Катастрофа на ЧАЕС продемонструвала необхідність створення робототехнічних комплексів, здатних працювати в небезпечних для життя та здоров’я людини ситуаціях. Розробка таких комплексів з 1996 року активно здійснюється в Міжгалузевому НДІ проблем механіки (МНДІ ПМ) “Ритм” ФАКСу.
Одним із перших таких комплексів, створених колективом фахівців під керівництвом проф. Ю.А.Карпачова, був самохідний робот МП711М, виготовлений на базі вітчизняного міні-екскаватора. Робот оснащено системами радіокерування, навігації, технічного зору, радіаційного контролю та додатковим змінним обладнанням. Він може здійснювати радіаційну розвідку та візуальне спостереження, виявляти та, за необхідності, подрібнювати тверді радіоактивні відходи, завантажувати їх у захисні контейнери та транспортувати контейнери в місця подальшого зберігання.
Згодом було створено серію легких радіаційно-стійких роботів, призначених для виконання широкого кола робіт у зруйнованому енергоблоці Чорнобильської АЕС. Робот РТК-300, призначений для вирізання труб та металоконструкцій в підреакторних приміщеннях реактора № 4 ЧАЕС, розроблений спільно з фахівцями Ліверморської національної лабораторії імені Лоуренса (США). Технологія гідроабразивного різання металевих конструкцій, яка застосована при розробці робота РТК-300, була також використана при створенні дистанційно-керованого стаціонарного комплексу К715, призначеного для подрібнення високоактивних довгомірів багатоканальних ядерних реакторів.
Багатофункціональні робото-технічні комплекси РТК-100М та РТК-100Р, мають високу радіаційну стійкість, а конструкція ходової частини забезпечує роботам високу прохідність, що робить їх незамінними при проведенні розвідувальних та технологічних операцій в реакторному залі 4-го блоку ЧАЕС.
Для обстеження приміщень 4-го блоку, до яких немає прямого доступу, в інституті розроблені свердловинні роботи серії РТК10. Такі роботи дають змогу провести обстеження приміщень і порожнин через розвідувальні свердловини, які виходять в ці приміщення. У своєму арсеналі роботи серії РТК10 мають широку гаму технологічного обладнання – маніпулятори, радіаційно-стійку телевізійну апаратуру, дозиметричні датчики, датчики температури, вологості та інші, що дає змогу проводити оперативний контроль технічного стану приміщень, брати зразки паливоутримуючих мас та радіоактивного пилу.
Наприкінці минулого року колектив інституту виборов почесне друге призове місце у Всеукраїнському конкурсі інноваційних технологій у розділі “Машино- та приладобудування” за проект “Технологія і мобільний робот для проведення розвідки, моніторингу та технічних операцій в екстремальних, небезпечних для людини умовах”.
Робота продовжується.