Восени минулого року команда Інституту аерокосмічних технологій КПІ ім. Ігоря Сікорського вдруге взяла участь у конкурсі локального етапу Міжнародного космічного хакатону Space Apps Challenge, що проходить у різних країнах за підтримки Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору США (NASA), і зразу здобула в ньому перемогу, випередивши 28  регіональних команд.

Про те, як формувалася команда-переможниця, чому з-поміж запропонованих організаторами тем обрала ту, з якою перемогла, як готували свій проєкт і на що сподіваються, розповіли "КП" самі її учасники.

Інформацію про проведення хакатону було опубліковано в серпні. Ми дізнались про деталі конкурсу з новин у Телеграм-сторінках. І якось відразу сформувалась команда з шести людей, які виявили бажання спробувати власні сили в цьому конкурсі.

Правду кажучи, ми хотіли набрати до команди більшу кількість людей, але у вересні було опубліковано умови цьогорічного хакатону, відповідно до яких кількість учасників команди мала бути не більше шести.

Отож разом ми почали обговорювати деталі участі. Створили онлайн-таблицю, в якій кожний учасник міг обрати теми, що його цікавлять. Таким чином, з-поміж приблизно 30 тем, обрали одну, яка була цікавою всім, – Челендж "Let's Connect". У його рамках необхідно було придумати технологію чи пристрій, за допомогою якого значно полегшувався би процес збирання чи стиковки космічних апаратів на орбіті. В останні роки, і особливо цьогоріч, хакатон проводиться за надзвичайно великою кількістю напрямів. Учасники здебільшого мають представити результат у вигляді програми чи мобільного додатка або побудувати модель збору і обробки даних з супутників, використовуючи, наприклад, штучний інтелект. Обрана нами тема була однією з небагатьох, які мали інженерне спрямування, і, водночас, не вимагали навичок програмування. Наш проєкт "In-Space Assemble Platform" (ISAP)  було присвячено створенню спеціальної модульної платформи, за допомогою якої астронавти можуть збирати великі та складні конструкції у відкритому космосі. 

Локальний етап хакатону, в якому ми брали участь, проходив у Дніпрі на базі ДНУ ім. Олеся Гончара в онлайн-форматі за підтримки ГО "Noosphere". Активну роботу над ідеєю ми почали за правилами цього турніру вранці 3 жовтня. Після невеликого брейншторму і консультації з менторами хакатону ми змогли більш-менш остаточно сформувати нашу ідею – створення спеціальної модульної платформи, за допомогою якої астронавти можуть збирати великі та складні конструкції у відкритому космосі. Тут в особливій пригоді стали  поради Олександра Буткалюка. Він сам – інженер-механік, засновник компанії, що розроблює авіа- та ракетно-космічні комплекси, і не з чуток знає, що таке космічний стартап і робота в NASA. Його зауваження і коментарі були надзвичайно доречними на всіх етапах підготовки нашого проєкту – без допомоги цієї людини наша ідея, швидше за все, не була б настільки продуманою і не мала б такого досконалого вигляду. Ми дуже вдячні організаторам заходу за можливість познайомитись і поспілкуватись з Олександром, і сподіваємося, що ще матимемо можливість обговорити з ним технічні питання розробки якого-небудь космічного апарату.

Робота над проєктом тривала два виснажливих дні. В ній був задіяний кожний учасник команди: Ольга Астахова займалася пошуком найрізноманітнішої інформації, її перекладом і оформленням презентації; Софія Воєйкова працювала над розрахунками – як економічними (наскільки вигідним буде цей проєкт, скільки він коштуватиме), так і технічними; Ірина Потапенко також шукала інформацію, перекладала її і займалась підготовкою тексту для виступу і презентації; Максим Татаровський перекладав усі наші думки й ідеї, що були висвітлені на слайдах, англійською мовою, продумував функціональність запропонованої нами платформи; Генріх Тітов розробив 3D модель – відео, на яких зображується робота нашої платформи, та її вигляд – це все відображення його фантазії; Георгій Тараш готував текст виступу і шукав необхідну інформацію.

Презентація ідеї відбулася в Zoom (на фото). З огляду на велику кількість проєктів, організатори обмежили час виступу кожної команди п'ятьма хвилинами. Від "EUROAVIAKyiv" наше рішення презентувала Ольга Астахова, і впоралась вона з цим чудово. Попри велику конкуренцію, нам вдалося стати одними з переможців. Тепер, "тримаючи кулаки", чекаємо на результати міжнародного етапу, переможці якого отримають запрошення до США, де відвідають космодром і стануть очевидцями запуску ракети.

Хотілося б ще раз подякувати організаторам заходу за можливість проявити свої здібності та взяти участь у світовій події. Знання і навички, що ми отримали в процесі роботи, є надзвичайно важливими для нас – упевнені, що вони стануть нам у пригоді в інженерній діяльності. Окремої подяки варта можливість поспілкуватися з різними людьми – як студентами, так і професіоналами: обговорення сучасних проблем та ідей з людьми, які розуміються на цьому, – безцінний досвід, тим більше за умов соціальної ізоляції.

Інф. ІАТ

Бібліотечка газети «Київський політехнік»

Бібліотечка газети «Київський політехнік» надає читачам доступ до книжкових видань, підготовлених співробітниками редакції та дописувачами газети. Деякі з них вже вийшли друком на папері, інші поки що можна прочитати лише в електронному варіанті. Це книжки з історії Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського», біографії великих науковців, збірки публікацій газети різних років з різноманітної тематики тощо. Редакція газети планує час від часу поповнювати бібліотечку. Про нові надходження ми повідомлятимемо в газеті та на її Інтернет-сторінках.