Колекції бувають різні. Хтось збирає поштові марки, хтось – кактуси, хтось значки, а хтось – і автомобілі. А от Богдан Пенюк – співзасновник і начальник відділу захисту інформації компанії "ЕПОС" – однієї з провідних українських компаній, яка забезпечує рішення та надає послуги у царині інформаційних технологій рішень, колекціонує мікропроцесори.
Зібрання в нього фантастичне – від першого мікропроцесора INTEL P4004, який було презентовано світові 15 листопада 1971 року, до найсучасніших процесорів від провідних компаній світу. Вони працюють нині в найрізноманітніших пристроях, що використовуються на землі, в небі, на морі та навіть у космосі. Понад те, за 50 років свого існування процесор з розряду центрального вузла математичних машин перейшов до одного з головних елементів, які працюють у системах життєзабезпечення людської цивілізації (постачання електроенергії та інших ресурсів у великих і малих населених пунктах, засоби комунікації та зв'язку, забезпечення функціонування побутових приладів та пристроїв, робота медичної техніки і такого іншого).
"Я почав збирати цю колекцію на початку 2000-х років. Тоді в Києві вперше було проведено подібну виставку. На неї прийшло дуже багато людей, які з великою цікавістю оглядали експонати і конкретні мікропроцесори. І у мене виникла ідея не лише також почати збирати процесори, але й описати етапи їхньої еволюції та розвитку. Показати, так би мовити, "історію розвитку мікропроцесорів "у камінцях", – розповів власник колекції.
Більша частина колекції цих "камінчиків" експонується нині в Державному політехнічному музеї при КПІ на виставці "50 років мікропроцесорів, або Кремнієва цеглина нашої цивілізації". Тут можна побачити 230 процесорів, розроблених у 1971–2015 роках. Представлено вироби від більш як 20 відомих виробників, назви яких для комп'ютерників лунають як музика. Серед них Intersil, SONY, NEC, Zilog, НПО "Електроніка", Ангстрем, CyrixбITT (Integrated Information Technologies), Apple, IBM, Motoro¬la, Sun Microsystems, Texas Instruments, HP (Hewlet-Packard), National Semiconductor, UMS (United Microelectronics Corporation). Ну і, звісно, Intel та AMD.
Кожний експонат супроводжено докладним описом, починаючи від року його випуску і технічних характеристик до особливостей застосування. Видається, що цей масив інформації вже тепер можна видавати окремою книгою – вона стане чудовим подарунком для фахівців-комп'ютерників і любителів історії обчислювальної техніки.
На початку березня Богдан Пенюк зустрівся з учнями Політехнічного ліцею КПІ та студентами і провів для них авторську екскурсію виставкою.
Розповідь його була присвячена не лише технічним характеристикам експонатів та фактам з історії їхнього створення. Як чудовий фахівець, який впродовж багатьох років використовував і використовує цю техніку й досконало знає про її сильні і слабкі сторони, він ділився зі слухачами власними враженнями від роботи з нею та інформацією про особливості її функціонування. Тож більшість відвідувачів від початку і до кінця екскурсії слухали його з неослабною увагою.
Планувалося, що виставка працюватиме до кінця березня, але у зв'язку із запровадженими в університеті карантинними заходами, які унеможливили її відвідування, її можна буде побачити і пізніше.