24 листопада в КПІ ім. Ігоря Сікорського відбулося засідання круглого столу на тему «WorldSkills і його досвід як запорука успішної економіки».
Участь у круглому столі взяли президент асоціації WorldSkills International Саймон Бартлі, ректор КПІ ім. Ігоря Сікорського Михайло Згуровський, голова громадської організації WorldSkills Ukraine Сергій Рибак та члени її правління, представники великих українських компаній і корпорацій та представники університету.
WorldSkills International – це міжнародна некомерційна громадська організація, метою роботи якої є підвищення престижу робітничих професій і розвиток професійної освіти шляхом гармонізації кращих практик і професійних стандартів. Членами асоціації є 76 національних організацій, органів чи установ, що відповідають за організацію та розвиток професійної освіти та навчання у своїх країнах та в світі. А головним інструментом досягнення мети є проведення конкурсів професійної майстерності як у країнах, що входять до асоціації, так і в усьому світі загалом. Їх учасники змагаються за звання найдосконаліших спеціалістів за шістьома напрямами, які визначають основні сфери розвитку реальної економіки: будівництво і будівельні технології; креативне мистецтво і мода; інформація і комунікаційні технології; виробництво та інженерні технології; соціальні та персональні сервіси; транспорт і логістика. Звісно, у межах цих напрямів виділяються окремі професійні компетенції, першість за якими і виборюють молоді робітники різних країн. Тож кількість номінацій у таких конкурсах покриває фактично більшість сучасних робітничих професій, які мають попит на ринку праці.
Отож понад шість десятиліть поспіль WorldSkills International раз на два роки проводить всесвітні конкурси професійної майстерності, учать у яких можуть брати молоді спеціалісти та студенти у віці до 23 років (за винятком 4 компетенцій, де віковий ліміт 25 років). Участь у його фіналі традиційно беруть тисяча і більше найкращих молодих робітників з усього світу. І, як зауважив презентуючи асоціацію Саймон Бартлі, отримане на всесвітніх змаганнях WorldSkills International золото важить для світу не менше, ніж золоті олімпійські медалі у спорті.
Утім, асоціація займається не лише конкурсами. «Неможливо розвивати економіку в суспільстві, де всі є докторами філософії. Тому ми маємо повернути людям розуміння того, що можна бути щасливими, працюючи не лише головою, але й руками, – наголосив президент WorldSkills International. – Ми повинні довести, що професійна освіта є дуже важливою, і переконати в цьому батьків і вчителів».
Не дивно тому, що серед питань, які порушували учасники круглого столу, було не лише проведення конкурсу, але й питання популяризації в Україні робітничих професій, підвищення професійної майстерності працівників сучасних виробництв та запровадження в Україні кращих стандартів професійної підготовки. Та й, взагалі, проблеми виживання професійної освіти в Україні.
«Діяльність WorldSkills International є нині для України особливо важливою, – зауважив Михайло Згуровський. – Тому КПІ та інші вищі технічні навчальні заклади країни, активно співпрацюючи з закладами професійної освіти і з цією організацією, допомагатимуть проводити конкурси професійної майстерності та надаватимуть їм всебічну допомогу для відродження на новій основі цієї дуже важливої складової освіти».
Слід зауважити, що для того, аби потрапити на всесвітній конкурс, фіналісти мусять виграти відповідні професійні турніри у своїх країнах. Україна подала заявку на вступ до WorldSkills International, тож цього року цей конкурс вперше проходить і в нас. Його учасники виборюватимуть першість в одинадцяти номінаціях, які відповідають сучасним робітничим професіям, на восьми майданчиках – у Київському національному торговельно-економічному університеті, Київському національному університеті будівництва та архітектури та інших. Зокрема, у КПІ ім. Ігоря Сікорського 25 листопада будуть проведені турніри у номінаціях «Мехатроніка» та «Мобільна робототехніка». Це вже фінальна частина конкурсу в Україні, оскільки перший його етап проходив у регіонах, де, власне, й були визначені імена учасників другого.
Таким чином, технічна і професійна освіта нашої країни роблять ще один крок у напрямі інтеграції зі світовим освітнім простором і розширення міжнародної співпраці в дуже важливій для економіки сфері.