Жодне підприємство не може успішно працювати без потужних служб, які забезпечують його виробничу діяльність. Серед таких чільне місце займають підрозділи енергозабезпечення та енергоефективності, від яких безпосередньо залежить працездатність підприємства, особливо значного за розмірами, обсягами виробничої програми та потребами ринку в його виробах.
Отож не дивно, що в процесі модернізації Акціонерного товариства "Антонов" саме питання енергетики увійшли до числа тих, які слід вирішувати в першу чергу. Здолати купу проблем у цьому господарстві без впровадження новітніх технологій і допомоги науки дуже важко. І по цю допомогу представники підприємства на чолі з директором з інфраструктури АТ "Антонов" Олегом Шевяковим прийшли до КПІ ім. Ігоря Сікорського. Після попередніх перемовин було підготовлено меморандум про співпрацю між підприємством та університетом, який 9 січня підписали перший проректор КПІ Михайло Безуглий і Олег Шевяков.
📰
За словами Михайла Безуглого, цей документ розвиває положення рамкової угоди з АТ "Антонов", укладеної ще 2019 року. Понад те, з цим підприємством різні підрозділи університету співпрацювали й до того. Але, як зауважив перший проректор, новий меморандум визначає доволі нетиповий напрям реалізації спільних проєктів, адже до цього науково-освітня співпраця розгорталася за основною сферою діяльності цього виробничого комплексу. А тут мова йде вже про питання його енергозабезпечення, енергоефективності та енергоаудиту. "Це доволі нова царина з професійної точки зору. Вона розкриває ті сфери, які при підписанні першої угоди не було в неї закладено, – пояснив Михайло Безуглий. – Це видається доволі вузькоспрямованим, але сьогодні для України, причому не тільки для її підприємств і установ, цей сегмент є дуже важливим. Він може, серед іншого, й суттєво допомогти зменшити собівартість продукції, що нині має дуже велике значення".
У меморандумі доволі конкретно прописано напрями й умови співробітництва. Серед них – визначення потенціалу енергоефективності АТ "Антонов" за спільною участю фахівців університету та підприємства; залучення експертів КПІ до проведення енергоаудитів на заводі з метою виявлення потенційних об'єктів для впровадження заходів з підвищення енергоефективності; надання допомоги фахівцям підприємства з питань, що стосуються "проєктування нових, реконструкції або модернізації об'єктів, обладнання, систем і процесів, які можуть чинити істотний вплив на енергорезультативність" тощо. До цієї роботи, й це також записано в документі, залучатимуться не лише працівники, але й студенти та аспіранти (здобувачі вищої освіти, як в ньому сказано), розвиткові й вдосконаленню знань яких буде надаватися сприяння. А ще в документі визначено підрозділи підприємства та університету і їхніх працівників, які відповідатимуть за співпрацю і координуватимуть спільну роботу. В КПІ базовим підрозділом з цього напряму буде НН ІЕЕ, в АТ "Антонов" – відділ енергозбереження та енергоефективності управління енергетики та енергоефективності.
"Думаю, що в майбутньому ми розширимо наші спільні проєкти в інфраструктурному напрямі, – зауважив Олег Шевяков у розмові з кореспондентом "КП". – Ми модернізували в цьому році котельню, що здатна забезпечувати теплом усе наше підприємство. Але теплотраси і вся система залишилася застарілою. Наше завдання зробити її роботу динамічною та автоматизованою, досягти максимального ККД від залучених на модернізацію котельні коштів, забезпечити оптимальну температуру для всього підприємства і його корпусів, цехів тощо. Масштаб підприємства величезний, обладнання застаріле, системі понад 30-40 років… Тобто нам потрібно дещо відремонтувати, більшу частину його модернізувати й автоматизувати, щоби оновлена система дозволила нам економити в масштабах підприємства мільйони гривень за рахунок заощадження енергоресурсів".
Окремо під час розмови, що передувала підписанню меморандуму, порушувалося питання забезпечення участі в цій роботі здобувачів вищої освіти. Звісно, мова йшла про запровадження на базі підприємства підготовки студентів КПІ відповідних спеціальностей за моделлю дуальної освіти. За словами Олега Шевякова, пропозиції щодо цього буде опрацьовано і передано до кадрової служби підприємства. У цьому є потреба і в підприємства, якому потрібно залучати молодих фахівців, і в університету, який має готувати кваліфікованих спеціалістів, що з університетської лави володіють не лише теоретичними знаннями, а й конкретними вміннями. "А якщо є потреба, – наголосив він, – на неї слід реагувати!" І, певна річ, ще одним напрямом має стати забезпечення перепідготовки фахівців АТ "Антонов" відповідного профілю на базі Центру підготовки енергоменеджерів НН ІЕЕ.
"Ця співпраця допоможе нам не тільки обмінюватися сучасним досвідом, але й ділитися власними сучасними технологіями, що стануть у пригоді нашим підприємствам, – вважає Михайло Безуглий. – Ми маємо кваліфіковані кадри, що вже готові пришвидшувати запровадження нових технологій на підприємстві".