Колектив Науково-технічної бібліотеки імені Г.І. Денисенка підготував базовий комплексний курс відкритих лекцій "Must-have для дослідницької діяльності" для аспірантів КПІ ім. Ігоря Сікорського та для всіх охочих до нових знань дослідників.

Курс складався з семи логічно пов'язаних лекцій, які було прочитано в режимі онлайн. Розроблявся курс передусім для молодих науковців з метою надання їм базових знань та формування навичок з використання цифрових інструментів на різних етапах дослідницької діяльності. Утім, слухали лекції й викладачі та науковці з різним науковим досвідом, а також студенти як нашого, так й інших українських вишів. Загалом до роботи лекторію долучилися 447 слухачів, з них 187 аспірантів, 82 викладача, 80 науковців, 43 здобувачі освіти.

📰

Перевагою запропонованого навчального курсу є комплексний підхід: тематика лекцій охоплювала різні аспекти організації дослідницької діяльності – від пошуку джерельної бази до формування іміджу науковця, а онлайн формат зробив курс доступним до широкого кола учасників.

Відкрила навчальний курс лекція "Пошук наукової інформації". Її метою було надання слухачам можливості покращити їхні пошукові навички, навчити швидше знаходити необхідну наукову інформацію в різних джерелах.

 З ефективною практикою та сучасними інструментами управління дослідницькими даними ознайомила лекція "Основи управління дослідницькими даними".

Як використовувати спеціалізоване програмне забезпечення для збереження, організації, цитування літератури учасники дізналися під час лекції "Бібліографічний менеджер Zotero: від знайомства до ефективного використання" .

З лекції "Основи академічного письма, або Доброчесний публікаційний шлях" слухачі базового курсу дізналися про етичні принципи наукової діяльності, правила публікацій, засади культури академічної доброчесності.

Під час розгляду теми "Розуміння науки через цифри: наукометрія для практиків" молоді дослідники вчилися аналізувати наукову продуктивність та отримали інформацію про неоднозначність застосування окремих індикаторів для порівняння авторів та установ.

 Лекція "Міжнародні стилі цитування: від обговорення до ефективного використання" зорієнтувала науковців у тому, як правильно оформлювати посилання на джерела у наукових роботах.

 Формуванню професійного іміджу науковця було присвячено останню лекцію курсу "Створення та актуалізація профілів авторів у цифровому середовищі".

Сподіваємося, що після проходження лекційного курсу слухачі зможуть поліпшити свою продуктивність у науковій діяльності завдяки ефективному пошуку інформації, організації даних та якісному оформленню результатів досліджень. Знання міжнародних стилів цитування та розуміння принципів академічної доброчесності також допоможе покращити якість публікацій. Завдяки удосконаленню власного наукового профілю дослідники матимуть можливість розширити співпрацю з іншими науковцями. Загалом, нові знання та навички мають збільшити впливовість та конкурентоспроможність наших дослідників.

Отож, курс лекцій "Must-have для дослідницької діяльності" є важливим кроком на шляху підвищення кваліфікації науковців, популяризації сучасних інструментів у сфері наукової комунікації та інтеграції дослідників до світового наукового простору. Записи всіх семи лекцій можна подивитися на YouTube-каналі НТБ ім. Г.І.Денисенка.

Світлана Петруновська, заступниця директора НТБ ім. Г.І. Денисенка

Дата події