19 червня в КПІ ім. Ігоря Сікорського відкрито лабораторію «ФабЛаб КПІ».
«ФабЛаб КПІ» є складовою міжнародної мережі обладнаних сучасними верстатами з числовим програмним керуванням, інструментами, 3D-принтерами тощо лабораторій швидкого прототипування Fab Lab (від англ. Fabrication Laboratory – лабораторія виробництва), де кожний охочий має змогу втілити в матеріалі власні розробки. «ФабЛаб КПІ» має стати лабораторією для творчої співпраці студентів різних факультетів та вишів. Цей проект реалізується в рамках проекту 561536-EPP-1-2015-1-UK-EPPKA2-CBHE-JP «Розвиток мережевої інфраструктури для підтримки молодіжного підприємництва на платформі фаблаб (FABLAB)» за Програмою Європейського Союзу ERASMUS+.
«Ми запросили на відкриття не лише представників Інституту прикладного системного аналізу та Механіко-машинобудівного інституту, який надав для лабораторії свої площі, – тобто тих двох підрозділів, які створювали «ФабЛаб КПІ». Тут сьогодні присутні й співробітники факультетів, студенти яких, як ми плануємо, спільно працюватимуть у цій лабораторії над своїми інноваційними розробками. Це, окрім представників ІПСА та ММІ, ще й викладачі факультетів інформатики та обчислювальної техніки, біомедичної інженерії, електроніки тощо», – наголосив на початку церемонії відкриття координатор проекту доцент ІПСА Юрій Тимошенко.
Учасників церемонії привітала заступник директора Інституту прикладного системного аналізу КПІ ім. Ігоря Сікорського, член-кореспондент НАН України Наталія Панкратова. Про історію створення світової мережі виробничих лабораторій, досвід їхньої діяльності в Україні та Києві й залучення студентської молоді до технічної творчості та інноваційного підприємництва говорили на відкритті керівник Стартап-школи "Sikorsky Challenge" КПІ ім. Ігоря Сікорського Інна Малюкова, завідувач кафедри «Інтегровані технології машинобудування» ММІ, на базі якого створено «ФабЛаб КПІ», професор Віталій Пасічник (він, до речі, є координатором і ідейним натхненником проекту створення університетських болідів класу SAE «Формула Студент КПІ»), заступник директора Навчально-виховного комплексу №141 «Освітні ресурси та технологічний тренінг» Сергій Цюпа, керівник ФабЛаб фонду «Ізоляція» Андрій Дорошенко, директор Інжинірингової школи Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара Тетяна Булана, представник Проекту Європейського Союзу ««Національний Еразмус+ офіс – Україна та Національна команда експертів з реформування вищої освіти» Петро Крайнік та інші.
Утім, учасники відкриття не лише слухали про те, наскільки цікавою і важливою для формування інженерів є робота в ФабЛаб, але й на власні очі побачили можливості нової лабораторії.
«Тут у нас є фрезерно-гравірувальний верстат з числовим програмним керуванням, який дозволяє обробляти дерево, пластик, метали та сплави і виготовляти вироби з конструкційних матеріалів. У парі з іншим, трохи простішим верстатом з меншими можливостями, який ми вже мали, ми зможемо зробити багато цікавих речей, – розповів про обладнання та зонування лабораторії Віталій Пасічник. – Для того, щоб працювати «не на коліні» у нас є й інші верстати з професійним набором інструментів. Крім того, маємо 3D-принтери, причому один з них – це власна розробка нашого викладача Дмитра Джулая, У лабораторії є також зона, пов’язана з електронікою. Її обладнано для паяльних робіт, налаштування електронних пристроїв та іншого. Є, звісно, і зона, пов’язана з сучасними розробками технологій штучного інтелекту».
Учасникам відкриття також було продемонстровано деякі студентські проекти, які вже реалізовано на ММІ та інших факультетах, а також ті, над якими працюватимуть у новій лабораторії студенти й аспіранти.
На фото: перед учасниками церемонії відкриття «ФабЛаб КПІ» виступає Юрій Тимошенко. Біля нього Віталій Пасічник.