Кирпичов В.Л.

Кирпичов Віктор Львович

Віктор Львович Кирпичов (26.09[08.10].1845, Санкт-Петербург - 20.10.1913, Санкт-Петербург) - заслужений професор, один з найвидатніших учених-механіків, талановитий інженер і педагог, організатор вищої технічної освіти та відомий громадський діяч, засновник і перший директор Київського політехнічного інституту (1898-1902), завідувач кафедри опору матеріалів (1898-1903). Почесний член Російського технічного товариства, засновник і голова Південноросійського товариства технологів, у подальшому - почесний його член (1895-1898).

Наукова школа механіків КПІ

Започаткування наукової школи механіків безпосередньо пов'язано зі створенням у Київській політехніці кафедри опору матеріалів.

В.Л. Кирпичев. Значение фантазии для инженеров

100 років тому в журналі “Известия “Киевского политехнического института Императора Александра ІІ” (1903 р., книга III, стор. 7–25) було опубліковано текст промови першого ректора КПІ В.Л. Кирпичова на незвичну для технічного навчального закладу тему: “Значение фантазии для инженеров”. Думки, висловлені в ній, і сьогодні сприймаються з інтересом – щось подібне нечасто пишуть чи говорять останнім часом. Пропонуємо увазі читачів скорочений текст цієї промови. Думаємо, знайомство з нею буде для політехніків приємним, цікавим і корисним.

1898-1904: Початок занять в інституті - матеріальна база та організаційна структура

Заняття в інституті розпочалися 1 вересня 1898 р. [6, с. 4] у приміщенні, збудованому для комерційного училища (вул. Воровського, 24), яке на рік взяв в оренду інститут. До початку наступного навчального року вже було споруджено хімічний павільйон і механічні майстерні.

Промова першого директора КПІ В.Л.Кирпичова на урочистому відкритті КПІ 31 серпня 1898

Vivat, crescat, floreat! Милостивые государи! ... Политехнический институт есть высшее учебное заведение, назначенное для подготовления инженеров, т. е., как показывает самое название, людей гения, способных придумывать и устраивать новое.

Пам’ятник Віктору Кирпичову

Пам’ятник першому директору (ректору) КПІ професору Кирпичову В.Л. перед головним корпусом університету. Бронзове погруддя вченого встановлено на високому квадратному п'єдесталі з червоного граніту.

Колись, на цьому місці...

Все тече, все змінюється, все має свій початок і має свій кінець. Все те, що ми бачимо тепер, колись з'явилося і колись зникне. І тих людей, що живуть і працюють поруч з нами, колись не було, і колись не стане. І нас не стане...

Кирпичов Віктор Львович. Вчений, педагог, організатор вищої технічної освіти

Народився В.Л. Кирпичов 1845 року в Петербурзі в сім'ї викладача математики військового училища. Закінчив Полоцький кадетський корпус, потім Михайлівське артилерійське училище, два роки служив у Кронштадтській фортечній артилерії.