Проєкт науковців кафедри лазерної техніки та фізико-технічних технологій (ЛТФТ) Механіко-машинобудівного інституту (ММІ) з виробництва деталей медичного призначення, виготовлених 3D-принтером, став фіналістом конкурсу стартапів Sikorsky Challenge. Над створенням імплантатів, елементів протезів та ін. на кафедрі лазерної техніки та фізико-технічних технологій успішно працюють уже не перший рік. Серед авторів розробки – к.т.н. Дмитро Лесик та професор Віталій Джемелінський.
Ідея проєкту, представленого на цьогорічному конкурсі, полягає в технологічному забезпеченні якості металевих виробів: стентів, імплантатів зубів, деталей кардіостимуляторів, а також ендопротезів коліна, черепа, нижньої щелепи, ацетабулярної чашечки, тазостегнового суглоба тощо або інструментів медичного призначення за допомогою інноваційних технологій адитивного виробництва та пост-обробки.
Про суть роботи розповідає Д.Лесик: "Технології селективного лазерного плавлення або електронно-променевого плавлення дозволяють вирощувати конкурентоспроможні металеві вироби шляхом плавлення металевих порошків, які потребують мінімальної післяопераційної обробки. Запропонована технологія дозволить практично обійтись без дорогої і трудомісткої механічної обробки, скоротити час для запуску продукту у виробництво, виготовляти дрібнорозмірні та високоточні деталі із складною геометрією і порожнинами, забезпечуючи високу продуктивність процесу. Унікальною перевагою є зниження витрат матеріалу при виготовленні, значне зменшення відсотку браку та собівартості медичної продукції".
Та все ж металеві дрібнорозмірні деталі складної форми, виготовлені за допомогою адитивних технологій, потребують додаткової фінішної обробки. На кафедрі ЛТФТ ММІ розроблено нові технології з використанням гібридних та комбінованих методів пост-обробки, які, на відміну від відомих методів фінішної обробки, дозволяють забезпечити високу якість поверхневого шару без задирок, гострих кромок, мікротріщин і небажаних структурних змін. Ці технічні рішення захищені патентами України.
"На даному етапі виготовлено деталі кардіостимуляторів з використанням сучасного обладнання в Університеті Країни Басків (Більбао, Іспанія), – ділиться професор Віталій Джемелінський. – Плануються дослідження властивостей виробів після пост-обробки та розробка технологічного регламенту для впровадження у виробництво".
Над проєктом також працюють аспіранти Олександр Данилейко, Сергій Салій та інженер Петро Діміда. Приємно, що на кафедрі відбувається спадкоємність наукового пошуку та під керівництвом досвідчених учених зростають молоді науковці.