Серед переможців фестивалю "Sikorsky Challenge 2014", який проходив у НТУУ "КПІ" і зібрав кращі інноваційні проекти вітчизняних науковців, названо і розробку наукового співробітника лабораторії екотехнологій ХТФ Т.Ю.Нижника. Він представив переносну установку для очистки води "Сова", призначену для використання у польових умовах. Установка може виробляти чисту, безпечну питну воду, використовуючи воду з наявних джерел – колодязів, річок, озер, боліт, дренажних іригаційних систем тощо. Очищена вода відповідає державним санітарно-епідеміологічним вимогам України.

Установка очищає заражену або потенційно небезпечну воду від мікроорганізмів, пестицидів, важких металів та інших небезпечних домішок. Ресурс – більше 500 літрів очищеної води на одному комплекті картриджів. Не потребує джерел електричного живлення або інших джерел енергії – установка приводиться в дію мускульною силою і повністю автономна. Використана унікальна технологія триступеневого очищення води: знезараження та видалення суспендованих домішок; видалення розчинних органічних домішок; тонка доочистка.

В основі технології  – біоцидний полімер комплексної дії, що поєднує в собі дезинфектант, флокулянт та комплексоутворювач. Усі комплектуючі та витратні матеріали установки виробляються в Україні. Використана в установці технологія добре масштабується – з її використанням можна розробити установки більшої потужності для забезпечення питною водою великих груп людей – в умовах АТО чи надзвичайних ситуацій, для невеликих населених пунктів тощо. Установка розроблена в лабораторії екотехнологій НТУУ "КПІ" під егідою Наукового парку "Київська політехніка".

Створено кілька дослідних зразків, ідуть випробування, підготовка до отримання сертифікатів МОЗ. Після проходження сертифікації буде запущено малосерійне виробництво для потреб армії, внутрішніх військ, прикордонслужби, МНС. Крім того, планується вихід на цивільний ринок – для потреб туристів, сільського населення та ін.

Інф. ХТФ