Перемовини про розширення співпраці з освітньо-науковими установами та дослідницькими центрами Чехії провели з членами представницької делегації цієї держави керівники КПІ ім. Ігоря Сікорського та низки його підрозділів.
Делегацію гостей, яка відвідала університет 1 квітня, очолював Віцепрем'єр-міністр – міністр охорони здоров'я Чеської республіки Властіміл Валек, а до її складу входили ТОП-посадовці органів державної влади країни, зокрема Міністерства охорони здоров'я, Міністерства промисловості і торгівлі, Департаменту міжнародних справ та Європейського Союзу, Надзвичайний і Повноважний Посол Чеської Республіки в Україні Радек Пех та працівники посольства, а також генеральний директор Чеського інституту технологій охорони здоров'я Марек Свобода та інші.
📰
Зустріч вийшла надзвичайно теплою. Сприяло створенню цієї приязної атмосфери те, що вітальні слова, з якими звернувся до гостей ректор КПІ ім. Ігоря Сікорського Анатолій Мельниченко, пролунали чеською мовою. Далі він перейшов на українську і наголосив, що Чехія під час страшної війни, яка палає в Україні, демонструє справжню солідарність і допомагає нашій державі та її громадянам у гуманітарному, медичному та технологічному вимірах. Ректор також підкреслив, що існує значний потенціал реалізації спільних наукових та освітніх проєктів, спрямованих на повоєнну відбудову України, і запевнив: "Наші науковці готові працювати разом з чеськими колегами над розробкою нових технологій, які допоможуть відновлювати критичну інфраструктуру, розвивати медицину, запроваджувати інновації в сфері охорони здоров'я".
"Я надзвичайно радий знов опинитися на, так би мовити, академічній ниві", – так почав свій виступ Властіміл Валек, який, як виявилося, багато років пропрацював в Університеті Масарика і навіть очолював у ньому Академічну колегію. Він також згадав, що за фахом радіолог, тож має безпосередній стосунок не лише до медицини, але й до технічних галузей. Отож подальша розмова стосувалася спільних чесько-українських науково-дослідних проєктів у різних галузях, насамперед з біомедичної інженерії та дослідженнях штучного інтелекту, і пообіцяв забезпечити їм максимальне сприяння.

Докладно про КПІ, його інститути та факультети, наукову інфраструктуру, партнерів і дослідження, а також про співпрацю з чеськими науковцями розповів гостям проректор з міжнародних зв'язків Андрій Шишолін. До речі, співпраця ця має глибоку історію, а після здобуття Україною незалежності активізувалася в 1998 році: першою ластівкою цього стало підписання угоди про науково-культурне співробітництво з Технічним університетом міста Брно. Нині партнерами КПІ в Чехії, окрім нього, є ще сім чеських вишів і наукових установ: Університет Масаріка (Брно), Інститут сучасної історії Чеської академії наук, Чеський технічний університет у Празі, Університет Західної Богемії у Пльзені, Університет Томаша Баті у Зліні і найстаріший в Чехії заклад вищої освіти – Карлів університет у Празі. Андрій Шишолін також нагадав про спільні проєкти та співпрацю київських політехніків з чеськими вишами, в тому числі й у межах академічної мобільності.
Зважаючи на склад делегації, розмова йшла передусім про співпрацю в сфері медико-біологічних досліджень і спільну розробку відповідних технологій. Причому не про започаткування спільних проєктів у цій галузі, а саме про розширення їхнього спектру. Бо, насправді, працівники університету вже не перший рік працюють у партнерстві з чеськими колегами над цими проблемами. Про конкретні роботи в цьому напрямі розповів членам делегації декан факультету біомедичної інженерії Олександр Галкін. Він ознайомив гостей і з кафедрами факультету, тематикою досліджень, які на них проводяться, та реалізованими проєктами, а також з діяльністю університетського Наукового парку адитивних технологій, діяльність якого зосереджено на проблемах інженерного забезпечення протезування та реабілітації людей, що дістали поранення та втратили через війну здоров'я.
"Зустріч була пов'язана з розвитком нашої співпраці в галузі медичної інженерії. Важливо, що наш університет має потужні напрацювання в цій сфері, – підбив підсумки візиту чеських високопосадовців Анатолій Мельниченко. – Ми маємо факультет біомедичної інженерії, але до розвитку цих технологій долучаються й інші факультети. Крім того, у нас є науковий парк, діяльність якого здійснюється саме в цій царині. Тому сьогодні досягнуто домовленостей про посилення та розвиток нашої співпраці з тими університетами, з якими ми вже мали угоди, а також про укладання нових угод з університетами і академічними інститутами Чеської Республіки та підприємствами і організаціями, які працюють у сфері охорони здоров'я". Серед інших, дуже важливих, за словами ректора, питань, що обговорювалися, – й можливість укладання з чеськими університетами угод про запровадження програм подвійного диплома, а також активізація академічної мобільності як для студентів, так і для професорсько-викладацького складу.
На зустрічі з делегацією 🇨🇿 Чеської Республіки на чолі з віцепрем'єр-міністром та міністром охорони здоров'я Властімілом Валеком обговорювалися майбутні спільні проєкти у сфері біомедичної інженерії:
📌 створення реабілітаційних центрів;
📌 впровадження цифрових технологій для підвищення якості медичних послуг;
📌 програми з біозахисту та біобезпеки.
Наш університет готовий реалізувати ці надважливі для України ініціативи, адже має потужні напрацювання і відповідну базу — факультет біомедичної інженерії, наукові парки.
Співпраця КПІ ім. Ігоря Сікорського з Чехією триває вже давно: маємо сім університетів-партнерів та успішні спільні освітні й дослідницькі проєкти.
Тепер співпраця розширюватиметься щодо:
• створення сучасних медичних центрів для протезування й реабілітації;
• кількості програм обміну для студентів і викладачів з провідними чеськими університетами у рамках академічної мобільності.