На фасаді навчального корпусу №12, де знаходиться факультет електроніки, 5 вересня урочисто відкрито меморіальну дошку на честь винахідника п'єзоелектричного двигуна, старшого наукового співробітника, заслуженого науковця КПІ В'ячеслава Васильовича Лавріненка (1939-2019).
З вітальною промовою до учасників акції звернувся помічник-радник ректора КПІ ім. Ігоря Сікорського академік НАН України Юрій Якименко. Він наголосив, що внесок В'ячеслава Лавріненка в розвиток вітчизняного, а згодом і світового п'єзодвигунобудування неможливо переоцінити. Електродвигун, який винахідник створив 1964 року, не має жодних дротових обмоток або магнітних полів, але здатний перетворити електроенергію на механічну з великим коефіцієнтом корисної дії, що в окремих випадках перевищує 90%.
Юрій Якименко нагадав, що винахід В.Лавріненка протягом майже 60 років є незамінним у системах космічних кораблів, у прискорювачах заряджених частинок, робототехніці. П'єзоелектродвигун дав поштовх для винаходу п'єзоелектричних трансформаторів, фільтрів тощо. На основі цих електроприладів розроблялися приводи антен і камер спостереження, вузли об'єктивів для дзеркальних фотоапаратів відомих у світі торгових марок, широкий діапазон продукції промислового та побутового призначення. Розробки В'ячеслава Лавріненка на десятиріччя випереджали подібні роботи за кордоном. На винахід п'єзоелектродвигуна було отримано багато авторських свідоцтв і патентів, понад 50 з яких – патенти у країнах Європи, США, Японії.
"Відкриваючи цю меморіальну дошку, – наголосив Юрій Якименко, – виконую потрійну місію як представник ректорату, як його друг і колега-науковець. Працелюбний, ціле-спрямований вчений-практик, який створив лабораторію п'єзодвигунів, він користувався неабиякою повагою серед студентів, викладачів, інженерів. Попри складнощі в особистому житті, вдало працював у Раді із захисту дисертацій, у складі галузевих, міжгалузевих науково-технічних комісій. Будемо сподіватися, що учні В'ячеслава Лавріненка продовжать справу відомого вченого-практика… У 2018 році "Укрпошта" у серії "Винаходи, які подарувала Україна світу" презентувала марку, що присвячена видатному відкриттю п'єзоелектродвигуна та його авторові".
Про цікаві факти з життя В.Лавріненка згадували на церемонії відкриття професор Олександр Борисов, завідувач кафедри мікроелектроніки Дмитро Татарчук, завідувач кафедри акустичних та мультимедійних електронних систем (АМЕС) Сергій Найда, головний інженер ОКБ "Шторм" Сергій Пуха.
Його любили студенти, він займався профорієнтаційною роботою за власною методикою. Цікаво, що після зустрічей В'ячеслава Васильовича з абітурієнтами потік вступників на ФЕЛ ставав значно більшим. А ще В'ячеслав Лавріненко був знаним серед яхтсменів. Вітрила і сонце – романтика річкових та морських мандрів, які він любив у вільні від науково-педагогічної роботи часи, допомагали йому мріяти і жити, творити та навчати молодих інженерів і науковців.
На фасаді 12-го корпусу ФЕЛ увічнили пам’ять В’ячеслава Лавріненку, який протягом 60 років учився, викладав, досліджував і винаходив у стінах Київської політехніки.
Учений розробив унікальний п’єзодвигун для перетворення електричної енергії на механічну з великим ККД. Нині його винахід застосовують в астрономії, космічних дослідженнях, робототехніці й навіть встановлюють в об’єктиви дзеркальних фотоапаратів.
Ця інноваційна розробка швидко вийшла за межі нашої держави: п’єзодвигуни використовують у Японії, Китаї, США.