8 грудня в НТУУ «КПІ» відбулися чергові наукові слухання з циклу «Видатні конструктори України».
Присвячені вони були 80-літтю від дня народження директора - Головного конструктора Казенного підприємства спеціального приладобудування «ЦКБ «Арсенал» Віктора Івановича Бузанова (31.08.1934 – 6.02.2007) та 60-річчю від дня утворення ЦКБ «Ареснал».
Це вже 52 за ліком читання циклу. Організатором їх традиційно виступив Державний політехнічний музеї при НТУУ «КПІ».
Видатний український конструктор у галузі оптичного та оптикоелектронного приладобудування, автор 275 винаходів, лауреат Ленінської та Державної премій, кавалер орденів Леніна, Трудового Червоного Прапора, Ярослава Мудрого V ступеня Віктор Бузанов у 1958 році закінчив механіко-машинобудівний факультет Київського політехнічного інституту. Все його подальше трудове життя пройшло в ЦКБ заводу «Арсенал», де він здолав шлях від рядового інженера-конструктора до директора - Головного конструктора. Упродовж 48 років роботи на підприємстві він зробив надзвичайно вагомий внесок у створення прицільних комплексів космічних і бойових ракет усіх класів і видів базування; гіроскопічних приладів; оптичних головок самонаведення авіаційних ракет і переносних зенітних ракетних комплексів; авіаційних прицілів і систем цілевказування тощо.
Перед початком читань їх учасникам – а серед них були студенти кількох факультетів НТУУ «КПІ», школярі - члени Малої академії наук м. Києва, викладачі та наукові співробітники університету, а також працівники Казенного підприємства спеціального приладобудування «Арсенал» – було продемонстровано фільм про історію, сьогодення і продукцію «Арсеналу», якому цього року виповнилося 250 років. Крім того, всі, хто прийшов на засідання, могли ознайомитися зі зразками продукції «Арсеналу» та тематичною виставкою літератури з питань діяльності підприємства.
Відкрив читання й виступав як їх ведучий проректор КПІ з наукової роботи академік НАН України Михайло Ільченко. У своєму виступі він дав загальну характеристику діяльності та творчого спадку видатного українського інженера і організатора виробництва, а також розповів про його вчителів у КПІ та на підприємстві.
Про трудовий шлях Віктора Бузанова зробив доповідь його багаторічний заступник і учень, а нині директор – Головний конструктор Казенного підприємства спеціального приладобудування «Арсенал», лауреат Державної премії України Микола Лихоліт.
На читаннях були присутні члени родини В.І.Бузанова. Його донька Людмила Вікторівна поділилася з присутніми сімейними спогадами про батька і про те, яким він був у приватному житті.
Взагалі, всі, хто виступав на читаннях, не стільки доповідали про ті або інші аспекти діяльності свого колеги і керівника, скільки тепло згадували його та роки спільної з ним роботи. Тож і виступ головного конструктора напряму систем прицілювання «ЦКБ «Арсенал», лауреата Державної премії СРСР Марата Голіка, який називався «Стиль керівництва В.І.Бузанова», попри сухувату назву, був дуже цікавим завдяки живим спогадам про роботу цього видатного фахівця і керівника в дуже важких іноді умовах. Таким само неформальним був і виступ заступника головного конструктора напрямку систем прицілювання, лауреата Державної премії СРСР Віктора Лисенка, який прийшов на «Арсенал» разом з Віктором Бузановим у 1958 році, – він розповів про роль В.І,Бузанова у створенні систем початкового прицілювання. Ну і, звичайно, багато нового дізналися учасники слухань про доволі непрості, часом навіть драматичні обставини створення системи автоматичної прицілювання унікального надпотужного комплексу «Енергія-Буран», найактивнішу участь у створенні якого також брав Віктор Бузанов.
Підводячи підсумки, проректор НТУУ «КПІ» Михайло Ільченко подарував гостям 5 томів матеріалів Наукових читань циклу «Видатні конструктори України» і висловив впевненість, що матеріали нинішнього заходу незабаром знайдуть своє місце у наступному томі цього видання.
Насамкінець директор - Головний конструктор КП СП «Арсенал» Микола Лихоліт вручив директору Державного політехнічного музею при НТУУ «КПІ» Наталії Писаревській подарунковий сертифікат на передачу у власність музею університету експериментального зразка створеного на підприємстві приймально-передавального пристрою МС-1 «Муссон» для вимірювання параметрів орбіти штучних супутників Землі.