21 березня в Державному політехнічному музеї при НТУУ «КПІ» відбулося засідання круглого столу з циклу «Видатні вчені світу». Воно було присвячене 540-літтю від дня народження польського астронома Миколая Коперника, 370-літтю від дня народження Ісаака Ньютона і 150-літтю від дня народження першого президента Української академії наук, одного з найвизначніших вітчизняних учених ХХ століття Володимира Вернадського.
Головував на засіданні проректор НТУУ «КПІ» з наукової роботи академік НАН України Михайло Ільченко. У вступному слові він охарактеризував значення для науки діяльності видатних вчених, яким був присвячений круглий стіл.
Після нього вітального листа від імені Президента Української астрономічної асоціації академіка НАН України Ярослава Яцківа зачитала старший науковий співробітник відділу геодинаміки Головної астрономічної обсерваторії НАН України Алла Корсунь:
«Шановні учасники унікального круглого столу, присвяченого ювілейним датам геніальних вчених людства! Від імені Української астрономічної асоціації вітаю вас з цією знаменною подією.
На неперервному шляху наукового пізнання світу трапляються круті повороти, які дають змогу по-новому дивитися на навколишній світ.
Серед таких подій особливе місце займають відкриття геліоцентричної моделі світу, закону всесвітнього тяжіння, загальної теорії відносності та вчення про ноосферу.
Сьогодні наукова спільнота, очікуючи нові круті повороти в історії наукового пошуку, віддає шану тим геніям, які своєю самовідданою працею проклали людству шлях до нових горизонтів пізнання світу.
Бажаю учасникам круглого столу доброго здоров’я та нових звершень у пропаганді нових знань».
Це привітання стало камертоном подальших виступів учасників круглого столу. Серед них, до речі, були люди дуже різного віку і наукового стажу: поруч з сивочолими професорами сиділи школярі-члени Малої академії наук і студенти.
Тож виступи розпочалися саме з доповідей членів Київської МАН: учениця 11 класу гімназії №178 Юлія Харлан розповіла про основні життєві віхи Миколи Коперника, а восьмикласник Політехнічного ліцею Михайло Лукіша – про життєвий шлях Ісаака Ньютона. За ними з доповіддю «Космічні місії М. Коперника та І.Ньютона» виступив директор Київського планетарію, член-кореспондент НАН України, професор Клим Чурюмов. Цікаву доповідь «М.Коперник та геліоцентрична система світу» представила увазі слухачів Алла Корсунь. Жваву дискусію викликав виступ керівника Центру космології ФСП НТУУ «КПІ» Геннадія Гриценка «І.Ньютон і теорії всесвітнього тяжіння». Надзвичайну злободенність багатьох ідей першого президента Української академії наук засвідчила доповідь провідного наукового співробітника Центру досліджень наукового потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва д.і.н., к.ф-м.н. Алли Литвинко «Ідеї В.І.Вернадського про ноосферу та сучасна наукова картина світу». Доцент кафедри теоретичної механіки ФАКС НТУУ «КПІ» к.т.н. Володимир Кришталь свій виступ назвав «І.Ньютон – основоположник класичної механіки» і присвятив його основним положенням класичної механіки, формулюванню яких ми зобов’язані великому англійцю. Насамкінець з дуже цікавою доповіддю «Ньютон та філософія» виступив старший викладач кафедри філософії НТУУ «КПІ» к.т.н. Володимир Ігнатович, який розкрив вплив праць великого вченого на розвиток філософії і наголосив на тому, що вони залишаються актуальними і сьогодні.