавів, відзначилися студенти й аспіранти кафедри. Студента Артема Щербатюка було нагороджено за роботу "Виготовлення залізоцирконієвих лігатур методом порошкової металургії" (керівник – к.т.н. М.О.Сисоєв). А випускника, нині вже інженера кафедри Сергія Наконечного за роботу "Нові захисні покриття, отримані методом холодного газодинамічного напилення" (керівник – д.т.н., проф. О.І.Юркова) визнано переможцем.

 "Кафедра йде в ногу з сьогоденням. Нерідко ми запрошуємо наших випускників, які працюють у наукових установах по всьому світу, читати лекції студентам, проводимо семінари та сприяємо обміну досвідом у рамках міжнародного стажування", – ділиться Ю.І.Богомол.

До Франції за обміном

На початку осені студент гр. ФН-91мн Віталій Шеремет прибув на стажування за програмою академічної мобільності Erasmus+ до Національної вищої школи інженерної хімії Лілля (Еcole Nationale Supеrieure de Chimie de Lille), що знаходиться в місті Лілль, Франція. Там Віталій займається дослідженням втоми (fatigue) нержавіючих сталей на повітрі та в агресивних середовищах. Його науковим керівником під час стажування є професор Жан-Бернар Вогт, автор низки основоположних робіт за цим напрямом. До речі, професор Вогт кілька разів відвідував КПІ ім. Ігоря Сікорського. У травні 2019 р. він прочитав лекцію для студентів Київської політехніки про свої дослідження.

Магістрант у французькому виші проводить повний цикл досліджень, починаючи з підготовки зразків (шліфування, полірування, електрохімічна обробка) і закінчуючи проведенням експерименту та обробкою даних. У нього є доступ до всього необхідного обладнання. Паралельно проводяться й інші дослідження, під час яких можна дізнатися про різні аспекти тестів на міцність, пластично-крихкий перехід при втомному випробуванні, а також узяти в них участь.

За словами наукового керівника студента доц. І.Ю.Троснікової, можливість працювати на новітньому обладнанні в європейському університеті дозволяє студентам значно підвищити свій професійний рівень, а спілкування з іноземними студентами розширює світогляд та допомагає долати мовні й культурні бар'єри.

Навчання за грантом

Випускник бакалаврату кафедри ВТМ і ПМ Денис Баландін поділився своїм досвідом навчання у магістратурі в університетах Європи (за грантом Erasmus Mundus): "Каталог програм Erasmus Mundus дає широкий спектр можливостей для магістрантів у межах Європейського Союзу. Загальна світова тенденція дослідження та впровадження нанотехнологій, а також позитивний досвід і відгуки колег вплинули на мій вибір напряму для подальшого професійного розвитку. Трохи про магістерську програму EMJMD Chemical Nano-Engineering, за якою я навчаюся.

Програма складається з чотирьох навчальних семестрів і розподілена між трьома провідними університетами Європи у сфері нанотехнологій. Перший семестр в Університеті Екс-Марсель має сильний хімічний профіль і є базовим для ознайомлення студентів з основами фізики, хімії, молекулярної динаміки та теоретичної хімії на нанорівні. Наступні семестри – у Політехніці Вроцлава та Університеті Тор Вергата в Римі – сфокусовані на практичному аспекті наноінженерії в різноманітних сферах (від медицини до енергетики). Останній семестр дається для написання магістерської роботи в дослідницьких інститутах як у Європі, так і за її межами. Важливим є літнє стажування, під час якого можна попрацювати в лабораторіях над проєктами та набути певного досвіду.

Разом зі мною навчається 21 студент з 18 країн – від тих, хто вивчав Pure Chemistry, до механічної інженерії. Матеріалознавці мають свої переваги і недоліки на початку програми, але цей шлях вартий тих труднощів, які доводиться долати. Серед переваг – фундаментальні знання з аналізу матеріалів, теорії процесу спікання, кристалографії та кристалохімії. Окрім навчання, є велика культурна програма, яка дає можливість інтегруватися в національне середовище різних країн.

Програма дозволяє вибудувати власну професійну мережу знайомств для подальшої співпраці як академічної, так і на виробництві – Sky is the limit.

Будьте допитливими, активними, успіхів усім у професійній сфері".

Як потрапити на програму?

Випускниця кафедри Тетяна Григорчук розповідає про свій досвід участі в міжнародній освітній програмі: "Існує чимало програм, завдяки яким можна отримати магістерський диплом у європейських університетах. Повний каталог Erasmus Mundus Joint Master Degree доступний через вебпошук. Три роки тому я подала заявку на програму EMJMD Chemical Nano-Engineering. Подача безкоштовна, однак необхідно володіти сертифікатом IELTS/TOEFL. Бажано мати рівень англійської не нижче ніж B1. Щоб пройти відбір, необхідні гарні листи-рекомендації та мотиваційний лист, де ви опишете, чому обрана програма зацікавила вас і як ви плануєте використовувати отримані знання для майбутнього професійного розвитку.

Програма забезпечує студентів стипендією 1000 євро/місяць. Мова навчання – англійська. Програма мультинаціональна і розрахована на два роки, кожний семестр проходить в іншій країні. У моєму наборі було 17 студентів з 16 країн. Університети-партнери знаходяться у Франції, Польщі та Італії. Навчання для мене було дуже важким, але після першого року я адаптувалася: познайомилася з сотнею людей, побувала в кількох країнах, отримала значний багаж знань, набула досвіду, при тому що витрати на життя протягом двох років покривалися стипендією.

Усім, хто бажає отримати знання, досвід та яскраві емоції, я дуже рекомендую долучатися до подібних програм. Дворічна повна програма буде кращим варіантом, ніж піврічний академічний обмін. Перспективні напрями після закінчення такого навчання – це переважно позиції в аспірантурі, однак працевлаштування в промисловості також можливе (знання мови країни, де ви хочете працевлаштуватися, буде дуже важливим). Не баріться, роки плинуть швидко".

За матеріалами кафедри ВТМ і ПМ підготувала Н. Вдовенко

В. Шеремет на стажуванні у Франції Журі конкурсу МАН доц. Є.В.Солодкий (ліворуч) і д.т.н. Ю.І.Богомол (у центрі)
Т. Григорчук Переможці конкурсу Ю.Богук, Н.Лазарчук, С.Наконечний, А.Щербатюк

Бібліотечка газети «Київський політехнік»

Бібліотечка газети «Київський політехнік» надає читачам доступ до книжкових видань, підготовлених співробітниками редакції та дописувачами газети. Деякі з них вже вийшли друком на папері, інші поки що можна прочитати лише в електронному варіанті. Це книжки з історії Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського», біографії великих науковців, збірки публікацій газети різних років з різноманітної тематики тощо. Редакція газети планує час від часу поповнювати бібліотечку. Про нові надходження ми повідомлятимемо в газеті та на її Інтернет-сторінках.