Багато років поспіль НТУУ «КПІ» плідно співпрацює з університетами Франції. Протягом останніх чотирьох років підписано угоди про співробітництво НТУУ «КПІ» з Центральною школою Ліона (ЦШЛ), Університетом Жан Мулєн Ліон 3, мережею інженерних шкіл Франції n+I, Технічним університетом м. Ман. У 2008 році укладено угоду з Політехнічною школою Парижа, яка вважається найкращим вищим навчальним закладом Франції та займає четверту позицію у світовому рейтингу ВНЗ.

Реалізовуючи основні положення підписаних угод, з 2005/2006 навчального року за допомогою кафедри французької мови ФЛ, у КПІ щорічно проводиться презентація програм академічної мобільності для всіх зацікавлених студентів та здійснюється конкурсний відбір кандидатів за участю представників французьких університетів. За результатами відбору НТУУ «КПІ» щорічно направляє своїх студентів до французьких університетів-партнерів.

Таким чином, наші студенти-магістри, які беруть участь у програмах, мають можливість навчатися один рік у магістратурі французького вузу-партнера. При цьому вони залишаються студентами НТУУ «КПІ» та за індивідуальним графіком складають ті предмети, які не вивчаються ними в університетах-партнерах. Навчання у Франції за згаданими програмами безкоштовне. До того ж, на конкурсній основі найкращі студенти можуть отримати стипендії на навчання від Посольства Франції в Україні.

Слід зазначити, що організація такого навчання є одним із найголовніших практичних кроків у реалізації основних положень Болонської декларації. Її головне завдання, як відомо, і полягає в синхронізації систем вищої освіти з метою усунення перешкод для мобільності студентів, викладачів і дослідників поміж країнами-учасницями.

Такі програми сприяють забезпеченню свободи руху знань через кордони. Крім того, за свідченнями студентів, які вже отримали одночасно і диплом НТУУ «КПІ», і диплом одного із французьких університетів-партнерів, досвід, набутий під час навчання за спільною магістерською програмою, підвищує їх конкурентоспроможність на сучасному світовому ринку праці.

З метою координації дій, пов'язаних з поглибленням співпраці в галузі науки та освіти між Україною та Францією, у 2004 році НТУУ «КПІ» підписав угоду з Посольством Франції в Україні щодо створення спільного українсько-французького інформаційно-освітнього центру.

Зазначений центр розташовується у приміщеннях факультету лінгвістики (7-й корпус, каб. 303-304). У ньому працюють представники агенції EduFrance в Україні та асоціації випускників французьких програм.

Створення українсько-французького інформаційно-освітнього центру значною мірою сприяло популяризації французької системи вищої освіти, дозволило спростити адміністративні процедури при виїзді до Франції на навчання та гарантувати якість вибору навчальних програм і організацію перебування в країні.

За інформацією, яка надходить із університетів-партнерів політеху, студенти КПІ, які навчаються за програмами обміну, добре адаптуються, показують високий рівень знань та навчальної активності. Таким чином, зацікавленість французьких університетів у розвитку та поглибленні академічної співпраці продовжує зростати. На запрошення університетів відбувся візит першого проректора НТУУ «КПІ» Ю.І. Якименка до університетів міст Ман та Монпельє.

Університет м. Ман є давнім партнером НТУУ «КПІ», з яким вже налагоджені та відпрацьовані програми подвійних магістерських дипломів за напрямом підготовки «Хімія», програми академічного обміну студентів, наукового стажування викладачів тощо. Під час робочих зустрічей в університеті м. Ман було обговорено хід виконання поточних проектів, намічено плани на найближчий період. Зокрема, першим проректором НТУУ «КПІ» Ю.І. Якименком та президентом університету м. Ман Івом Гійотеном було підписано угоду між університетами щодо спільних магістерських програм з отриманням подвійних дипломів факультетів економіки університету м. Ман та факультету менеджменту та маркетингу НТУУ «КПІ».

Новий партнер – університет м. Монпельє вважається одним з найбільших та найстаріших університетів у Європі. Наприклад, факультет хімії в ньому було відкрито ще в 1676 році. А в 1808 році Наполеон Бонапарт заснував факультет науки, до складу якого ввійшли кафедри математики, астрономії, фізики, зоології, ботаніки та мінералогії. Сьогодні університет м. Монпельє вважається одним із найкращих університетів Франції, який готує інженерів та проводить інноваційні наукові дослідження.

У рамках візиту до університету сторони обговорили можливість співпраці в галузі академічних обмінів та наукових досліджень. Зокрема, було досягнуто домовленостей щодо започаткування спільних магістерських програм подвійних дипломів за напрямами підготовки «Електроніка», «Інформаційні технології», «Фізика». Першим кроком на шляху їх реалізації має стати розробка відповідних навчальних програм, проведення презентацій та створення спеціальних груп для поглибленого вивчення французької мови.

О.Л.Огурцова, методист навчального відділу, координатор українсько-французьких програм НТУУ «КПІ»