13 травня 2008 року відбулася традиційна щорічна VI молодіжна науково-практична конференція «Історія науки, техніки та освіти», присвячена 110-річчю Київського політехнічного інституту. Організаторами конференції виступили кафедра загальної та теоретичної фізики НТУУ «КПІ» і відділ історії науки Центру досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва НАН України. У конференції брали участь студенти ФМФ, ЗФ, ФЕЛ, ФІОТ.

Учасників конференції привітали декан ФМФ д.т.н., проф. В.В.Ванін, зав. каф. загальної та теоретичної фізики академік НАН України В.М.Локтєв, заступник директора Науково-технічної бібліотеки НТУУ «КПІ» ім. Г.І.Денисенка В.М.Волинець, д.т.н., професор кафедри конструювання та виробництва електронно обчислювальної апаратури ФЕЛ Ю.М.Калніболотський, д.ф.-м.н., провідний науковий співробітник Інституту фізики НАН України В.А.Шендеровський, д.ф.-м.н., проф. кафедри загальної та теоретичної фізики НТУУ «КПІ» В.П.Олійник, ст.н.с. відділу історії науки Центру досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва НАН України А.С.Литвинко.

З доповідями виступили д. ф.-м. н., професор кафедри загальної та теоретичної фізики А.О.Снарський («Елементи детермінованого хаосу в інформаційних потоках WEB-контенту») та доцент кафедри Ю.Г.Терентьєва – «Теплова машина Стерлінга: вчора, сьогодні, завтра».

Програма конференції включала 40 доповідей, які були присвячені історії розвитку фундаментальних ідей та теорій природознавства, усвідомленню історичних аспектів розвитку фізико-математичних та технічних наук в Україні у світовому контексті, розкриттю ролі академічних інститутів України як осередків формування нових наукових напрямів, з’ясуванню особливостей розвитку технічної освіти, розкриттю феномену наукової школи та ролі особистості в науці.

Студенти ФМФ І.Бондар, А.Гаряєва, О.Керіта висвітлили становлення фізичних досліджень у КПІ та підкреслили, що кафедра фізики нашого інституту була створена професором Г.Г. де Метцем відповідно до кафедр фізики провідних європейських інститутів того часу. Емоційно та щиро про історію факультету електроніки та кафедру звукотехніки розповідали студенти Дмитро Руденко та Вікторія Охріменко. Ґрунтовну доповідь про історію ЗФ та кафедри електрозварювальних установок зробила Катерина Савинкова. Низку доповідей було присвячено становленню академічної науки України, зокрема, ядерних досліджень, фізики магнетизму, фізики та техніки низьких температур (А.Ярмульська, А.Отченко, А.Трощинкова). Науковим здобуткам світового рівня в галузі фізики та техніки напівпровідників нашого співвітчизника академіка В.Є.Лашкарьова була присвячена доповідь-презентація студенток ФЕЛ Насті Набівач та Олени Савчук. Усім дуже сподобалась доповідь-презентація «Відкриття надпровідності: віхи історії», запропонована Євгеном Петровим, у якій у контексті світової науки було показано внесок видатних фізиків XX ст. Л.Ландау та Л.Шубнікова в теоретичні та експериментальні дослідження надпровідності, виконані в 30-х рр. минулого століття в Українському фізико-технічному інституті.

Багато цікавої, корисної та дискусійної інформації почули учасники конференції в доповідях, які стосувалися сучасних інформаційних технологій, – історії виникнення та розвитку Інтернету (Т.Стаховська, Д.Шрам), бездротового способу передачі даних (О.Лопатнюк, О.Платоненко), супутникових систем навігації (К.Сидоренко, А.Єгорєнков), сучасних форматів звукозапису (Р.Охріменко, Б.Мусаєлян, Г.Шеф) та ін.

Підсумки роботи конференції узагальнила доцент кафедри загальної та теоретичної фізики КПІ Л.П.Пономаренко. Вона зазначила, що історія науки не залежить від зміни історичних умов, тому дозволяє на базі фахової дисципліни сформувати цілісний світогляд майбутнього фахівця. Саме включення історико-наукових курсів у навчальний процес та проведення науково-практичних конференцій із зазначеної проблематики є одним із найбільш дієвих шляхів вирішення комплексної проблеми посилення інтересу до вивчення циклу фундаментальних наук та підвищення якості вищої технічної освіти.
До конференції видано збірку «До 110-річчя Київського політехнічного інституту: Матеріали I – VI щорічних молодіжних науково-практичних конференцій «Історія розвитку науки, техніки та освіти», (НТУУ «КПІ», 2002 – 2008)», до якої ввійшли найкращі доповіді учасників.

Дата події