З нагоди міжнародного Дня дітей-винахідників, у Національній академії наук України 17 січня для юних вигадників і науковців столиці та їхніх керівників уже традиційно влаштували прийом. У залі засідань Президії НАНУ їх вітали Президент НАН України академік Анатолій Загородній та Президент МАН України Станіслав Довгий.

📰

"Це свято тих, хто змінює світ своїми ідеями, мріє про краще майбутнє й не боїться експериментувати! Дякуємо вам за вашу допитливість, сміливість і наполегливість. Нехай ваші ідеї сяють яскраво, як зірки, а кожен винахід стає кроком до великих звершень!" – зазначають у МАН. Після вручення Подяк кращим юним дослідникам та їхнім науковим і педагогічним керівникам для всіх нагороджених організували екскурсію до кабінету-музею Бориса Євгеновича Патона – легендарного вченого та багаторічного очільника української науки.

Серед нагороджених була й першокурсниця НН ФТІ, випускниця Технічного ліцею Дніпровського району м. Києва, переможниця Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України, лауреатка стипендії Президента України Анастасія Мініцька та її науковий керівник – Олег Козленко, завідувач наукової лабораторії кріогенної техніки фізико-математичного факультету КПІ, заслужений вчитель України. Підопічні Олега Володимировича багато років поспіль стають переможцями міжнародних і всеукраїнських науково-технічних конкурсів, гідно представляючи Київ та Україну завдяки його науковому керівництву та наявній лабораторно-технічній базі КПІ ім. Ігоря Сікорського.

Нині Анастасія навчається за спеціальністю "Кібербезпека". Наукою вона зацікавилася в 9-му класі, коли долучилася до секції матеріалознавства Київської Малої академії наук учнівської молоді. Анастасія працює над удосконаленням легких, але міцних матеріалів, які можуть використовуватися у військовій і цивільній сферах.  Приміром, взяли за основу пористий алюміній та заходилися покращувати його властивості, заповнивши пори відповідним наповнювачем. У підсумку прагнуть отримати надлегкий, пластичний металополімерний матеріал, а головне – міцний і надійний. Який можна було б використовуватися для створення бронежилетів, захисних конструкцій чи навіть мобільних укриттів. "Сьогодні у військових актуальною є тема саме захисних споруд, які можна швидко зібрати-розібрати, щоб вони були легкі і міцні водночас, але таких матеріалів досить мало, – пояснює дівчина. – Або це може бути щось на кшталт мобільних захисних зупинок. У таких конструкціях алюміній забезпечує легкість, а полімер додає міцності".

Дійсно, проєкт має великий потенціал і вже отримав схвалення від експертів. Подано заявку на винахід "Спосіб отримання композиційного матеріалу" від 14.05.2024 р.

До речі, батьки дівчини – науковці вишу. Вони схвально ставляться до захоплення дочки, радіють її успіхам і підтримують, коли щось не виходить.

Окрім технічних досягнень, навчання у Київській МАН допомогло Анастасії впевненіше почувати себе на публічних заходах: "Коли я вперше виступала на захисті, дуже хвилювалася, але тепер стала більш відкритою і готовою до виступів. Це досвід, за який я дуже вдячна". Варто додати, що Анастасія вже представила свою розробку на кількох міжнародних виставках. "Перша виставка, в якій я брала участь, відбулася в Хорватії – це було міжнародне шоу інновацій "INOVA", я отримала золоту нагороду. Друга виставка відбулася в Тайвані. Було надзвичайно цікаво – побачити не лише інші проєкти, але й познайомитися з культурою, яка відрізняється від нашої", – згадує вона.

На сьогодні експерименти тривають. "Ми тестували матеріал на стиснення, але плануємо перейти до практичних випробувань, наближених до реальних умов. Також хочемо досліджувати інші можливі наповнювачі", – ділиться планами Анастасія. Тож вона й надалі прагне вдосконалювати свої розробки та продовжувати навчання в галузі кібербезпеки.

Як бачимо, у винахідників – завзятих і допитливих – немає меж для фантазій, а є бажання творити нове і корисне. Нехай же ідеї надихають, а успіхи множаться.

Надія Ліберт

Дата події