Відмітна особливість фізико-математичного факультету КПІ ім. Ігоря Сікорського полягає в тому, що він як в освітній діяльності, так і в наукових дослідженнях концентрується на пріоритетних напрямах розвитку науки.

Останнім часом профілюючою на ФМФ стає нелінійна тематика. На сьогодні ця проблематика є однією з найбільш актуальних у науковому світі. Провідні університети світу вже давно мають або активно працюють над створенням наукових підрозділів, які долучаються до нелінійної тематики. Не стоїть осторонь і ФМФ. З початку минулого навчального року нову спеціалізацію відкрито на кафедрі математичної фізики. Формування нового наукового напряму кафедри пов'язано саме з нелінійними проблемами математичної фізики та природознавства.

І це абсолютно слушно, оскільки протягом останніх десятиліть виникло розуміння, що припущення про лінійність будь-якої складної (нелінійної) моделі призводить до втрати важливих якісних характеристик досліджуваного явища. У разі нелінійних явищ певна система як ціле не є простою сукупністю його частин, оскільки кожна з цих частин взаємодіє з іншими за своїми нелінійними законами. Це і забезпечує існування та унікальні властивості нелінійних систем.

Розуміння цього факту стало переламним моментом в історії сучасної науки і привело до зміни наших уявлень про внутрішню організацію наукових знань. Зараз теорія нелінійних еволюційних процесів та систем виокремилася в нову галузь математичної фізики – нелінійну математичну фізику, яка бурхливо розвивається.

Нелінійні задачі потребують складного математичного апарату і глибокого розуміння фізики досліджуваного процесу. Тому однією з проблем, яка постала перед кафедрою МФ у рамках реалізації нової концепції кафедри, є міждисциплінарна взаємодія. Насамперед – з кафедрами фізики. Реалізація заявлених завдань кафедри МФ, пов'язаних з новою спеціалізацією, потребує підготовки нових наукових кадрів з числа аспірантів і магістрантів. І це як ніхто інший розуміє один із засновників нового наукового напряму кафедри МФ проф. В.С.Герасимчук. Саме тому за погодженням із завідувачем кафедри загальної фізики та фізики твердого тіла проф. В.Й.Котовським двоє магістрантів-фізиків проходять наукову практику та пишуть магістерські дисертації під керівництвом проф. В.С.Герасимчука.

На престижній 6th International Conference "Nanotechnology and Nanomaterials" (NANO-2018), що проходила наприкінці серпня в Києві, наукова група проф. В.С.Герасимчука представила доповідь з нелінійної фізики, серед авторів якої магістрант-математик А.Грицай і магістрант-фізик О.Конотопчик. А нещодавно проф. В.С.Герасимчук разом зі своїми магістрантами-фізиками О.Конотопчик і І.Лободою вибороли грант і взяли участь у 8th International Conference on Nanomaterials: Applications & Properties (NAP – 2018), яка проходила в Затоці. Суттєво, що за умовами гранту поїздка на конференцію й участь у ній для всієї наукової групи були безкоштовними, тобто фінансувалися міжнародними спонсорами конференції.

Безумовно, участь студентів ФМФ у таких престижних міжнародних заходах не тільки корисна для них, але й є прекрасним стимулом для подальшої наукової роботи. Залишається побажати їм та їх науковому керівникові успіхів на цьому терені.

В.В. Ванін, декан ФМФ

Дата події

Бібліотечка газети «Київський політехнік»

Бібліотечка газети «Київський політехнік» надає читачам доступ до книжкових видань, підготовлених співробітниками редакції та дописувачами газети. Деякі з них вже вийшли друком на папері, інші поки що можна прочитати лише в електронному варіанті. Це книжки з історії Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського», біографії великих науковців, збірки публікацій газети різних років з різноманітної тематики тощо. Редакція газети планує час від часу поповнювати бібліотечку. Про нові надходження ми повідомлятимемо в газеті та на її Інтернет-сторінках.