17 квітня в 5-му корпусі (ТЕФ) відбулася зустріч студентів з людиною-героєм, висококласним професіоналом у галузі атомної енергетики, у недалекому минулому професором кафедри АЕС і ІТФ Сергієм Васильовичем Широковим.

Закінчивши Уральський політехнічний інститут, Сергій Васильович з 1961 по 1980 рр. пропрацював на Білоярській АЕС, де пройшов шлях від молодого спеціаліста до головного інженера станції. З 1980 по 1988 рр. працював начальником Управління атомної енергетики Міненерго УРСР, здійснював керівництво пуском 1-го і 2-го блоків Рівненської АЕС та брав безпосередню участь у вирішенні технічних питань при будівництві блоків Кримської, Одеської і Чигиринської АЕС.

З 1991 року Сергій Васильович був обраний на вакантну посаду доцента кафедри АЕС і ІТФ, а потім призначений на посаду професора цієї кафедри, на якій пропрацював до 2013 року.

Він також є автором багатьох підручників, навчальних посібників та практикумів, за якими навчаються наші студенти. Слід відзначити, що книги з ядерної та нейтронної фізики його авторства були випущені в Україні вперше. Це дало змогу підготувати цілу плеяду висококваліфікованих фахівців в енергетичній галузі.

Лекції Сергія Васильовича захоплюючі та пізнавальні. Тема останньої  –  "Чорнобильська катастрофа". Ця найбільша в історії людства техногенна аварія сколихнула весь світ. За словами Сергія Васильовича, ліквідатора цієї аварії, на 25 квітня 1986 року була запланована зупинка 4-го енергоблоку Чорнобильської АЕС для чергового обслуговування. Було вирішено використати цю можливість для проведення низки випробувань та експериментів. Мета одного з них полягала в перевірці проектного режиму, що передбачав використання інерції турбіни генератора для живлення головного циркуляційного насосу в разі втрати зовнішнього електропостачання. Після того як сталася аварія, ніхто ще не знав про стан енергоблоку та радіаційне випромінювання на території ЧАЕС. Трагедію спочатку замовчували. Під час вибуху та пожежі відразу загинуло 30 осіб з обслуговуючого персоналу станції. Радіаційне випромінювання було настільки високим, що лише через три тижні з використанням 4 тисяч тон піску, бору, свинцю та глини вдалось ізолювати реактор і запобігти подальшому забрудненню ґрунту та навколишнього середовища. З території в радіусі 30 кілометрів від місця аварії було евакуйовано більше 100 тисяч людей.

Про цю трагедію неможливо говорити без емоцій, особливо коли ти спілкуєшся з Сергієм Васильовичем. Хочеться висловити свою глибоку подяку за цікаву та пізнавальну лекцію та побажати міцного здоров`я. Чекаємо на зустріч з Вами, Сергію Васильовичу, і в наступному році!

Діана Роздерій, студентка ТЕФ

Дата події