У Науково-технічній бібліотеці ім. Г.І. Денисенка з 20 по 22 листопада 2024 р. пройшла Всеукраїнська конференція ВГО Українська бібліотечна асоціація (УБА). Вона працювала в змішаному форматі й зібрала майже сто учасників наживо та 170 онлайн з 23 областей України.
Тема конференції була символічною з усіх точок зору – "Українська бібліотечна асоціація – разом можемо більше". На цьому форумі професіоналів української бібліотечної справи відбулося обговорення напрямів і підсумків діяльності Асоціації у 2022-2024 рр.; вибори Президента і Президії УБА та внесення змін до Статуту, а також церемонія нагородження переможців конкурсів і лауреатів відзнак УБА. Серед її стратегічних рішень було затверджено і особливий документ – Програму адвокаційної діяльності ВГО Українська бібліотечна асоціація на 2025-2030 роки "Сучасна бібліотека – сила спільноти". Проєкт цієї Програми підготувала робоча група Секції з адвокації, в роботі якої брали участь і працівники Науково-технічної бібліотеки ім. Г.І. Денисенка.
📕
Довідково: Українська бібліотечна асоціація (УБА) – це відкрита дієва спільнота професіоналів, об'єднаних задля розвитку людського потенціалу та громадянського суспільства через розбудову бібліотечної справи. Вона об'єднує більше трьох тисяч членів, майже сто офіційних партнерів і 14 регіональних відділень. Сьогодні УБА пропонує активним бібліотекарям та керівникам, готовим до змін, інноваційну платформу спільнодії для мобілізації зусиль і подолання наслідків війни, для розвитку та реалізації професійної спроможності і досягнення нової якості бібліотечної справи.
На конференції очільники Президії та Виконавчого офісу ВГО УБА спільно з партнерами з Програми розвитку ООН в Україні також оголосили переможців конкурсу "Історії успіху бібліотек – Хабів цифрової освіти" в межах проєкту "Здобуття цифрових навичок у бібліотеках – Хабах цифрової освіти". Конкурс проводився у жовтні цього року за підтримки ПРООН в Україні у межах "Проєкту підтримки Дія", що реалізується за фінансування Швеції та у співпраці з Міністерством цифрової трансформації.
Загалом було вручено 50 нагород і відзнак: у тому числі 4 дипломи переможців та 22 лауреатів конкурсу "Бібліотека року", 8 почесних відзнак, 5 спеціальних відзнак, дипломи, грамоти й одна персональна відзнака Президента УБА – "Кращий молодий бібліотекар року". Тут варто нагадати, що цього року до групи переможців конкурсів і нагороджених відзнаками Президії ВГО УБА знов увійшла і Науково-технічна бібліотека ім. Г.І.Денисенка Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського". Нашій бібліотеці було присвоєно почесне звання "Бібліотека року 2024". Таке звання вона отримала вдруге після 2018 року, коли було відзначено наш проєкт "Освітні студії Гретера і Криванека". Цього року переміг проєкт "Сучасний освітній безпечний простір CLUST Space" – перший в Україні безпечний мультифункціональний простір – смарт-шелтер на базі бібліотеки з усіма можливостями коворкінгу та читальної зали, в якому комфортно навчатися, працювати, розвиватися чи відпочивати в умовах воєнних загроз. Простір сертифіковано ДСНС, облаштовано системою вентиляції та кондиціонування, системою пожежної безпеки та системою відеоспостереження, мережею Інтернет, Wi-Fi.
Успіх нашого проєкту – це результат колективної роботи багатьох учасників – дизайнерів, архітекторів, бібліотекарів, будівельників, адміністрації університету і наших студентів. Отож перемога у Всеукраїнському конкурсі – це, в першу чергу, перемога людей, що створили в максимально короткі строки цей проєкт: від ідеї до втілення спливло лише півтора року. Серед авторів простору професіонали різних напрямків – керівник проєкту від компанії CLUST Анастасія Войткевич, головний архітектор Павло Пекер, головний координатор від Бібліотеки, проєктний менеджер Юлія Корян і багато інших. Варто нагадати, що на початку усіх будівельних перетворень необхідно було звільнити від книжок та стелажів приміщення колишнього книгосховища площею 600 квадратних метрів. Тоді на допомогу бібліотекарям прийшли студенти-політехніки. Восени 2022 року, під час масованих атак на Київ і стабілізаційних відключень світла, наші студенти перенесли з книгосховища близько 400 000 видань, демонтували та вивантажили стаціонарні стелажі тощо. Цей проєкт реально довів неперевершеність спільноти КПІшників, її силу і готовність до викликів. Тому звання "Бібліотека року 2024", шановні політехніки, ми здобули разом з вами!
Серед подарунків наша бібліотека як "Бібліотека року" отримала чималу добірку книжок від видавництв "Гельветика" та "Ранок", Німецького культурного центру Goethe-Institut в Україні – їх уже можна знайти у відкритому доступі. А от головний приз переможцеві – сертифікат на суму 10 000 грн наші бібліотекарі вирішили спрямувати на передплату ресурсу RDA Toolkit (https://www.rdatoolkit.org) – інтегрованого онлайн-продукту на основі браузера, призначеного для передплати доступу до правил описової каталогізації "RDA: Resource Description and Access" ("Опис та доступ до ресурсів"). Правила RDA, перший випуск яких відбувся в 2010 році, є наступником другого видання Англо-американських правил каталогізації AACR2. Вони надають інструкції та вказівки для створення метаданих, які відповідають міжнародним моделям. Правила охоплюють усі види ресурсів і призначені для використання в бібліотеках та організаціях, пов'язаних з культурною спадщиною. Бібліотека – це завжди система, і вона має відповідати міжнародним правилам.
До слова, цьогорічна персональна відзнака Президента УБА "Кращий молодий бібліотекар року" також залишається в КПІ. Її присуджено завідувачці сектору піару Науково-технічної бібліотеки КПІ Євгенії Зуєвій!
Так колектив НТБ завершує рік 2024-й і з надією дивиться в 2025-й.