[з 22.09.2020 за розкладом] Українсько-Польський центр інформує! «Кореспонденція мистецтв» – це цікаво!

Посольство Республіки Польща в Україні запрошує студентів, аспірантів, співробітників КПІ ім. Ігоря Сікорського та  всіх, хто цікавиться польською культурою, взяти участь у проєкті «Кореспонденція мистецтв».

Цей проєкт спільно реалізують Посольство Польщі та Національний музей у Варшаві. «Кореспонденція мистецтв» – це серія зустрічей з фахівцями, викладачами та кураторами Національного музею у Варшаві, які поведуть учасників у подорож у світ мистецтва.

Видатними творами польських митців – живописців, скульпторів, письменників, композиторів, акторів і майстрів кіно – захоплюються не лише у Польщі, але й у Європі та усьому світі. Понад те, вони надихають на творчість митців наступних поколінь.

Заходи у межах проєкту відбуватимуться на комунікаційній платформі Zoom з перекладом українською мовою. Організатори просять тих, хто хотів би взяти участь у цих культурно-мистецьких зустрічах,  реєструватися через форму заявки за посиланням. Окрім того, організатори просять додатково реєструватися перед кожною наступною  зустріччю.

У відповідь кожен отримає підтвердження реєстрації, а пізніше – посилання на онлайн-зустріч.

Календар зустрічей у межах проєкту «Кореспонденція мистецтв»

22.09.2020, початок о 17:00

Античність і міфологія. Посилання, символи і стилізація – від просвітництва до XX століття.

Антична історія, а також міфологія була джерелом натхнення для художників різних епох. Міфологічні сюжети знаходимо не тільки у польському живописі, але й у скульптурі чи графіці. Протягом лекції ми задумаємося, чи ці твори були тільки ілюстрацією міфу, а може вони віддзеркалювали глибші філософські, етичні чи естетичні міфи? Ми побачимо також, до яких постатей чи міфологічних тем найохочіше зверталися у польському мистецтві.

6.10.2020, початок о 17:00

Література раннього нового періоду у польському мистецтві – від Шекспіра до віршів єпископа Красіцького.

Чи надихалися польські художники драмами Шекспіра? Чи можливо знайти твори, що становили літературний відповідник натрунного портрету? Чи ренесансне та барокове світобачення, змальоване у польській поезії, збігається із зображеним у мистецьких творах? Біля якої картини варто прочитати «Гімн до любові вітчизни» Красіцького? Лекція становитиме літературно-мистецьку подорож у пошуках взаємного натхнення і спільних тропів між польською та європейською літературою раннього нового періоду і мистецькими творами фондів Національного музею у Варшаві.

27.10.2020, початок о 17:00

Література XIX століття і мистецтво – світ спільних проблем і зацікавлень.

Протягом зустрічі ми порівняємо твори польських поетів і письменників із вибраними картинами польських художників. Героями лекції будуть: Адам Міцкевич, Юліуш Словацький, Генрік Сенкевич, Болеслав Прус, Станіслав Виспянський, а також художники, натхненні їхньою творчістю (або ті, які  займаються подібною  тематикою), зачаровані їхніми літературними працями.

10.11.2020, початок о 17:00

XX століття у польській літературі й мистецтві. Посилання і конфронтації.

Польське мистецтво XX століття – це посилання на традиції та аванґардні революції. Виникали чергові угруповання та течії, а художники писали програмні маніфести. Багато хто з них був одночасно художником, поетом чи творцем театрального мистецтва, як наприклад, Віткаций, Юзеф Чапський чи Тадеуш Кантор. Під час лекції вибрані мистецькі твори будуть порівняні з літературними текстами, що допоможе зрозуміти та правильно прочитати
формальні експерименти й мову сучасного мистецтва.

24.11.2020, початок о 17:00

Музичні інспірації у польському мистецтві.

Твори Фридерика Шопена чи народна музика неодноразово ставали джерелом натхнення для польських артистів. Проте часом бувало навпаки: мистецький або літературний твір надихав композиторів. Лекція стане нагодою простежити вибрані музичні мотиви, присутні у польському мистецтві та літературі XIX століття.

8.12.2020,  початок о 17:00

Живописні кадри з картин у польських фільмах.

Натхнення живописом у фільмах – це не тільки схожі мотиви, фізіономічні типи чи костюми. Образи, разом зі змістом, складаються із формальних елементів, таких як композиція, світло, колористика чи відображення реальності. На лекції будуть обговорені формальні елементи живопису, зокрема, Яцека Мальчевського, Станіслава Виспянського, Максиміліана Ґєримського, Фердинанда Рущица чи Анджея Врублевського, творчість яких надихала режисерів під час постановки кадрів, настрою чи символіки сцен.

Після кожного викладу передбачено час на обговорення.

Спікери:

Уршуля  Круль (Urszula Król), історикиня мистецтва, лекторка, викладачка, кураторка у Національному музеї у Варшаві. Авторка багатьох освітніх проєктів у мистецьких галереях,  тимчасових виставках Національного музею у Варшаві. Вона готувала та координувала, зокрема, регулярні майстер-класи для вчителів у музеї. Свою дидактичну пристрасть втілює в лекціях із історії мистецтва. У 2015 році була стипендіаткою Міністерства культури Франції у рамках програми "Profession Culture".

Божена Писєвич (Bożena Pysiewicz), історикиня мистецтва, лекторка, кураторка у Національному музеї у Варшаві, з яким співпрацює з 1996 року. Авторка й координаторка освітніх програм для постійних галерей і тимчасових виставок у Національному музеї у Варшаві та його відділу – Музею плакату у Вілянові. Ініціювала розвиток волонтерства в Національному музеї у Варшаві. Авторка новаторських проєктів у царині культурної освіти, що базуються на партисипаційних заходах, багаторазово нагороджених Варшавською нагородою культурної освіти, нагородою «Вєжба» (Wierzba) чи «Сибілією» (Sybillą). Тренерка та авторка шкільних модулів «Echocast», а також стипендіатка Міністерства культури та національної спадщини Польщі у царині поширення культури. Авторка публікацій і статей у галузі музеєзнавства та музейної освіти. Проводить регулярні майстер-класи як для вчителів, музейних співробітників, так і для працівників сектору культури. Освітні заходи в Національному музеї у Варшаві і Музеї плакату будує завдяки використанню потенціалу фондів, а також широкому міжінституційному співробітництву.

Едита Рубка-Костира (Edyta Rubka-Kostyra), археолог, лекторка, доцент у Національному музеї у Варшаві, з яким співпрацює з 2000 року. Авторка багатьох проєктів і програм, реалізованих у постійних галереях і на тимчасових виставках Національного музею у Варшаві. Підготувала та координувала освітні програми для дітей, молоді та дорослих, зокрема курс історії мистецтва «Від пірамід до абстракції», «Мами у музеї». Вона здійснює численні заходи, що популяризують археологію й історію мистецтва, зокрема лекції, зустрічі, майстер-класи. Є співавторкою освітньої книжки для дітей «Очі в очі з мумією» («Oko w oko z mumią»).