Технології штучного інтелекту, або, як їх тепер часто називають, ШІ,  стрімко входять чи, радше, вриваються в усі сфери суспільного та й приватного життя. Просто на наших очах народжується нова реальність. ШІ допомагає людям у найрізноманітніших питаннях, але, як попереджають деякі науковці, деінде може і нашкодити. Утім, поки що продовжується його тріумфальна хода по світу. Він дійсно корисний і, невдовзі, можливо, ми не зможемо уявити свого життя без участі в ньому цього невтомного асистента. Нещодавно ШІ почав працювати і в Науково-технічній бібліотеці КПІ. Про те, що він там робитиме і вже робить, розповіла "КП" директорка бібліотеки Євгенія Кулик. До речі, в Україні НТБ ім. Григорія Денисенка стала першою бібліотекою, що впровадила в свою діяльність таку технологію

☃️

– Євгеніє Володимирівно, для нашої університетської бібліотеки впровадження штучного інтелекту – це данина моді, чи реальна необхідність?

– Зважаючи на нинішню популярність технологій штучного інтелекту, ми вирішили проаналізували, чи використовують його, і якщо використовують, то як саме, інші університетські бібліотеки, насамперед за кордоном. І побачили, що різні технології ШІ допомагають бібліотекам організувати і оптимізувати надання низки послуг і полегшити комунікацію з користувачами на різних діляночках бібліотечної роботи. І таким чином ми також почали думати, який процес ми могли б оптимізувати у нас. От де нам зможе допомогти штучний інтелект. Звичайно, було чимало різних варіантів, але зупинилися на чат-боті, який може допомогти з навігацією по бібліотеці, по її ресурсах, по її просторах і по подіях,  які в ній відбуваються. Тобто це такий "бібліотекар-комунікатор". У нас є послуга "оперативна довідка", яку надають люди, наші бібліотекари. Але ж вони її можуть надавати тільки в години роботи бібліотеки. І тому виникла ідея, що в нас може працювати ще один такий бібліотечний фахівець, але на базі штучного інтелекту. Отож ми почали вивчати досвід створення і використання чат-ботів. Наш відділ підтримки інформа­ційної освіти і досліджень узяв на себе впровадження цієї ініціативи, в бібліотеці сформували робочу групу, до складу якої ввійшли молоді, зацікавлені такими технологіями наші працівники. Вони почали вивчати, яку платформу для нашого чат-бота ми можемо використати. 

– І на якій  зупинилися?

– Обрали BotpressGPT. Вирішили скористатися можливостями саме цієї платформи, бо важливими для нас характеристиками є безпека, економічна доступність, сказати б, привітний інтерфейс, адже для бібліотекарів складно було б розв'язувати якісь задачі програмування. Тому обирали ту, яка має максимально інтуїтивно зрозумілий, так би мовити, user friendly, інтерфейс, і зупинилися на саме цій платформі, тому що вона досить універсальна. Botpress – це розробка канадійської компанії, в бібліотеках, причому не лише в університетських, вже накопичено досвід використання цієї платформи, тож ми вирішили, що й для нас вона буде придатною.

– Ви вивчали досвід закордонних бібліотек. А в Україні, окрім нашої, є вже бібліотеки, які у своїй роботі використовують ШІ?

– Серед тих, що представлено в Інтернеті, ні. Ми першими використали BotpressGPT для створення такого віртуального "бібліотекара-навігатора".

–   Коли почав працювати ваш  штучний "бібліотекар-навігатор" і що він уже вміє? 

– Ми почали його використовувати з середини жовтня, тобто працюємо з ним вже другий місяць. Перший тиждень ми використовували його в тестовому режимі, точніше це було тестування переважно наших працівників. Ми не оголошували про початок його роботи – хто його побачив, той і скористався. Нам важливо було зрозуміти, як він поводитиметься і як організувати нашу з ним з роботу. Тепер чат-бот надає швидкі консультації про те, як працює бібліотека, які послуги вона надає тощо. Він одразу спрямовує користувача до потрібної сторіночки бібліотечного сайту, підказує, де відбувається та чи інша подія, до якої зали слід звернутися. Це переважно швидкі консультації. Ми аналізували попередню статистику, і за перші два тижні роботи наш чат-бот відповів на більш як 140 запитань і надав на них понад 250 відповідей.

–  Чи є якісь типові запитання?

– Є, звісно. Наприклад, як отримати послугу УДК на наукові праці, де дослідникам-авторам наукових публікацій зможуть підказати їхній індекс Гірша, чи працює бібліотека у суботу та неділю, запитання про заходи, які проводить бібліотека. Або чи є світло в бібліотеці саме в цей час, чи підключили вже генератор тощо. Але насправді, запитання достатньо різні. Ну і, зауважу, що чат-бот працює цілодобово.

– А як знайти на сайті НТБ чат-бота, як на нього вийти?

– Потрібно зайти на сайт бібліотеки і в правому нижньому кутку сторінки є таке віконечко малинового кольору "повідомлення". Натискаємо на нього і починаємо "спілкуватися". До речі, наш чат-бот ми назвали "Прометеєм". Бо, по-перше, в бібліотеці є артоб'єкти, на яких зображено Прометея, поруч з бібліотекою – сучасна скульптура Прометея з сонячними батареями, який роздає Wi-Fi, тож і ми вирішили, що доречним буде назвати так і нашого чат-бота. Він дає людям необхідну їм інформацію, тож нехай і зватиметься Прометеєм.    

Дмитро Стефанович

Дата події