Ректор КПІ ім. Ігоря Сікорського Анатолій Мельниченко та Голова правління і керівник Асоціації саперів України (АСУ) Тимур Пістрюга підписали 10 вересня меморандум про співпрацю університету та цієї громадської організації.

💥💥💥

Підписанню передувала низка зустрічей та підсумкова розмова про напрями та форми подальшої співпраці в багатьох напрямах організації та проведення робіт з гуманітарного розмінування – від підготовки фахівців для роботи в цій сфері, до розробки нової техніки для знешкодження мін і вибухонебезпечних предметів тощо. Діяльність ця є для нашої країни надзвичайно актуальною: за інформацією Секретаріату Національного органу з питань протимінної діяльності Міністерства оборони України нині гуманітарного розмінування потребують 128 тисяч квадратних кілометрів української землі та 14 тисяч квадратних кілометрів наших водних територій, господарча діяльність і життя на яких та біля яких є потенційно небезпечними для 6 млн українців. 

Отож, розпочинаючи розмову, ректор Анатолій Мельниченко зауважив, що КПІ може відіграти ключову роль не лише в питаннях підготовки фахівців для сфери гуманітарного розмінування, але й у забезпеченні їхньої діяльності сучасними технологіями. І додав: "Питання гуманітарного розмінування є для нашого університету не якимось тимчасовим проєктом, це для нас дуже серйозно та системно. Понад те, ми заснували дві освітні програми – бакалаврську і магістерську з цього напряму – на них вже проведено перший набір… Тому я думаю, що наші спільні плани є надзвичайно перспективними".

Започаткування співпраці саме з ГО "Асоціація саперів України" є для КПІ подією дійсно значною: вже тепер результати роботи цієї організації  дозволяють поставити її на одне з чільних місць серед неурядових структур  подібного спрямування. Це пояснюється як практичною, так і активною проєктною діяльністю АСУ, зокрема і з закордонними партнерами. А з огляду на те, що в університеті розпочато підготовку фахівців у цій сфері та реалізацію відповідних інноваційних проєктів, урахування величезного практичного досвіду, накопиченого Асоціацією, є в цьому процесі надзвичайно цінним. Не менш важлива ця співпраця і для Асоціації: таке партнерство створює міцне підгрунтя для розгортання робіт зі створення нових технологій в галузі розмінування, підготовки освітніх програм та проведення спільних тренінгів і, зрештою, вибудовує місток між практиками та науково-освітньою спільнотою. Це, в кінцевому підсумку, працюватиме на розв'язання проблеми демінування величезних обширів нашої країни. Тому невипадково, що у зустрічі та перемовинах з представниками Асоціації окрім ректора участь узяли директор Науково-дослідного інституту оборонних технологій Юрій Єхануров, проректор з міжнародних зв'язків Андрій Шишолін, директорка Навчально-наукового інституту енергозбереження та енергоменджменту Оксана Вовк, керівниця Всеукраїнської інноваційної екосистеми "Sikorsky Challenge Ukraine" Інна Малюкова, керівниця Навчально-інноваційного центру технологій протезування та реабілітації Інституту післядипломної освіти Наталія Семінська та інші.

Спілкуючись з представниками університетських медіа, Тимур Пістрюга виокремив три основні та найбільш перспективні напрями спільної діяльності.  Перший – це інновації: тут представники АСУ виступатимуть передусім як експерти-практики;  другий – це навчання, причому навчання не лише студенів, а й ветеранів – задля їхньої реінтеграції в суспільство та реабілітації; третій – це взаємодія в освітній роботі з питань мінної небезпеки (вже тепер інструктори Асоціації готові на безоплатній основні проводити навчальні сесії для студентів). Окрім того, продуктивним, на його погляд, може бути й співробітництво в питаннях надання допомоги людям, які постраждали від мін і вибухонебезпечних предметів, їхня реабілітація та реінтеграція у нормальне життя.

"Для нас ця співпраця вкрай важлива, тому що це надійні партнери, які мають досвід за багатьма важливими напрямами в сфері гуманітарного розмінування – як власне розмінування, так і участі в багатьох міжнародних проєктах і подіях, – поділилася міркуваннями і планами на подальшу спільну роботу з АСУ Оксана Вовк. – Отож ми плануємо взаємодіяти за багатьма напрямами: це і просвітницькі та освітні проєкти, проведення тренінгів, причому не тільки з проблем гуманітарного розмінування, оскільки ми хочемо долучитися і до реабілітації ветеранів і повернення їх до нормального життя через підвищення кваліфікації. Ми також готові розпочати тренінги для жінок-лідерів у гуманітарному розмінуванні. Будемо сподіватися й на допомогу наших партнерів як експертів і повноправних членів нашого міжнародного консорціуму – мова йде про створення роботизованої системи дистанційного знешкодження вибухонебезпечних предметів за допомогою інноваційних технологій віртуальної реальності та штучного інтелекту".

До речі, за словами Оксани Вовк, на 1-й курс бакалаврату за спеціальністю "Технології захисту навколишнього середовища", акцент у якій зроблено саме на питання гуманітарного розмінування, цього року зараховано 12 осіб, до магістратури – 10. Обмеження чисельності пов'язано з тим, що це нова спеціальність, тому МОН виділило досить невелику кількість місць. Показово, що до магістратури люди вступали з різних спеціальностей, адже йшли вже ті, хто чітко усвідомлює, чого навчатиметься. Серед магістрантів є держслужбовці, військові та інші. "Це саме ті фахівці, які в найближчій перспективі (а ми плануємо провести міжнародну акредитацію та започаткувати програму подвійного диплома з американським університетом) будуть дуже корисними державі. Сподіваюся,  що знання та вміння, здобуті під час навчання, допоможуть їм в їхній сьогоднішній діяльності", – каже директорка НН ІЕЕ. 

Додамо, що перед підписанням спільного документа мова також  йшла про започаткування спільних просвітницьких проєктів з мінної небезпеки з наданням доступною мовою необхідної інформації для людей всіх категорій, починаючи  від дітей і закінчуючи людьми похилого віку. І про участь представників Асоціації у відповідних панелях фестивалю інноваційних проєктів "Sikorsky Challenge Ukraine" тощо.

Дмитро Стефанович

КПІ ім. Ігоря Сікорського залучить передовий досвід, інновації та експертне середовище Асоціації саперів України (АСУ) для подолання однієї з найгостріших проблем сьогодні — розмінування українських територій.

Низку освітніх і тренінгових ініціатив сторони організовуватимуть у першому в нашій державі Центрі з гуманітарного розмінування й на базі освітніх програм у Навчально-науковому інституті енергозбереження та енергоменеджменту Київської політехніки.

Окрім університетських проєктів, КПІ ім. Ігоря Сікорського та АСУ планують реалізовувати й інші ініціативи, серед яких:

📌 спільні тренінги для жінок-лідерів у гуманітарному розмінуванні;
📌 реабілітація постраждалих від вибухонебезпечних предметів;
📌 навчання для цивільних про правила поводження з вибухонебезпечними предметами, що зменшить кількість нещасних випадків серед українців.

📹

Нагадуємо. При виявлення підозрілого предмета негайно повідомте Службу порятунку за номером 101 та правоохоронні органи за номером 102.

Дата події