22 грудня перед студентами енергетичних спеціальностей КПІ ім. Ігоря Сікорського з відкритою лекцією «Smart Energy to/for Everyone» виступив т.в.о. директора Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» Всеволод Ковальчук.
ДП «НЕК «Укренерго» – це державне унітарне підприємство електроенергетичної галузі, що діє як державне комерційне підприємство. Воно засноване на державній власності, підпорядковане та належить до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України і є вертикально інтегрованою природною монополією в галузі передавання електроенергії. Серед головних завдань підприємства – здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС України із забезпеченням надійної паралельної роботи теплових, атомних і гідравлічних електростанцій України, об'єднаних магістральними електромережами; забезпечення цілісності Об'єднаної енергетичної системи (ОЕС) України; забезпечення балансу виробництва і споживання електроенергії в країні та інше.
Зустріч зі студентами було організовано з нагоди відзначення в Україні Дня енергетика. Тож, відкриваючи її, ректор університету академік НАН України Михайло Згуровський привітав присутніх з цим святом, і нагадав, що КПІ ім. Ігоря Сікорського має до нього безпосередній стосунок. «Можна багато говорити про внесок Київського політехнічного інститут в розвиток енергетичної галузі, – наголосив він. – Сучасні її досягнення великою мірою пов’язані з роботою наших вчених, наших випускників. Тільки для «Укренерго» ми підготували понад 1000 фахівців. Понад 500 інженерів, які працюють в системі підприємства, пройшли в нас перепідготовку. Протягом останніх років ми виконали 15 великих комплексних науково-дослідних робіт для «Укренерго». Але під час обговорення з керівництвом компанії питань нашої співпраці, ми дійшли висновку, що наші резерви в цьому далеко не вичерпано. Тому сьогодні ми проводимо цю зустріч, яка покладе початок новому етапу нашої співпраці».
Лекція Всеволода Ковальчука розпочалася доволі нестандартно: від дверей у залу Вченої ради університету до її центру він не пройшов, а під оплески аудиторії проїхав на сігвеї. Легко балансуючи на цьому двоколісному електричному транспортному засобі, він і розпочав свою розповідь про реформування та перспективи вітчизняної енергетичної галузі в ближчому майбутньому. Власне, цей сігвей став певною ілюстрацією її положень про новий «чистий» транспорт (річ йшла вже, звісно, не про сігвеї, а про електроавтомобілі), який вже став відчутно посувати позиції традиційних автомобілів на Заході, і все помітнішим є на вулицях українських міст.
Утім, це лише одна з тенденцій розвитку технологій і, зокрема, енергетики. Вона демонструє глобальний дрейф у бік використання в усіх сферах життя саме електроенергії. При цьому в пріоритеті буде «зелена», або, за західною термінологією, «блакитна» енергетика. «Я абсолютно впевнений, що тенденції розвитку саме «зеленої» генерації є вже незворотними. 30-40 років – і я думаю, що 80-90 відсотків у всьому енергетичному балансі – це буде електроенергія з чистих джерел», – зауважив Всеволод Ковальчук. Понад те, за його словами, на початку поточного року частка енергії, отриманої за рахунок «зеленої генерації» вперше за обсягами перевищила частку, отриману на атомних електростанціях усього світу, а в Європі вже тепер приблизно 20 відсотків електроенергії - це «чиста енергія» - енергія вітру, сонця і, частково, води.
Виходячи з світових тенденцій розвитку електроенергетики, має розвиватися енергетична галузь і в Україні. Нині акценти в управлінні нею зміщуються в бік від управління генерацією до управління попитом. 80 відсотків попиту має бути регульованими і автоматично керованими, стверджує керівник «Укренерго». Сьогодні інструменти такого управління вже відомі, і вони почали використовуватися в країнах з високотехнологічними економіками, скажімо, в Данії та Японії. Перехід до такої системи має бути метою й українських енергетиків. Відтак, стратегічними завданнями є забезпечення управління часом споживання; управління обсягами споживання; створення можливостей для споживачів не лише заощаджувати електроенергію, але й заробляти на цьому.
Як цього досягти, також розповів Всеволод Ковальчук. Передусім, для цього потрібно, звісно, мати потужну інформаційно-технологічну структуру, прозорі мережі. А також відповідне законодавство, робота над яким також розпочалася.
Керівник Державного підприємства НЕК «Укренерго» розкрив й ідеї, закладені в новому логотипі компанії, власне, в усьому його новому корпоративному стилі. «Ми хочемо забути, що держава асоціюється з чимось старим, дешевим, бідним. Ми хочемо мати потужну сучасну компанію», – підкреслив він. Отож у літері «U» нового логотипу зашифровано назву нашої держави – Україна; «E» – означає тенденції: «зелена», або «блакитна» енергія. Разом «UE» – «Укренерго».
Всеволод Ковальчук сказав і про своє бачення напрямів співпраці компанії з університетом. Це запровадження стипендії для кращих студентів енергетичних спеціальностей – їх визначатимуть за допомогою конкурсів «кращих з кращих»; це запровадження «інкубатора ідей», майданчика на підприємстві, де будуть збиратися, оцінюватися й дбайливо «вирощуватися» найкращі з проектів відповідної тематики; це розробка електронного курсу з енергетики для нефахівців.
Насамкінець керівник ДП «НЕК «Укренерго» відповів на запитання політехніків. Варто зауважити, що ставили їх не лише студенти, але й викладачі університету.
Після лекції Всеволод Ковальчук і Михайло Згуровський підписали Меморандум про співпрацю між ДП «НЕК «Укренерго» та університетом.
[22.12.2016] Відкрита лекція керівника ДП «НЕК «Укренерго» Всеволода Ковальчука
В залі засідань Вченої ради Київського політехнічного інституту ім. Ігоря Сікорського, м. Київ, проспект Перемоги, 37
22 грудня 2016 року о 12:30 відбудеться відкрита лекція керівника ДП «НЕК «Укренерго» Всеволода Ковальчука!Хочеш дізнатися, що спільного між дронами, електромобілями, меганакопичувачами та Україною? Маєш ідеї і прагнеш їх втілити? Мрієш стати частиною команди новаторів?
Приходь на відкриту лекцію та стань учасником великих змін в енергетиці!