Щороку в третю суботу вересня в Україні відзначається День винахідника і раціоналізатора. Це свято найбезпосереднішим чином стосується нашого університету, адже винахідництво і, тим більше, раціоналізаторська діяльність є невід'ємною частиною діяльності інженера. Зауважимо, що винаходи бувають різними. Є такі, які назавжди змінюють життя усього людства, є такі, які полегшують виконання якоїсь роботи, а є й такі, які роблять наше існування цікавішим. До останніх можна з впевненістю віднести кубик-головоломку, який за лічені роки буквально завоював світ. Він заслужено носить ім'я свого розробника, і попри те, що невдовзі ця інтелектуальна "іграшка" розміняє п'ятий десяток, вона підкорює все нові і нові покоління любителів розумного дозвілля. Мова про кубик Рубіка.
Якось на початку 1980-х років, під час мого навчання в Київському політехнічному інституті, старший брат приніс додому надзвичайно тоді популярну і, водночас, надзвичайно дефіцитну серед наших співвітчизників головоломку – кубик Рубіка. Вперше взявши в руки цей кубик, я почав його крутити і не помітив, як спочатку за вікном стемніло, а потім і почало світати. Чесно зізнаюся, але за ніч наполегливого "крутіння" я зміг зібрати лише два шари традиційного тришарового кубика. Подальші мої численні спроби також виявилися марними. І лише після публікації науково-популярним журналом "Наука і життя", що виходив тоді тримільйонним накладом, серії статей "Скласти кубик? Це нескладно!" і "Складаємо каталог обертань кубика" я так-сяк навчився "боротися" з творінням угорського інженера-будівельника Ерньо Рубіка. Так почалося моє знайомство з цією дивовижною головоломкою, що продовжується ось уже майже чотири десятки років (той якісно виконаний оригінальний екземпляр кубика я продовжую складати майже щодня)…
Механічна головоломка "Кубик Рубіка" ("Магічний кубик", "Чарівний кубик", "Угорський кубик" і, нарешті, просто "Рубік") була вигадана в 1974 році тридцятирічним угорським архітектором і винахідником Ерньо Рубіком.
30 січня 1975 року до патентного відомства Угорщини Рубік подав заявку на винахід під назвою "Tеrbeli logikai jаtеk" ("Логічна іграшка"), а в останній день 1977 року – 31 грудня – він отримав патент № 170062. Наприкінці того ж 1977 року була випущена перша промислова партія різнобарвного дива, яка надійшла в продаж у Будапештський магазин іграшок та відразу знайшла своїх шанувальників. На початку 1980 р. головоломку було презентовано на ярмарках іграшок у Лондоні, Парижі, Нюрнберзі і Нью-Йорку, а ще за рік кубик потрапив і до СРСР.
Класичний кубик Рубіка – це пластмасовий куб розміром 3х3х3 видимих елементів, які зовні виглядають як 26 маленьких кубиків з 54 кольоровими квадратними гранями-етикетками. Грані великого куба можуть обертатися відносно трьох внутрішніх осей куба. Кожна з шести граней складається з дев'яти квадратів і пофарбована в один із шести кольорів. У найпоширенішому варіанті кубика кольори протилежних граней такі: червоний – помаранчевий, білий – жовтий, синій – зелений (хоча автор винаходу спочатку розглядав й інші варіанти оформлення граней, зокрема за допомогою цифр, а також зображень звірів або фруктів.) Повороти граней дають змогу упорядкувати кольорові етикетки безліччю різних способів. Кількість можливих комбінацій розташування цих етикеток становить 43 252 003 274 489 856 000 (або ж понад сорок квінтильйонів)!
Завдання гравця полягає в тому, щоб "скласти кубик Рубіка", тобто, повертаючи грані, повернути його в первісний стан, коли кожна з граней складається з етикеток одного кольору. Крім любителів, кубики крутять і майже професіонали (так звані спідкубери), які нерідко беруть участь у щорічних чемпіонатах Європи й світу (перший Міжнародний чемпіонат зі складання кубика Рубіка проводився в Будапешті 5 червня 1982 р.). При цьому багато учасників цих змагань можуть впоратися зі складанням за лічені секунди! Також доведено, що для складання кубика за будь-якого початкового розташування етикеток достатньо 20 ходів (знати б тільки яких саме!).
Згодом з'явилися й інші варіанти цієї головоломки, які мають 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13 і 17 шарів елементарних кубиків, однак найбільш "затребуваним" залишається класичний "тришаровий" кубик.
Існують й інші аналогічні за будовою кубику Рубіка головоломки, які мають форму тетраедра (або пірамідки, винайденої навіть раніше за кубик), октаедра, додекаедра, ромбододекаедра, кубооктаедра, зрізаних тетраедра і октаедра, а також деякі інші. А за три десятиліття після свого головного винаходу Ерньо Рубік створив нову головоломку – кулю Рубіка, яка виконана у вигляді трьох розміщених одна в одній прозорих сфер, і в центрі якої знаходяться шість різнокольорових кульок, які потрібно вивести назовні.
Здавалося б, таке невинне заняття, як складання різнобарвного кубика нікому не має заподіяти шкоди. Однак з поширенням цієї іграшки все частіше до лікарів стали звертатися пацієнти з різними набутими в результаті "спілкування" з кубиком проблемами: головним болем, безсонням, болем у зап'ястках. Деякі особливо затяті прихильники головоломки потрапляли до лікарень з психічними розладами. У медицині навіть з'явився новий термін – "синдром Рубіка". Також непоодинокими були випадки, коли люди, що зневірилися в можливості скласти злощасний кубик, потай переклеювали кольорові етикетки, а потім гордо демонстрували "складену" головоломку враженим друзям.
...З бурхливим розвитком комп'ютерної техніки з'явилася величезна кількість нових ігор і головоломок. Нині у розробці відеоігор бере участь навіть сам Ерньо Рубік. Проте небагато з цих нових інтелектуальних забав можуть похвалитися такою самою популярністю, яка випала на долю цього, здавалося б, нехитрого різнобарвного кубика наприкінці минулого тисячоліття. Кубика, що розійшовся по всьому світу у величезній як для іграшки кількості – понад 350 мільйонів екземплярів!