6 грудня, в День Збройних Сил України і напередодні Міжнародного дня цивільної авіації, відбулася урочиста церемонія відкриття навчальної лабораторії - літака ЯК-40. Цей літак Національному технічному університету України «Київський політехнічний інститут» подарував Національний авіаційний університет. У церемонії взяли участь ректор НТУУ "КПІ" Михайло Згуровський, ректор Національного авіаційного університету Микола Кулик, багаторічний очільник Служби безпеки України, нині радник голови Митної служби України Леонід Деркач, проректор НТУУ "КПІ" Михайло Ільченко, перший проректор НАУ, народний депутат України Максим Луцький, директор Державного музею авіації України Юрій Зіатдінов, головний інженер цього музею Віктор Чуба, декан факультету авіаційних і космічних систем НТУУ «КПІ» Олександр Збруцький, співробітники, викладачі та студенти НТУУ «КПІ» та НАУ.
Власне, літак ЯК-40 був встановлений на території кампусу КПІ ще в серпні. Цей повітряний лайнер з бортовим номером UR-87685 перевіз десятки тисяч пасажирів. Однак це не просто пам’ятка - експонат Державного політехнічного музею НТУУ «КПІ». Це – навчальна лабораторія, точніше навчально-лабораторний центр, створений на базі обладнання літака, який до сьогодні використовується на повітряних шляхах багатьох країн світу.
Про історію літака UR-87685 розповів директор Державного музею авіації України Юрій Зіатдінов на науково-практичній конференції з історії та досягнень вітчизняного літако- і ракетобудування, яка відбулася в залі Вченої ради КПІ після закінчення церемонії. Ректор НТУУ «КПІ» Михайло Згуровський подякував колегам з НАУ за надзвичайно цінний і важливий для університету дар, а ректор НАУ Микола Кулик нагадав усім, що саме КПІ у 1933 році дав життя новому авіаційному інститутові, який нині має статус національного університету, про міцні дружні й наукові зв’язки, які пов’язують наші виші, й наголосив, що передача літака – це приклад нормальної дружньої співпраці двох університеті, які працюють задля майбутнього держави.
Про те, як використовуватиметься навчальна лабораторія, створена на базі літака ЯК-40, та про основні напрями досліджень і конструкторських робіт, що проводяться нині на факультету авіаційних і космічних систем, проінформував учасників конференції декан цього факультету Олександр Збруцький.
Закінчилася конференція презентацією нової книги генерала армії Леоніда Деркача з серії «КДБ-ЦРУ: війна спецслужб», чи, радше, його дуже цікавими спогадами про роботу в ракетно-космічній галузі, спочатку як інженера - конструктора КБ «Південне», згодом – як працівника спецслужб. Особливо докладно він зупинився на обставинах розробки і постановки на озброєння стратегічних ракетних комплексів «Сатана» і «Скальпель», і на деяких цікавих інженерних рішеннях, які були в них реалізовані. А ще – розповів про протистояння спецслужб СРСР і країн ймовірного супротивника в ракетно-космічній і, взагалі, оборонній галузях, та про низку практично невідомих широкому загалові його епізодів, свідком і безпосереднім учасником яких він був.