20 листопада НТУУ «КПІ» відвідала делегація Київської міської державної адміністрації. Це був суто робочий візит, присвячений обговоренню шляхів налагодження ефективної співпраці міської влади і науковців університету.

Очолював делегацію заступник голови КМДА Петро Пантелєєв, а до її складу входили керівники Департаменту промисловості та розвитку підприємництва – директор Максим Кузьменко, його заступники Анатолій Баган і Наталія Кондрашова, заступник начальника управління промисловості та інноваційної політики Наталія Ковалішина і начальник відділу підприємництва та інфраструктури управління регуляторної політики та підприємництва Лариса Гетьман. Разом з посадовцями міськдержадміністрації до КПІ завітав і президент Київської міської асоціації роботодавців, голова правління «Асоціації «Київ» Віталій Майко.

Регламент зустрічі чи, радше, наради, був дуже жорстким – трохи більше, ніж півтори години. Таким само діловим був і настрій, в якому вона проходила. Після короткого вступу про діяльність НТУУ «КПІ» як дослідницького університету, який зробив проректор з наукової роботи академік НАН України Михайло Ільченко, її учасники одразу перейшли до обговорення проектів, що могли б бути корисними місту. Власне, це були пропозиції щодо використання в міському господарстві вже готових розробок фахівців факультетів і інститутів НТУУ «КПІ». Їх презентації зробили керівники факультетів, кафедр і наукових колективів університету.

Декан теплоенергетичного факультету професор Євген Письменний запропонував увазі представників київської влади розробки водогрійних котлів контактного типу з надзвичайно високим ККД, новітніх пальникових пристроїв і систем газоспалювання, енерогоефективних теплоутилізаторів (які, до речі, одразу зацікавили гостей).

Про проекти, які можуть використовуватися на комунальному електротранспорті, в електричних мережах міста і в роботі водоканалу розповів декан факультету елетроенерготехніки та автоматики професор Олександр Яндульский.

Його змінив директор Науково-навчального центру «Енергетика сталого розвитку» Інституту енергозбереження та енергоменеджменту КПІ доцент Артем Ковальчук – він ознайомив гостей з Комплексною програмою «Енергоефективне місто» та з проектами, що їх нині реалізує інститут за замовленнями і в університетському кампусі.

За ним слово отримав директор Наукового парку «Київська політехніка» Ярослав Кологривов. Він проінформував представників столичної влади про принципи, на яких ґрунтується діяльність Парку, його партнерів і напрями діяльності, а також про інноваційне середовище, робота в якому надає студентам, інженерам і науковцям змогу перевести свої ідеї в практичну площину, створити стартап і вивести свій продукт на ринок. Доповнив цю доповідь ректор НТУУ «КПІ» академік НАН України Михайло Згуровський. Він розповів про зарубіжний досвід партнерства, зокрема про співпрацю муніципалітету, технічного університету і бізнес-структур Стокгольма. Завдяки цій співпраці район шведської столиці Кіста, де розташовано факультети і департаменти Королівського інституту технологій та Стокгольмського університету, і, водночас, великі високотехнологічні компанії, перетворився на столицю хай-теку країни (він навіть носить неофіційну назву «Шведської кремнієвої долини») і допомагає успішно долати проблеми міського господарства. Тож Михайло Згуровський наголосив на необхідності перенесення такого досвіду на вітчизняний грунт і необхідності налагодження партнерських стосунків між владою, наукою та бізнесом: «В усіх хай-тек-середовищах влада є партнером університетів. Тому що влада бере на себе місію управління розвитком міста за допомогою впровадження високих технологій. Тому вона входить до інноваційних структур як акціонер, бере участь в управлінні, розробці стратегії, контролі тощо».

Про деякі розробки науковців КПІ в галузі кібернетичної безпеки, особливо актуальні з огляду на особливості того стану, в якому перебуває наша держава, і на реальні загрози зовнішнього втручання в роботу її інформаційних мереж і систем управління, розповів директор Фізико-технічного інституту професор Олексій Новиков.

Зацікавили представників міської влади й презентації робіт з водоочищення, що їх зробив керівник програми «Чиста вода» завідувач кафедри екології та технології рослинних полімерів інженерно-хімічного факультету професор Микола Гомеля. Особливу увагу було приділено питанням підготовки питної води та очищення стічних вод, оскільки обидві ці проблеми є сьогодні найнагальнішими для столиці.

Завершив презентації завідувач кафедри теоретичної і промислової теплотехніки теплоенергетичного факультету професор Геннадій Варламов. Він розповів, що на кафедрі розроблено низку готових до впровадження в міському господарстві проектів, спрямованих на забезпечення енерго- і ресурсозбереження, і зупинився на тому, що на базі університету і Інститут післядипломної освіти створено сімдесятидвогодинні курси підвищення кваліфікації керівників житлово-експлуатаційних організацій і ОСББ Києва «Інноваційні енергозберігаючі розробки для впровадження в системі ЖКХ», на яких слухачам дається основна інформація про сучасні способи електро-, тепло- і газозаощадження та про розвиток соціологічної взаємодії зі споживачами. Випускники курсів отримують сертифікати про їх закінчення. Цю роботу організовано спільно з ПАО «Київенерго» і вона є надзвичайно корисною для людей, які працюють безпосередньо в системі житлового господарства.

Результатом наради стали домовленості про включення представника КМДА до Наглядової ради Наукового парку «Київська політехніка» і представника НТУУ «КПІ» – до Експертної ради з енергозбереження при КМДА. Ректор КПІ Михайло Згуровський запропонував включити представника університету ще й до дорадчого органу міської влади з питань комплексного розвитку міста на основі нових технологічних підходів, утім, як зауважив заступник голови КМДА Петро Пантелєєв, такої групи поки що немає. Утім відтепер міськдержадміністрація працюватиме в значно тіснішому контакті з КПІ й відповідатимуть за ці зв’язки безпосередньо директор Департаменту промисловості і розвитку підприємництва КМДА Максим Кузьменко та його заступник - начальник управління промисловості та інноваційної політики Анатолій Баган.

Дата події