Літо, що вже залишило по собі спогади, ознаменувалося для університету кількома подіями, про які можна сказати “вперше”. З 6 по 20 серпня пройшла перша в НТУУ “КПІ” й одна з перших в Україні відкрита літня школа-семінар технічного спрямування “Досягнення сучасної інформатики, математики і фізики”. Як зазначали самі учасники, це гарна можливість долучитися до сучасної наукової думки та відчувати себе на рівні з вихованцями сучасних європейських університетів.

Захід було організовано департаментом навчально-виховної роботи та НТСА. Як розгорталися події, розповів проректор з науково-педагогічної (начально-виховної) роботи доц. Г.Б.Варламов.

– Геннадію Борисовичу, в чому полягає ідея проведення літньої школи?

– Це унікальний проект, що дозволить НТУУ “КПІ” долучитися до єдиного європейського освітнього простору і надати можливість студентам ознайомитися з провідними науковими досягненнями. Перша відкрита літня школа-семінар “Досягнення сучасної інформатики, математики й фізики” ААСІМР-2006 – це спроба одночасно зібрати в одному місці людей, які можуть розповісти про перспективні розробки в галузях сучасної науки, і тих, кому цікаво дізнатися більше, аніж викладають за програмами у ВНЗ. Це можливість відчути себе частиною міжнародного наукового співтовариства і, можливо, визначити своє місце в ньому.

– А як визначалися із науковим спрямуванням заходу?

– Не можна осягнути неосяжного. Тому в рамках літньої школи було прочитано переважно оглядові курси, що знайомили слухачів із найбільш новим, цікавим та перспективним у певній сфері знань. Можливо, хтось із студентів захоче самостійно продовжити працювати за напрямом, що його зацікавив, чи за підтримки викладачів і вчених, з якими познайомився в школі. Це був унікальний шанс зустрітися із сузір’ям яскравих особистостей української та зарубіжної науки, яким скористалися понад 40 слухачів з України, Росії, Німеччини.

– Якщо не таємниця, як добирали учасників?

– Претенденти на участь у роботі літньої школи реєструвалися на офіційному сайті, подавали резюме, де зазначали свої наукові інтереси, досягнення, публікації, побажання, з чим вони хотіли б ознайомитися. Виходячи з цих відомостей, організатори відбирали учасників, які відповідали б рівневі викладання. Було відмовлено майже 20 студентам, які ще не були готові до занять у школі.

– Яким темам були присвячені заняття?

– Протягом двох тижнів учасники мали понад 40 годин лекцій, семінарів, практичних занять російською та англійською мовами на базі аудиторного фонду НТУУ “КПІ” із застосуванням сучасних засобів телекомунікації.

Учені з університетів та науково-дослідних інститутів України, Росії, Голландії та Німеччини підготували захоплюючі лекції з такого розмаїття нового і незвіданого, що навіть важко вибрати щось най-най... Судіть самі: академік НАН України М.З.Згуровський прочитав лекцію “Сучасні стратегії сталого розвитку”, к.т.н. Р.А.Тикиджі-Хамбур’ян – “Сучасні засоби і методи імітаційного моделювання нейронних структур мозку”, проф. Герхард Вебер (Німеччина) – “Дослідження та оптимізація біосистем”, д.ф.-м.н. В.О.Капустян – “Сучасні станції під управлінням Linux”, д.т.н. В.О.Яценко – “Синергетичний підхід до вивчення функціонування мозку”, проф. В.Голденгорін (Голландія) – “Алгоритми в комбінаториці”, д.т.н. Ю.Р.Волькман – “Когнітивне моделювання” та інші.

Член-кореспондент НАН України Ю.І.Самойленко провів круглий стіл за матеріалами книги “Проблеми і моделі фізичної кібернетики”. У рамках школи відбувся науковий семінар, де автори курсів та запрошені всесвітньо відомі вчені розповіли про свої наукові розробки, поділилися ідеями та планами. Також було надано інформацію про міжнародні наукові конференції та семінари у різних країнах світу та про те, як взяти в них участь.

– Вірогідно, організація такого масштабного заходу не обійшлася без участі спонсорів?

– Школа-семінар пройшла за підтримки провідних компаній, що працюють у сфері інформаційних технологій. Вони також презентували свої найновіші технічні та методичні розробки: Novel – сучасні робочі станції, Cisco Systems – нові технології, програму підготовки мережевих адміністраторів, Intel – огляд інструментів для комп’ютерних систем високого рівня, Siemens – сучасні мультимедійні сервіси, Microsoft – високі комп’ютерні технології, Інком – тенденції розвитку ІТ-комунікацій.

– Церемонії відкриття-закриття запам’яталися учасникам?

– На відкриття школи-семінару у залі засідань Вченої ради зібралися керівники НТУУ “КПІ”, представники НАН України, Інституту математики НАН України, відомі вчені та викладачі, представники провідних ІТ-компаній, що працюють в Україні, студенти. Вітаючи учасників, ректор університету М.З.Згуровський бажав їм плідної роботи та продовження творчих контактів. На закритті всі учасники отримали сертифікати встановленого зразка з переліком прослуханих курсів, а також сувеніри та інформаційні пакети від комп’ютерних компаній.

– Як було організовано побут гостей, їх дозвілля?

– НТУУ “КПІ” має позитивний досвід проведення міжнародних заходів – конференцій, семінарів, олімпіад тощо. Тож усі організаційні моменти передбачили, і перебування гостей було зручним та комфортним, що відзначили всі учасники та лектори.

Усі слухачі отримали в користування ноутбуки, що дозволяло працювати з безпровідною мережею WiFi та мати безплатний доступ в Інтернет. Заняття відбувалися у Великій фізичній аудиторії, Інституті інформаційних технологій в освіті, залі засідань Вченої ради та у залі засідань департаменту навчально-виховної роботи. Оскільки не працювала їдальня, було організовано доставку харчування тричі на день від зовнішньої організації. Студенти мешкали у студмістечку. Запрошеним лекторам оплатили проїзд, проживання та харчування.

Гості мали насичену культурну програму – екскурсії містом та по КПІ, виїзд у Пирогово, турнір з брейн-рингу тощо. (До речі, було видано бездоганну за змістом і поліграфічним виконанням програму для учасників школи із зазначенням занять та викладачів, а також обширною довідковою інформацією.)

– І традиційне запитання: які в організаторів плани на майбутнє?

– Передбачається зробити літню школу щорічною із залученням вузів-партнерів із Варшави та Санкт-Петербурга.

– Хай плани втілюються, школа набуває популярності, а КПІ вкотре підтверджує своє лідерство у царині технічної освіти України.

Sep 28, 2006 || Автор: Спілкувалася Н.Вдовенко

Дата події