В нашому університеті здійснюються наукові дослідження за широким спектром тем і напрямів. Одні знаходять застосування і дають значний економічний ефект уже сьогодні, інші мають потенційні можливості впровадження. Група новаторів кафедри машин та апаратів хімічних і нафтопереробних виробництв  ІХФ у своїй інноваційній розробці пропонує за допомогою фізичних методів впливати на розчини органічного походження – відходи господарської діяльності – з метою їх нейтралізації та збереження навколишнього середовища.

Зокрема, магістрант Сергій Яроцький виконує роботу за темою "Нейтралізація кислих водних розчинів методами дискретно-імпульсного введення енергії". Запропонований спосіб розроблено в Інституті технічної теплофізики НАН України. Він ґрунтується на використанні фізичних впливів на оброблюване середовище без використання хімічних реагентів шляхом зміни властивостей водних розчинів, зокрема величини водневого показника (рН).

При такому способі обробки в потоці рідини шляхом інтенсивного впливу на неї виникають високі напруження зсуву, значні перепади тиску, кавітаційні явища та ін. Використання даного способу нейтралізації в промисловості дозволить отримати низку переваг перед хімічною нейтралізацією, що полягають у відсутності реагентів для нейтралізації та зниженні вмісту шкідливих речовин у стоках і, таким чином, дозволить знизити шкідливий вплив на навколишнє середовище.

За успіхи в навчанні, активну громадянську позицію та результативні наукові дослідження С.Яроцький удостоєний стипендії ректора. "Вважаю, що присудження іменної стипендії, – ділиться студент, – є результатом не лише мого сумлінного ставлення до роботи, а й праці викладачів, які допомагають реалізуватися як науковцю. Зважаючи на складну ситуацію в країні, я дуже вдячний керівникам університету та факультету за підтримку й допомогу молодим науковцям. А ще хочу подякувати Михайлові Захаровичу Згуровському за активну діяльність у вирішенні студентських проблем". Сергій прагне якнайповніше використати студентські роки, розвиватися гармонійно як особистість. У вільний від навчання час займається баскетболом, малює. Після університету планує продовжити наукову діяльність, творчо розвиватися.

Магістерську роботу Сергій Яроцький виконує під керівництвом старшого наукового співробітника Інституту технічної теплофізики НАН України, к.т.н. Богдана Ярославовича Целеня, який теж є вихованцем кафедри машин та апаратів хімічних і нафтопереробних виробництв  (МАХНВ). У 2006 р. Богдан Целень закінчив НТУУ "КПІ" й отримав диплом магістра з відзнакою. З 2011 р. працює за сумісництвом на посаді старшого викладача кафедри МАХНВ.

Б.Я.Целень брав участь у створенні апарата для обробки молока підвищеної продуктивності ВГ-15, який був виготовлений на підприємстві ВАТ "Полтавамаш", пройшов промислові випробування і впроваджений у промислову експлуатацію по виробництву питного молока на ВАТ "Чернігівський молочний завод". У 2009 р. за цикл робіт "Дослідження гідродинамічних, тепломасообмінних та хіміко-біологічних процесів в апаратах типу ВГ" нагороджений грамотою Президії НАН України. У 2010 р. став переможцем конкурсу на здобуття стипендії Національної академії наук України для молодих учених.

Б.Я.Целень є автором 32 публікацій, у тому числі 11 статей у спеціалізованих наукових журналах та 19 статей у збірниках тез і матеріалів наукових конференцій, має два патенти на корисну модель. Нині займається дослідженням зміни властивостей води і водних систем, які мають місце при їх обробці за технологією дискретно-імпульсного введення енергії з метою вивчення  отриманих ефектів та пошуку напрямів застосування отриманих результатів.

Побажаємо ж молодим науковцям творчої наснаги та подальших успіхів.

Підготувала Н.Вдовенко