Якщо ті, хто використовує Wi-Fi в стінах університету, поцікавляться, звідки надходить сигнал, більшість побачить на екранах своїх гаджетів літери "KPI-Telecom-Huawei". Назва відомої телекомунікаційної компанії на них з'являється невипадково: за кілька років та надала КПІ серверне обладнання й понад 300 промислових точок доступу до Wi-Fi, які дозволили повністю покрити бездротовим інтернетом кампус і університетські гуртожитки. Передавала вона й інше обладнання для наукових та освітніх цілей. Однак співпраця між компанією "Хуавей Україна" та КПІ ім. Ігоря Сікорського, що розпочалася 14 вересня 2016 року з підписання Меморандуму про взаєморозуміння, не обмежується допомогою університету в розвитку лише його матеріальної бази: політехніки отримували і її іменні стипендії, кращі зі студентів КПІ відвідували штаб-квартиру "Huawei", компанія обладнувала сучасні лабораторії, на базі університету відкрито Академію інформаційних і мережевих технологій, авторизовану "Huawei", зрештою, на радіотехнічному факультеті започатковано дуальну форму освіти в рамках сертифікатної програми "Мережеві технології Huawei" тощо. Проте розповідь про всі аспекти цієї співпраці може бути предметом окремого матеріалу, а в межах цього ми зупинимося на черговому доброчинному акті дарування ТОВ "Хуавей Україна": КПІ отримав від компанії новітнє обладнання задля посилення навчального і науково-технічного потенціалу університету.
❤️
Отже, 6 листопада під час візиту до КПІ ім. Ігоря Сікорського делегації керівництва компанії "Huawei", очолюваної її виконавчим віце-президентом по країнах Європейського регіону – президентом зі зв'язків з громадськістю та комунікацій в Європі Джином Йонгом, представники дочірнього відділення компанії в Україні "Хуавей Україна" передали київським політехнікам нові пристрої для навчання, проведення досліджень і забезпечення безперебійним електроживленням факультету електроенерготехніки та автоматики. Договір про дарування та акт передачі обладнання підписали Джин Йонг і ректор КПІ ім. Ігоря Сікорського Анатолій Мельниченко.
Певна річ, перед підписанням офіційних документів відбулася розмова керівництва університету та факультету – отримувача нової техніки з гостями, основною темою якої було обговорення вже досягнутих результатів співпраці та перспектив її поглиблення.
"За роки плідного співробітництва "Хуавей Україна" та КПІ імені Ігоря Сікорського ми досягли значних успіхів, які стали важливим стартом для наших студентів і для розвитку галузей енерогоефективних й інформаційно-комунікативних технологій та цифрового управління енергосистеми в Україні, – такими словами розпочав цю зустріч ректор університету Анатолій Мельниченко. – Співпраця з компанією "Хуавей" є чудовим прикладом того, як взаємовигідна партнерська допомога може сприяти інноваційному розвиткові та реалізації спільних амбітних проєктів".
Що ж до подальшого розвитку партнерства, то серед найцікавіших для обох сторін його напрямів є, передусім, реалізація спільних інноваційних проєктів і проведення наукових досліджень в галузі кібербезпеки, антен та інформаційних технологій, впровадження в КПІ нових курсів і сертифікатних програм компанії, розширення числа програм дуальної освіти з наступним працевлаштуванням випускників університету в підрозділи компанії, робота в спільних енергетичних проєктах – у галузі відновлювальних джерел енергії та енергоефективності тощо.
Про отриману нову техніку розповів представникам університетських медіа завідувач кафедри відновлюваних джерел енергії факультету електроенерготехніки та автоматики Василь Будько: "Нам передали два літій-залізо-фосфатні акумулятори, систему моніторингу їхнього зарядження (BMS-систему) та систему заряду електромобілів. Це обладнання буде встановлено в смарт-лабораторії DIDGITAL POWER LAB, яку компанія "Хуавей Україна" спільно з компанією "Атмосфера-Дистрибуція" обладнала в лютому цього року на ФЕА, і яка нині використовується в навчальному процесі та в дослідницьких роботах. За рахунок збільшення ємності наших акумуляторних батарей ми можемо розосередити кількість точок гарантованого електроживлення в межах факультету і забезпечити робочі місця гарантованою електроенергією".
За його словами, в лабораторії в межах дисципліни, що називається "Фотоенергетика", студенти бакалаврату вивчають процеси перетворення сонячної енергії в електричну з накопиченням її в реальних системах акумулювання. Здобувачі вищої освіти мають можливість досліджувати в реальному часі процеси перетворення енергії через систему моніторингу – як перетворення сонячної енергії в електричну, так і її накопичення та подальшу видачу споживачеві. Тож нове обладнання дозволить збільшити кількість місць для роботи студентів і кількість варіантів досліджень. Він нагадав, що від компанії "Атмосфера-Енергія природи" факультет отримав ще й сучасні двосторонні фотоелектричні системи, які мають кращі показники перетворення сонячної енергії, ніж більшість існуючих. І за рахунок використання цих нових зразків фотоелементів і тих станцій, які було встановлено раніше, студенти можуть порівнювати ефективність перетворення та збільшення генерації при застосуванні сучасних технологій. "Вони, по-перше, відпрацьовують реальні режими роботи на фотоелектричних станціях, а по-друге, навички проєктування на основі фото- і акумулюючих систем провідних виробників", – пояснив Василь Будько.
Слід зауважити, що нині на українському ринку праці запит на фахівців зі встановлення та обслуговування фотоелектричних станцій дуже високий. Пояснюється це, звісно, серйозними руйнуваннями, які завдав ворог українській енергетиці, й необхідністю диверсифікації джерел енергопостачання аж до створення енергонезалежних будинків і домогосподарств. Тому кількість компаній, які розробляють і здійснюють монтаж і налагодження таких систем, зростає разом з потребою у фахівцях. Отож студенти факультету електроенерготехніки та автоматики на лабораторній установці в DIDGITAL POWER LAB відпрацьовують реальні режими на реальному обладнанні – такому, яке компанії нині встановлюють своїм замовникам. Зауважимо, що компанії "Хуавей Україна" та "Атмосфера" є провідними в цьому сегменті відновлювальної енергетики і роблять свій внесок у забезпечення енергетичної безпеки країни.
Варто додати, що обладнання, яке отримав університет, є не лише навчальним і дослідницьким. Воно може слугувати й для забезпечення факультету електроживленням у разі вимкнень електроенергії. "Воно вже гарно зарекомендувало себе в цьому плані за вісім місяців роботи. Всі ми пам'ятаємо літній період, коли значна частина генеруючих потужностей була виведена на планові ремонти (маються на увазі атомні електростанції), значна частина теплових електростанцій зазнала суттєвих пошкоджень, і саме сонячна енергетика забезпечувала найбільшу підтримку енергосистеми. DIDGITAL POWER LAB дозволила розмістити на факультеті п'ять точок гарантованого електроживлення, і це дозволило забезпечити живленням Приймальну комісію, деканат і низку кафедр, тобто завдяки цьому обладнанню вдалося зберегти нормальну діяльність факультету", – розповів Василь Будько. І насамкінець висловив впевненість у тому, що додаткове обладнання, яке передали факультету представники компанії "Хуавей Україна", дозволить факультетові завдяки збільшенню ємності розвести і обладнати точки електроживлення на всіх його кафедрах.