До ювілею великого вченого вийшла книга "Академік Глушков - піонер кібернетики", до видання якої доклали зусиль і співробітники КПІ. Укладачем її виступив В Л.Деркач. Свого часу він був першим аспірантом Віктора Михайловича, довгий час був заступником директора Інституту кібернетики, завідувачем відділом. Відповідальним редактором цієї книги став ст. викладач кафедри філософії НТУУ "КПІ" В.Д.Піхорович. Активну допомогу в підготовці книги надавали декан факультету соціології професор Б В Новіков, директор науково-технічної бібліотеки В.Г. Дригайло та заступник директора бібліотеки В. М. Волинець.

Ця книга по-своєму унікальна. Річ у тім. що Віктор Михайлович був не тільки геніальним вченим-кібернетиком і визначним організатором науки. Він був ще і неперевешеним пропагандистом кібернетики: прочитав сотні популярних лекцій у найрізномаштніших аудиторіях, починаючи від школярських і закінчуючи лекціями про кібернетику для державного керівництва найвищої ланки - міністрів, керівників партії та ін. Його перу належать сотні публікацій в найширших періодичних виданнях - від "Піонерської правди" до журналу "Советский воин", не кажучи вже про такі газети, як "Правда", "Известия", "Комсомольська правда", в яких він популярно розповідає про можливості нової науки. Ця книга містить найкращі публіцистичні статті Віктора Михайловича, тому вона розрахована не просто на спеціалістів, а на найширший загал який цікавиться комп'ютерною технікою, її історією і майбутнім. Є там і стаття "Проблема рака с позиции общей теории систем", і стаття «Электроны, волны, живые клетки...» Відкриває книгу біографія В.М. Глушкова, є в ній спогади про вченого його сучасників. Також у ній опубліковано унікальний документ - тексти магнітофонних записів, названі "Заветные мысли для тех, кто остается", які здійснила на прохання Віктора Михайловича його дочка Ольга в останні дні його життя коли він був уже смертельно хворий і знав про те, що жити йому залишилося небагато. Фрагмент цих записів ми пропонуємо читачам нашої газети. В цілому фрагменті йдеться про те, що Віктор Михайлович вважав головною справою свого життя - створення ЗДАС - загально-державної автоматизованої системи керування економікою. Ця його ідея так і не була здійснена в Радянському Союзі і до цього часу не існує ніяких її аналогів в усьому світі

ЗДАС

Завдання побудови загальнодержавної автоматизованої системи управління економікою було поставлено мені Першим заступником Голови Ради Міністрів (тоді А. Н. Косигіним) в листопаді 1962 р

Коли я коротко змалював, що ми хочемо зробити, то отримав схвалення від А. М. Косигіна, і вийшло розпорядження Ради Міністрів СРСР про створення спеціальної комісії з підготовки матеріалів під моїм головуванням ... Комісії, і зокрема її голові, тобто . мені, були надані такі повноваження, що я мав можливість прийти в будь-який кабінет - до міністра, голови Держплану - і задавати питання або просто сісти в куточку і дивитися, як він працює: що він вирішує, як вирішує, за якими процедурами і т. д. І, природно, я міг ознайомитися з усіма промисловими об'єктами - підприємствами, організаціями.

Я організував колектив у нас в інституті, сам розробив програму ознайомлення з проблемою ... Потім я за 1963 р побував не менше ніж на 100 підприємствах і в організаціях самого різного профілю: від шахт до радгоспів. Потім я продовжував цю роботу, і всього за 10 років число об'єктів дійшло майже до тисячі. Тому я дуже добре, може бути, як ніхто інший у нас, уявляю собі народне господарство в цілому, від низу до самого верху, в чому його труднощі, що треба рахувати ...

І ми розробили перший ескізний проект Державної мережі обчислювальних центрів, який включав в себе близько 100 центрів у великих промислових містах, центрах економічних районів ... Характерним була наявність розподіленого банку даних і можливість безадресного доступу з будь-якої точки цієї системи до будь-якої інформації після автоматичної перевірки повноважень особи, яка її запитувала ...

А тим часом, починаючи з 1964 р (часу внесення проекту), проти мене стали відкрито виступати харківський економіст Ліберман, Бєлкін, Бірман і ін. Більшість з них зараз або в США, або в Ізраїлі. Бірман - економічний консультант фірми "Дженерел електрик". Вони всі повиїжджали.

І їм вдалося збити з пантелику Косигіна. Тому що наш проект коштує грошей, а він дуже практична людина. Він мене прямо запитував, скільки це буде коштувати. Я відповів, що ми оцінюємо вартість проекту в 20 мільярдів рублів, основна частина може бути зроблена за 3 п'ятирічки, але тільки за умови, що наша програма буде організована так, як атомна і космічна програми ... Ми створили робочу схему реалізації проекту так, щоб в першій п'ятирічці в цю програму вкласти 5 млрд. рублів, а віддача в кінці п'ятирічки передбачалася більше 5 мільярдів. Тобто ми склали схему реалізації за принципом самоокупності. А всього за три п'ятирічки повинно було бути отримано економічного ефекту не менше 100 мільярдів рублів. І це ще дуже занижена цифра, насправді більше.

А ці економісти збили Косигіна з пантелику тим, що економічна реформа, яку вони пропонували, нічого не буде коштувати, тобто буде коштувати рівно стільки, скільки коштує папір, на якому буде надрукований указ і постанова Ради Міністрів, а дасть в результаті більше.

І оскільки ці економісти отримали підтримку з боку управлінців, то нас відставили в сторону, і, більш того, стали до нас ставитися не дуже добре.

Але Міністр оборони СРСР Д.Ф. Устинов мені сказав так: поки там будуть сперечатися, Ви в наших галузях це зробите. Він запросив всіх своїх міністрів з ВПК і дав команду їм робити так, як говорить В.М. Глушков ... Д. Ф. Устинов дав команду, щоб нікого з економістів не пускали на підприємства. І ми спокійно за закритими дверима працювали ...

Наприкінці 1968 - початку 1969 року на стіл ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР лягли матеріали, тоді ще неопубліковані, які показали, що американці зробили ескізний проект мережі (точніше, мереж декількох) в 1966 р, тобто на два роки пізніше нас. Але, на відміну від нас, вони не стали сперечатися, а стали робити, і на 1969 р. був запланований пуск мережі АРПАНЕТ, а потім Марк-ІІІ і ряду інших мереж.

Тут у нас занепокоїлися. І я пішов до А. П. Кириленка і сказав, що треба повернутися до тих ідей, які були в проекті ...

Почали ми працювати. І тут я вже основну увагу приділив не стільки суті справи, оскільки вона в проекті була, скільки механізмому реалізації цієї справи. Тоді я придумав цей Держкомупр і т.д.

Справа в тому, що коли був С.П. Корольов або І.В. Курчатов, то у них був шеф з боку Політбюро, і вони могли прийти до нього і будь-яке питання відразу вирішити. А наша біда була в тому, що у нас нікого не було. А питання тут складніші, тому що зачіпають політику, і будь-яка помилка тут може трагічні наслідки мати (ось, наприклад, Мао Цзедун від нас відколовся і дорікав за те, що ми прибуток відновили і т.п.). Тому тим більш важливо, щоб тут був зв'язок з Політбюро, тому що це завдання не тільки технічне, але і політичне, насамперед ...

Ну, і робота закрутилася ...
А тим часом почалася вакханалія в світі ... Захвилювалися американці. Тому що вони не на війну роблять ставку - це тільки прикриття, вони гонкою озброєнь прагнуть задавити нашу економіку, і без того слабку. І, звичайно, будь-яке зміцнення нашої економіки - це для них найстрашніше, що тільки може бути. Тому вони відразу на мене відкрили вогонь усіма калібрами, якими тільки можна. З'явилося спочатку дві статті - одна в «Вашингтон пост» Віктора Зорзи, а друга - в англійській «Гардіан». Стаття Віктора Зорзи називалася «Перфокарта управляє Кремлем», розрахована була на наших керівників. Там було написано так, «Цар радянської кібернетики академік В. М. Глушков пропонує замінити кремлівських керівників обчислювальними машинами". Ну і так далі, так вони вміють, низькопробна така стаття.

Стаття в «Гардіан» була розрахована на радянську інтелігенцію. Там було сказано, що, ось В.М. Глушков пропонує мережу обчислювальних центрів з банком даних, що це, звичайно, звучить дуже сучасно, і це більш передове, ніж є зараз на Заході, але що це є насправді не для економіки, а що це замовлення КДБ на те, щоб думки радянських громадян запроторити в ці банки даних і стежити за кожною людиною.

Цю другу статтю все «голоси», які є: і «Голос Америки», і «Бі-бі-сі», і «Німецька хвиля» - передавали раз п'ятнадцять на різних мовах на Радянський Союз і країни соціалістичного табору.

Потім послідувала ціла серія передруків інших провідних капіталістичних газет: і американських, і західноєвропейських, потім серія нових статей. Тоді ж ось дивні речі почали траплятися з літаками. До речі, незрозуміло, чи проти мене це була диверсія тоді, коли Іл-62 з Монреаля в 1970 р. вилетів і змушений був повернутися: в пальне щось підсипали, льотчик досвідчений відчув щось недобре, вже коли ми летіли над Атлантикою, і повернувся назад. Слава богу, все обійшлося, але ця справа так і залишилося загадкою. А пізніше трохи був випадок в Югославії, коли на нашу машину мало не налетіла вантажівка, яка поїхала на червоне світло - шофер дивом зумів ухилитися. Підпал квартири в Москві в ніч на 1 Травня.

І наша вся опозиція, зокрема економічна, на мене озброїлася. На початку 1972 р. в «Известиях» була опублікована стаття Мільнера, він тоді був заступником директора Інституту Сполучених Штатів Америки Арбатова.

Стаття називалася «Уроки електронного буму». У ній він намагався доводити, що американці перехворіли цією хворобою, що тепер у них вже обчислювальних машин ніхто не бере, і попит на машини впав.

І пішов цілий ряд доповідних записок в ЦК КПРС від наших економістів, відряджених в США, де використання обчислювальної техніки для управління економікою прирівнювалося до абстрактного живопису, як мода. Що, мовляв, тому тільки капіталісти купують машини, що це модно, так само як і абстрактні картини, щоб не здатися несучасними.

Це мало самі негативні наслідки, оскільки йшло наверх ...

Частково ось ці дезорієнтуючі статті та звіти, які надсилалися в ЦК КПРС нашими відрядженими, мені вдалося згладити. Це, загалом, організована ЦРУ кампанія дезінформації, типовий приклад, тому що вони б'ють в даний час по управлінню в основному, це найбільш вірний спосіб виграти економічне змагання: дешевий і вірний. Мені вдалося тільки ось що зробити. Я попросив нашого радника з науки в Вашингтоні зробити доповідь, який би А. Ф. Добринін надіслав в ЦК КПРС про те, як "впала" популярність машин в США насправді. Справа тут полягала в тому, що записки, які пишуть відряджені, члени Політбюро не читають: вони ж не можуть все читати, а записки, які пише посол, особливо посол в такій провіднію державі, як США, розсилаються всім членам Політбюро, і вони їх читають. Тому у мене розрахунок вірний виявився, і це пом'якшило удар трохи. Так що повністю ліквідувати тематику по АСУ не вдалося.

А ми тим часом підготували кунцевську систему, зробили розрахунки по впровадженню - скільки кадрів треба, займалися вищою школою багато (за допомогою Жимерина), спеціально відкрили факультети нові в Новосибірську, в Москві, в МФТІ. Кафедра у нас з 1967 року, а факультет управління та прикладної математики в 1970 р був відкритий. Це все була робота на новий етап культури управління ...

В.М. Глушков