Одним з переможців IV Фестивалю інноваційних проектів "Sikorsky Challenge 2015" стала розробка науковців ФЕЛ – "RadScout mk.3, робот для обстеження радіаційно-забруднених акваторій", що отримала грант від фонду Л.Кучми "Україна" в 12 тис. грн.
Як розповіли розробники, RadScout mk.3 – це новітній засіб проведення радіаційно-екологічних досліджень акваторій. Система складається з самохідної надводної платформи, обладнаної системою радіокерування, блоком телеметрії, модулем супутникової навігації та двома високочутливими детекторами. Один встановлено на борту, другий – на лебідці, за допомогою якої може бути занурений на глибину для дослідження радіоактивних донних ґрунтів. Також на платформі встановлено дві відеокамери – курсову й підводну, що стежить за зануреним детектором, та апаратуру для потокової передачі відео з них. Бортові системи й мікроконтролери виконують збирання і первинну обробку даних телеметрії та їх передачу на берег. Комп'ютеризований пульт керування здійснює обробку, відображення та зберігання телеметрії, демонструє й записує відео з камер і дозволяє керувати платформою в умовах відсутності прямої видимості.
Принцип роботи системи простий: після спуску платформи на воду здійснюється первинне вимірювання та створюється карта радіаційного забруднення. Після знаходження радіоактивної плями виконується подальше її дослідження за допомогою занурюваного детектора. Встановлена апаратура дозволяє вести віддалене підводне спектрометричне дослідження, що дає точні дані про вид і кількість радіоактивних речовин у плямі.
Порівняно з іншими методами досліджень водойм (взяття проб ґрунтів та їх подальше дослідження в лабораторії) запропонований метод має значні переваги та можливості. Він гарантує знаходження радіоактивної плями; створення мап радіаційного забруднення акваторії в реальному часі; високу швидкість отримання результатів – 90 хвилин проти 2–3 діб іншими методами; забезпечує низьку вартість вимірювання, високу мобільність системи (відсутність плавзасобу), відсутність будь-яких ризиків для персоналу.
Уже створено робочий прототип системи, який на ранніх етапах розробки, під час випробувань на акваторіях ЧАЕС, показав себе працездатним у реальних умовах зараженої водойми. Робот здобув Гран-прі на Всеукраїнському етапі Стокгольмського юнацького водного призу. Потім були враховані зауваження та пропозиції спеціалістів Зони відчуження, і систему успішно продемонстрували на всесвітньому етапі конкурсу у Швеції.
Нині розробники – І.О.Махньов, директор малого науково-виробничого підприємства "Опыт" та Олексанр Махньов, першокурсник кафедри конструювання електронно-обчислювальної апаратури ФЕЛ, займаються вдосконаленням програмного забезпечення, покращенням характеристик підводного детектора та підготовкою до реалізації комплексу штучного інтелекту для автоматичного дослідження акваторій.