Ви є тут

Китайський Новий рік


Image. Китайський Новий рік. Свято ліхтарів і танок левів з драконами

Китайський Новий рік – Чунь цзе, що значить Свято весни, є для китайців найголовнішим святом, його відзначають уже більше двох тисяч років. Воно припадає на перший новий місяць першого місяця року, між 12 січня і 19 лютого. Із введенням григоріанського календаря це свято почали називати “святом весни”, щоб відділити його від Нового року за західним стилем. У побуті Чунь цзе називається “Нянь” (нянь – значить “рік”).

За легендою Нянь – це страшне люте чудовисько з рогами на голові, що жило у стародавньому Китаї. Цілий рік воно знаходилося в глибині моря, і тільки напередодні Нового року виповзало з води, вривалося в поселення, поїдало там худобу і нищило людей. Тому селяни дуже боялися його і щорічно перед настанням Нового року цілими сім’ями залишали села й тікали в гори, щоб сховатися від страшного звіра Няня.

Одного разу перед Новим роком, коли селяни Тао хуа (“квітки персика”), підтримуючи старих, з дітьми на руках залишали село, туди прийшов старий жебрак з вусами срібного кольору. В одній руці він тримав тростину, в іншій – торбу.

У цей час деякі селяни закривали вікна і зачиняли дім, інші збирали речі в дорогу, треті вели худобу, іншими словами, всі були зайняті і всі були  стурбовані, тому ніхто не звернув особливої уваги на цього старого. Тільки одна жінка дала йому трохи їжі і почала умовляти його скоріше залишити селище, щоб уникнути зустрічі з Нянем. Однак цей дідусь, посміхаючись, відповів: “Дозвольте мені залишитися у вашому домі на ніч, і я викину Няня з села”.

Жінка з подивом глянула на старого і помітила, що цей сивий чоловік з моложавим обличчям виглядає бадьорим та міцним, але все ж умовляла його сховатися з усіма від хижого Няня. Однак старий стояв на своєму, і жінці довелось піти одній.

Близько опівночі Нянь увірвався до селища. Цього разу він помітив, що в селі щось не так, як було раніше. З жахом помітив Нянь, що в одному домі горить вогонь, а двері пофарбовані червоною фарбою. Коли він дістався входу в будинок, у дворі почувся тріск бамбукових хлопавок. Він не насмілився увійти у двір.

Виявляється, Нянь боїться червоного кольору, яскравого полум’я і гучного галасу. В цей момент ворота відчинились, з них вийшов старий у червоному халаті і голосно засміявся. Нянь сильно перелякався і втік.

На другий день селяни повернулися. Побачивши, що в їх домівках все ціле, вони дуже здивувались. Лише жінка зрозуміла, у чому справа, і розповіла односельцям про обіцянку старця. Почувши цю розповідь, всі дуже зраділи, вдяглися у нові святкові одежі, вітаючи одне одного з настанням спокою, щастя і благополуччя. Ця історія швидко поширилася у сусідні села, і всі дізналися, як виганяти Няня.

З тих часів щорічно напередодні Нового року люди наклеюють на двері червоні парні написи, запускають хлопавки, в домах горять вогні, люди не лягають спати всю ніч – цей звичай називається “шоу суй” – “оберігати рік”.

Ніч на Новий рік китайці називають “ніччю зустрічі після розставання”. Для них це найважливіша мить року. Вся родина збирається за святковим столом, який вирізняється багатством і різноманіттям страв. Новорічна вечеря не обходиться без страв з курячого м’яса, риби і “доуфу” – соєвого сиру, який ми називаємо “тофу”, тому що в китайській мові назви цих продуктів співзвучні зі словами, що означають “щастя” і “достаток”.

На півночі Китаю на Новий рік прийнято їсти пельмені (цзяоцзи), а на півдні – “няньгао” (шматочки, виготовлені з клейкого рису). Мешканці півночі надають перевагу пельменям, бо слово (цзяоцзи) у китайській співзвучно зі словами “проводи старого і зустріч нового”. Крім того, пельмені за своєю формою нагадують злитки золота, срібла і символізують побажання багатства. З тієї ж причини мешканці півдня їдять “няньгао”, що символізують поліпшення життя з кожним роком.

танець дракона на китайський новий рікПерші п’ять днів нового року призначені для зустрічей. Рідні, друзі, однокласники, співробітники навідують одне одного і вітають з Новим роком.

Традиція обміну подарунками не дуже поширена в Китаї. На Чунь цзе традиційним подарунком є Я-суй цянь – кишенькові гроші у спеціальних червоних конвертах, які прийнято дарувати дітям. Дотримуючись давніх звичаїв, гроші дарують кожній дитині, що прийшла до будинку в перші 15 днів нового року. Якщо червоного конверта під рукою не знайдеться, нічого страшного – можна обійтися і без нього.

На Свято весни кілька днів поспіль проводяться гучні народні забави і ярмарки, де виконуються танки лева і драконів, танці “суходільних човнів”, номери на ходулях. Новорічні святкування закінчуються після Свята ліхтарів, на 15-й день першого місяця нового року за місячним календарем.

Згідно з китайським (східним) календарем, рік білого, металічного Кролика (Зайця, Кота) настане 3 лютого 2011 року.

Цей рік повинен бути більш спокійним, ніж минулий, без бурхливих подій та пригод. Рік сприятливий для відпочинку, спокійного життя, зустрічей з друзями, спілкування, а також для укладання вдалих угод, ділових переговорів. Це час дипломатії та витримки.

У рік Кролика буде щастити людям творчим, талановитим та інтелігентним.

За інф. Українсько-китайського центру

x

Електронний кампус

Інформаційні ресурси

Викладачі КПІ

GitHub репозиторій