14 травня у Великій фізичній аудиторії НТУУ «КПІ» розпочала роботу XV Міжнародна наукова конференція імені академіка Михайла Кравчука.
Конференцію присвячено пам’яті найвизначнішого українського математика минулого століття, дійсного члена ВУАН та інших наукових співтовариств, багаторічного викладача КПІ, українського інтелектуала і патріота, закатованого у колимських таборах на початку 40-х років ХХ століття. Кілька десятиліть широковідоме у світі ім’я Михайла Кравчука в СРСР небажано було навіть згадувати. І лише після здобуття Україною незалежності воно зайняло належне місце в офіційній історії вітчизняної науки. У 1992 році в Україні було урочисто відзначено століття від дня його народження, прізвище Кравчука було занесено в Міжнародний календар визначних наукових діячів ЮНЕСКО. Тоді ж відбулася і перша конференція його імені.
Основна мета конференцій імені Михайла Кравчука – узагальнювати, стимулювати наукові пошуки математиків з різних країн, заразом віддаючи належну шану великому вченому й патріоту України. Цього року понад 500 доповідей надіслали на неї математики з України, Австрії, Алжиру, Білорусі, Казахстану, Польщі, Росії, Таджикистану, Туреччини, Узбекистану та Чехії.
Конференція розпочалася з урочистої церемонії. Відкрив її перший проректор НТУУ «КПІ» академік НАН України Юрій Якименко.
Після нього слово взяла людина, яку справедливо можна назвати душею і головною рушійною силою цього зібрання математиків багатьох країн світу, – професор кафедри математичного аналізу та теорії ймовірностей фізико-математичного факультету д. ф.-м. н. Ніна Вірченко. Вона була ініціатором заснування конференції і завжди вкладає в її організацію усю свою душу. Саме завдяки їй цей, здавалося б, суто науковий захід стає значною подією в культурному житті Києва, недарма ж участь у відкритті традиційно беруть не лише організатори та учасники конференції, але й громадські діячі та українські артисти. Тож 15 травня вчених привітали багаторічний політв’язень, відомий письменник і філософ Євген Сверстюк та дисидент і в’язень радянського режиму Григорій Куценко, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченко Ігор Парасюк, директор музею Михайла Кравчука в його рідному селі Човниця Волинської області Євгенія Лукашук, поетка Марія Морозенко та інші. Закінчилися урочистості виступами заслуженого артиста України відомого скрипаля і композитора Кирила Стеценка та одного з найвидатніших сучасних виконавців кобзарських дум і української старовинної музики Тараса Компанченка.
Після закінчення церемонії відкриття і першого пленарного засідання учасники стали до роботи по секціях «Диференціальні та інтегральні рівняння, їх застосування», «Алгебра. Геометрія. Математичний аналіз», «Теорія ймовірностей та математична статистка» та «Історія та методика математики».
Робота конференції триватиме до 17 травня.